SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
MUZEUM MARYNARKI WOJENNEJ RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5582
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2011-01-05, 01:04   MUZEUM MARYNARKI WOJENNEJ RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

"Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości,
ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości,
ani nie ma prawa do przyszłości"


______________
Marszałek Polski
Józef Piłsudski
____________


Powstanie Muzeum

Muzeum Marynarki Wojennej powstało w dniu 28 czerwca 1953 r. z inicjatywy Dowództwa Marynarki Wojennej, a także szerokiej rzeszy pasjonatów morskiego rodzaju sił zbrojnych i jego historyków. Pierwsze próby gromadzenia pamiątek związanych z polskimi zbrojnymi dziejami na morzu podejmowane były już w okresie międzywojennym. Godną odnotowania była inicjatywa przedstawiona w czasie odbywającej się w Gdyni w dniach 7 – 9 października 1927 r. konferencji, na której dr Włodzimierz Antoniewicz wystąpił z referatem, w którym postulował utworzenie placówki muzealnej zajmującej się polskimi tradycjami na morzu.
Innym ciekawym projektem był projekt znanego publicysty i historyka wojskowości kpt. mar. dr Witolda Huberta, utworzenia odrębnego działu Marynarki Wojennej w ramach Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, zaś zgromadzone pamiątki i dokumenty miały w przyszłości stać się zalążkiem samodzielnego Muzeum Marynarki Wojennej.
Wszystkie postulaty i starania w okresie II Rzeczypospolitej nie doczekały się realizacji, głównie wobec zupełnego braku zainteresowania ze strony czynników państwowych.

Po zakończeniu II wojny światowej i odzyskaniu przez Polskę ponad 500 km dostępu do Bałtyku, problematyka utworzenia morskiej placówki muzealnej ponownie wraca. Wzrasta także znaczenie ukazywania społeczeństwu w trwały i zorganizowany sposób wiedzy na temat dziesięciu wieków historii oręża polskiego na morzu, wzbogaconej dokonaniami polskich marynarzy w latach 1939-1945. To zadanie stało się pilnym dążeniem podyktowanym potrzebą edukacji historycznej polskiego powojennego pokolenia, a także wynikało z konieczności ugruntowania Jego tak istotnej dla przyszłości kraju, świadomości morskiej niezbędnej dla budowania i realizacji polskiej polityki morskiej.

W pierwszych powojennych latach pamiątki związane z historią Marynarki Wojennej gromadzono głównie w Gdyni, urządzając tutaj w 1945 r. wystawę pod tytułem Obrona Wybrzeża w 1939 roku. Ta skromna ekspozycja zlokalizowana w budynku Polskich Linii Oceanicznych przy ulicy 3 Maja spotkała się z nieoczekiwanie dużym zainteresowaniem mieszkańców. Równocześnie w styczniu 1947 r. Muzeum Wojska Polskiego zorganizowało pierwszą w tym gmachu i w Warszawie wystawę prezentującą tradycje Polskiej Marynarki Wojennej.
Sukcesy powyższych wystaw, jak i ogromne zainteresowanie im towarzyszące, a szczególnie wspaniała ocena wystawy "Marynarka Wojenna w służbie Ojczyzny, w służbie pokoju", skłoniły Dowództwo Marynarki Wojennej do podjęcia starań sprowadzenia jej do Gdyni, z myślą zorganizowania w mieście stałej ekspozycji poświęconej historii i rozwojowi polskiej morskiej siły zbrojnej. W tym miejscu warto podkreślić, że nieco wcześniej, bo w 1946 r. podczas inspekcji Wybrzeża Naczelny Wódz Wojska Polskiego marszałek Michał Rola-Żymierski zapoznał się z pamiątkami prezentowanymi na wystawie poświęconej obronie Wybrzeża w 1939 r. oraz eksponatami morskimi zgromadzonymi w Gdyni. Spotkało się to z dużym uznaniem i zainteresowaniem marszałka, który wyraził zgodę na utworzenie w Warszawie Muzeum Marynarki Wojennej, jako oddziału Muzeum Wojska Polskiego, przychylając się do takiej koncepcji wysuwanej przez oficerów Marynarki Wojennej i Muzeum Wojska Polskiego.
Wkrótce jednak zmieniono lokalizację Muzeum na teren Trójmiasta. Początkowo jego lokalizację zaplanowano na obszarze Westerplatte, ale ze względów technicznych zmieniono ją na Sopot. Tam, w willi przy ówczesnej ulicy Obrońców Westerplatte 18 zamierzano uruchomić specjalistyczną ekspozycję historyczną, a w przyległym ogrodzie rozmieścić elementy uzbrojenia i broni morskiej. Niestety, pomimo tak zaawansowanych działań do powstania Muzeum wówczas nie doszło.

Przez następne lata prowadzono więc nadal działalność zmierzająca do gromadzenia i ewidencjonowania kolejnych morskich pamiątek, czym zajmował się powstały w kwietniu 1947 r. Oddział Historyczny Sztabu Głównego Marynarki Wojennej, którego kierownikiem został były dowódca ORP Wicher, kmdr Stefan de Walden.

W tym okresie historia oręża polskiego na morzu, a przede wszystkim najnowszy okres dziejowy były wśród kadry i marynarzy praktycznie nieznane. Ze względów politycznych unikano jednocześnie tematów związanych z okresem II Rzeczypospolitej. 28 czerwca 1953 r. dzięki wspomnianym staraniom Dowództwa Marynarki Wojennej dotyczącym sprowadzenia z Warszawy wystawy pt. Marynarka Wojenna w służbie Ojczyzny, w służbie pokoju, wystawa ta po jej poszerzeniu i wzbogaceniu gdyńskimi zasobami została uroczyście otwarta, dając początek istnieniu Muzeum Marynarki Wojennej - pierwszej morskiej placówce w kraju.

Pierwszą siedzibą Muzeum MW była przedwojenna willa znajdująca się przy gdyńskiej plaży, w której ulokowano wspomnianą ekspozycję, a na przyległym do niej terenie o powierzchni 2000 m ustawiono ciężkie elementy uzbrojenia i wyposażenia okrętowego. Żmudną, pionierska pracę nad utrzymaniem i rozbudową prezentowanej ekspozycji podjęli w tamtych latach pierwszy kierownik Muzeum por. Jerzy OSTASZEWSKI oraz kustosz muzeum mgr Czesław PTAK. W tym samym roku nowym kierownikiem Muzeum MW został kmdr ppor. Czesław KRZYNÓWEK, który te obowiązki pełnił przez kolejne 20 lat. Pierwsi pracownicy Muzeum podjęli ogromny trud wzbogacenia zasobów muzealnych poprzez sprowadzenie nowych historycznych eksponatów, jak np. działa baterii artylerii nadbrzeżnej z Helu, działa wydobytego z wraka stawiacza min ORP Gryf, podwójnego działka przeciwlotniczego typu Bofors z ORP Błyskawica oraz wielu innych niezmiernie cennych eksponatów. Ze składnicy muzealnej w Gdańsku - Oliwie sprowadzono kilkanaście luf armatnich i armat morskich z XVII i XIX w.

Przełom w działalności Muzeum Marynarki Wojennej oraz nowy jakościowo rozwój nastąpił w 1960 r. Wówczas to w skład Muzeum wszedł zasłużony niszczyciel ORP Burza, przekształcony na okręt - Muzeum. Okręt ten w czasie jego 15.letniej działalności muzealnej zwiedziło ponad 3,7 mln. osób.

W połowie lat 1960. przystąpiono do realizacji projektu stworzenia ciągu spacerowego od plaży w Gdyni do Polanki Redłowskiej. Przystąpiono do budowy Bulwaru Nadmorskiego (1965 - 1968). Te nowe rozwiązania urbanistyczne pociągnęły za sobą konieczność zburzenia nie użytkowanego budynku Muzeum, a także sali ekspozycyjnej przy Klubie MW. Prace te przeprowadzono w marcu 1974 r.
Z chwilą zamknięcia ekspozycji muzealnej i wyburzenia starego gmachu Muzeum, ówczesny dowódca Marynarki Wojennej, wiceadm. Ludwik JANCZYSZYN podjął decyzję o przekształceniu dotychczasowego dziedzińca wystawowego w reprezentacyjny teren eksponujący uzbrojenie i broń morską na przestrzeni lat funkcjonowania Marynarki Wojennej. Dużym nakładem pracy wielu ludzi Ekspozycja Broni i Uzbrojenia Morskiego została ukończona latem 1975 r., a uroczystego jej otwarcia dokonał dowódca Marynarki Wojennej 26 czerwca tegoż roku.

W 1976 r. następuje kolejna istotna zmiana w strukturze organizacyjnej Muzeum MW. Otóż w tym roku, z dniem 1 maja działalność w roli okrętu - muzeum rozpoczął ostatni polski okręt z okresu II wojny światowej, słynny niszczyciel ORP Błyskawica, który zastąpił w tej roli ORP Burza. Rozstanie z ORB Burza wynikało z jego złego stanu technicznego, szczególnie ze względu na poważne osłabienie poszycia kadłuba okrętu. W tym okresie obowiązki kierownika Muzeum MW przyjął kmdr Zdzisław WAŚKO, który pełnił je do 1982 r., kiedy stanowisko to objął kmdr Rafał WITKOWSKI. Podobnie jak wcześniej ORP Burza, również ORP Błyskawica cieszy się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających z kraju i zza granicy. Jest jednym z nielicznych okrętów - muzeów przystosowanych do zwiedzania. Dotychczas zwiedziło Ją około 5,5 mln. osób.

Muzeum Marynarki Wojennej, które w 2003 r. obchodziło jubileusz 50. lecia swojego istnienia na stałe wrosło w gdyński pejzaż. Dziś trudno wyobrazić sobie Skwer Kościuszki bez wspaniałej sylwetki Błyskawicy, czy też Bulwar Nadmorski pozbawiony Ekspozycji Plenerowej Broni i Uzbrojenia Morskiego, obok której powstaje nowy gmach siedziby Muzeum Marynarki Wojennej.


http://www.muzeummw.pl/article/muzeum,26.htm
 
 
REKLAMA

Posty: 5582
Wysłany: 2012-08-16, 17:15   

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5582
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2012-08-16, 17:15   

Witajcie.
Tak jak pisałem MMW w Gdyni otworzyło podwoje w nowym gmachu, jak również wirtualnie pod nowym adresem
http://www.muzeummw.pl/article/muzeum,26.htm

W dniu 15 sierpnia z okazji Święta Wojska Polskiego odbył się festyn rodzinny "z historią w tle".
http://www.muzeummw.pl/co...ROKU,38,298.htm
I od tego dnia można zwiedzać wystawy czasowe m.in.:
• Od wieków nad Bałtykiem
• Tradycje oręża polskiego w orderach i odznaczeniach
• Świat starych żaglowcówGALERIA
_________________
Pozdrawiam
Karol 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu