SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Lufy armat z Distalu
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2015-03-01, 11:11   Lufy armat z Distalu

Lufy dział

[EDIT 18.09.2019 r.]
Jeszcze wczoraj zdjęcia hostowane na Photobukiecie były widoczne, dziś widzę mydło :shock: <czart>
zdjęcia wymienione


Żywicą (w moim wypadku Distalem) można odlać w formie z plasteliny (modeliny) również lufy armat. Forma jest niestety jednorazowa, więc do większej ilości ta metoda jest zbyt pracochłonna i lepiej odlewać w formie silikonowej. Ja potrzebuję tylko czterech działek relingowych i jednego na próby cięcia i gwintowania (ale to inna historia ;-) ), więc zdecydowałem się na plastelinę. Jako modelu użyłem luf kupnych w sklepie modelarskim i z zestawu sekcji ST (jak również kolekcji zeszytowych - ale o tym to już będzie w relacji).
Mi zebrała się już pewna ilość, więc je wykorzystam aby pokazać krok po kroku jak odlewam.


Canon/DSC_6083

Canon/DSC_6080
długość z gronem 44 mm

Najpierw robię odcisk połowy lufy w miękkiej (ugniecionej) plastelinie, następnie odciskam kilka wgłębień (końcówką pędzelka) - będą to "pasery" drugiej części formy


DSC_6088

Uzyskaną formę wkładam na krótko do zamrażalnika, aby stwardniała. Następnie w formie ponownie umieszczam lufę, posypuję talkiem (separator) i odciskam drugą część formy. Gdy obie części formy są dobre (na początku może się nie udawać), przycinam krawędzie do "pudełkowatego" kształtu (nożykiem lub szpachelką) i robię kreski na bokach - są to dodatkowe pasery. Rozdzielam formę, usuwam lufę i do obu części "wlewam" żywicę (Distal). Nakładam odrobinę więcej, aby uzyskać nadlewy (to lepsze niż niedolewy, które też się zdarzają.


DSC_6089

DSC_6097

DSC_6103

Składam obie części formy - Distal jest gęsty, więc nie cieknie - i obwiązuję dratwą.


DSC_6108

Po utwardzeniu (następnego dnia) rozdzielam formę i tępym skalpelem usuwam plastelinę, najpierw z jednej, potem z drugiej strony. Następnie odlew domywam terpentyną i denaturatem.


DSC_6105

DSC_6126

Teraz trzeba odciąć i zeszlifować nadlewy.


DSC_6127


DSC_6143

DSC_6142

Widać różne barwy luf, to dlatego, że eksperymentowałem mieszając Distal z brązą (lufa w środku) i pyłem drzewnym jasnych i ciemnych gatunków (trzecia z mahoniem).
Teraz trzeba nawiercić otwory wylotu i na czop, pomalować lub wykończyć w taki sposób jaki nam będzie potrzebny (dam przykład jak już dojdę do tego etapu).
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu