SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Szalupa 2 / Relacja z budowy
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2011-01-08, 21:00   Szalupa 2 / Relacja z budowy

Gdy przystępowałem do budowy pierwszej szalupy miałem w planach robić dwie szalupy (jedną do modelu, a drugą jako odrębny modelik - być może z żaglami) dlatego robiłem kopyto.
W modelu pierwszym wzorowałem się na angielskiej launch, której odpowiednikiem była hiszpańska lancha, zrobiłem błędnie z kołowrotem i szybami dennymi.

SZALUPA - lancha, drugie podejście

Szalupę numer 2, będę wzorował na francuskiej chalupe, ang. longbot.





l'Artesien

Do dzieła.

W poście mozoliłem się z korektą wręgów.
Na Kodze pisałem:
Cytat:
...
W późniejszych pracach wręgi ścieniałem do 1,5 mm. Tej dodatkowej pracy można było uniknąć. Wręgi już na tym etapie mogą mieć 1,5 mm, tylko zamiast szpilek można je przykleić do kopyta powyżej linii zakończenia burty (na doklejanych listewkach, powyżej bejcowania).
Po poszywaniu przeciąć wręgi na krawędzi burty.
...

Dodam jeszcze, że wręgi pogrubiałem naklejając jeszcze jedną 1,5 mm listwę z forniru.

Przystąpiłem do wykonania drugiej szalupy na opisanym już kopycie żebrowym, właśnie tą metodą. Materiałem, tak jak poprzednio, jest fornir orzech amerykański.
Podszlifowałem wręgi kopyta (będę od razu robił grubsze wręgi szalupy), okleiłem folią - "separator" (ważne, gdyż jak zapomnimy to wręgi mogą nam się przykleić do kopyta i zdjęcie skorupy może okazać się niemożliwe) i jak poprzednio wykonałem kil i stewę w jednym kawałku. Na kil nakleiłem dwa paski forniru (szczelina na wręgi), wywierciłem otworki (Ø 0,5 mm) i "przyszpiliłem" do kopyta.
Wręgi wykonałem ze sklejonego forniru z listewek o szerokości 1,5 mm i gr. 1,2 mm, formowane do kształtu na parze.






cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
REKLAMA

Posty: 5606
Wysłany: 2011-01-10, 23:07   Szalupa2

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2011-01-10, 23:07   Szalupa2

Kontynuacja

Wkleiłem pozostałe (ukształtowane) wręgi, jest ich dwa razy więcej niż przy pierwszej szalupie, następnie wyciąłem listwy (profilowane) szer. ok. 2 mm na krawędź szalupy, żeby spięły wręgi



i wziąłem się za poszywanie (tak jak poprzednio).





cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2011-01-16, 11:56   Szalupa2

Listwy poszycia rysowałem i wycinałem tą samą metodą jak poprzednio. Wklejane stykowo CA, symetrycznie po obu stronach.




W kopycie nie wypełniłem przestrzeni między wręgami, więc wyciąłem folię (taśmę klejącą) w dostępnej części kopyta i przy klejeniu listewek na burcie dociskałem pęsetą, a na dnie podkładałem klocek.



cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2011-01-16, 22:22   Szalupa2

Listwy przyklejałem na przemian, aż doszedłem do ostatniej.




Po jej wklejeniu, i przycięciu listew na rufie, fornirem sapeli okleiłem pawęż.



Górną krawędź pawęży zrobiłem zaokrągloną (czyli inaczej jak w pierwszej szalupie).




cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2011-01-17, 17:01   Szalupa2

Tu nie miało być kontynuacji, ale wyszedł ciekawy problem technologiczny.

Pierwsze poszycie wyszlifowałem (papier 220) i przed drugim poszywaniem zabejcowałem bejcą spirytusową i uwidoczniły się wszystkie wręgi (???) :shock: . Po wyschnięciu bejcy, nie są tak wyraźne, ale też widać.
Dla mnie nie ma to znaczenia, bo to przykryje druga warstwa, ale gdyby było to końcowe poszywanie, to niezła skucha (zapewne gwoździowanie lub kołkowanie by to zakamuflowało - tylko czemu się to porobiło).





cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2011-01-18, 18:00   Szalupa2

Kontynuacja tego ciekawego problemu technologicznego ;-) .

Myślę, że to spowodowała bejca spirytusowa w połączeniu z oparami kleju CA, które wniknęły w fornir.
Zawsze używałem bejc wodnych, rustykalnych, ale jakiś czas temu miałem do czynienia z bejcami spirytusowymi i benzynowymi (nitro i olejnymi też :-) ).
Gdy drewno zabrudzone jest klejem (wikol, rakol czy CA), bejca wodna nie zabarwi w tym miejscu i powstaje jasna plama, inaczej jest z bejcami spirytusowymi czy benzynowymi, w miejscu gdzie został klej (wikol, rakol), powstawały ciemne (przy tarciu nawet czarne) plamy.

Kleju CA nie dawałem dużo, i nie mógł głęboko wniknąć (o przeniknięciu na drugą stronę, to nawet nie ma co mówić) ale opary, które wniknęły w fornir, z bejcą spirytusową dały niestety taki efekt. Jeżeli nie chcemy ratować się kołkowaniem ;-) , trzeba zeszlifować warstwę z bejcą i zabejcować bejcą wodną.
Jak widać na fotce, po tych czynnościach wszelki ślad zniknął.



_________________
Do zapamiętania:
żadnych bejc spirytusowych, benzynowych (czy nitro)
po klejeniu CYJANOAKRYLANAMI (cyjanoakrylami, w skrócie CA).
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2011-01-25, 00:16   Szalupa2

Lubię utrudniać sobie życie ;-) , pomimo tego, iż po bejcowaniu poszycie wyglądało OK., to i tak wykonałem drugie poszycie z sapeli.


W trakcie drugiego poszywania



Następnym etapem będzie odcięcie i odseparowanie skorupy od kopyta.

cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2011-01-27, 18:23   Szalupa2

Kontynuacja

Wręgi, które wypadały na kopycie odciąłem nożykiem, pozostałe odkleiły się bez problemu, jak i wyjęcie kopyta.



Po udanej separacji




Listwy odbojowe 1,2 x 1,5 mm

Odbojnice będę wklejał po wyrównaniu krawędzi burt.

cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu