SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Batory, dylemat przy doborze Farb i sposobie malowana.
Autor Wiadomość
afniemcy84
[Usunięty]

  Wysłany: 2016-04-18, 08:31   Batory, dylemat przy doborze Farb i sposobie malowana.

Witam wszystkich bardzo serdecznie,
Jestem nowym użytkownikiem na tym forum i założyłem na nim konto aby pogłębić swoją wiedzę dotyczącą modelarstwa. Sam jednak zajmuje się modelarstwem plastikowym (redukcyjnym od około 5 lat).
Jakiś czas temu rozpocząłem wraz z kolegą odnawianie starego modelu statku (BATORY) wykonanego z drewna przez innego modelarza. W trakcie budowy natrafiliśmy jednak na przeszkodę dot. wyboru właściwych farb do pomalowania modelu. Jako,że nie jestem zbytnio doświadczony w temacie prac nad modelami drewnianymi(nie moja dziedzina) wybrałem "na oko" farby olejne Tamiya (seria X I XF) wraz z detykowanym podkładem i rozcieńczalnikiem.
Jak pózniej się okazało, nie kryją one zbyt dobrze (test przeprowadzony na powierzchni plastikowej). Jak myślicie nadają się one do pomalowania powierzchni drewnianej, jeśli nie to jakie farby polecacie mi abym zakupił?
A jeśli farby Tamiya są właściwe do tego typu prac to w jaki sposób ich używać?

zdjęcia załączam poniżej:



 
 
REKLAMA

Posty: 5606
  Wysłany: 2016-04-26, 13:33   

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2016-04-26, 13:33   

Witaj.
Na początek małe sprostowanie BATORY był transatlantykiem, jak sam napisałeś statkiem, więc ORP (Okręt Rzeczypospolitej Polskiej) przed nazwą jest błędem, bo dotyczy tylko okrętów Marynarki Wojennej (już poprawiłem).

Farba może być, ale nakładałbym ją aerografem kilkakrotnie cienkimi warswami, na uprzednio przygotowane podłoże.
Tu proponuje zapoznanie się z tematem
» Przygotowanie podłoża pod bejcowanie, malowanie
http://santisimatrinidad....php?p=3174#3174


Przed usunięciem starej farby radzę zrobić szablon lub zdjąć wymiar od podłoża lini wodnej, bo potem to będzie kombinowanie, jeśli nie dysponujecie archiwum (zdjęcia, plany Batorego).
A teraz łopatologicznie:
Po usunięciu farby, szpachlowanie ubytków, zadrapań, po wyschnięciu szlifowanie szpachli, odpylenie i malowanie podkładem, po wyschnięciu szlifowanie gąbką ścierną (200), odpylenie (jeżeli potrzeba to jeszcze raz podkład). Jak podkład zadowalający to malowanie, następnie po wyschnięciu tylko matowanie gąbką ścieną (j/w) i druga warstwa, znów matowanie i kolejna warstwa. Malować tyle warstw, aż uzyska się odpowiedni, ew. zadowalający efekt.
To tak w skrócie.
Na zdjęciach burty widzę jakieś "glutowisko" to jest klej czy jakiś "zajzajer" do usuwania farby? Czy nie daj boże próby malowania pędzlem ;-) :shock: (taki żarcik).

Jeżeli chcesz zmienić farbę to proponuje temat
» Farby modelarskie Humbrol, Revell i inne
http://santisimatrinidad....php?p=1703#1703
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu