SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Pozłotnictwo
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2010-02-11, 11:30   Pasta pozłotnicza

"Walory" cenowe pasty Renesans pokazywałem w tabelce. Wykorzystując jednego z lewków sprawdziłem jak wygląda na modelu.
Na dole lewek malowany tą pastą No 5 - złoto czyste / pure gold. Dwa górne złocone szlagmetalem na mikstion, szelakowane i patynowane.


_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
REKLAMA

Posty: 5606
Wysłany: 2010-07-25, 16:37   Galion

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2010-07-25, 16:37   Galion

Galion odlany z Distalu,



pomalowałem czerwonym akrylem mat, następnie tylko do celów po(d)glądowych "spatynowałem" czyli podmalowałem w zagłębieniach (dokładnie to będzie widać w następnym poście).




(tak wygląda na dziobie)



i zamikstionowałem.



Taki sam efekt uzyskamy malując lakierem błyszczącym.

Złocić będę oczywiście szlagmetalem.
____________________
cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2010-07-28, 12:21   Galion / Patynowanie

Kontynuacja

Patynowanie

Tak wygląda po pozłoceniu szlagmetalem i oprószeniu brązem





Pozostawiam do wyschnięcia, następnie szelakowanie i patynowanie, "postarzenie" farbą olejną* na werniksie retuszerskim - szybciej schnie - metodą "wash".
Farbka wlewa się w zagłębienia i po wytarciu jej z wierzchu wydobywa rysunek.








I przymiarka na sucho na dziobie

<<

http://santisimatrinidad....php?p=1115#1115

*) użyte farby to Sepia Extra (sepia) zmieszana z Burnt Siena (siena palona), dodaję też czasami Terra Verde (ziemia zielona) do "przełamania" koloru.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
macmann
Chorąży

Posty: 87
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-03-09, 22:21   Pozłotnictwo by macmann / krok po kroku

Pozłotnictwo by macmann / Jak pozłocić krok po kroku

Część I - co potrzebujemy...

Co to pozłotnictwo i czym się to je możecie przeczytać na forum, jednak co jest potrzebne, bez czego można się obejść, ile to kosztuje trzeba pytać wujka google, a i tak wszystkich wątpliwości się nie rozwieje. Przybliżmy zatem temat:

1. Narzędzia - ja wykorzystuję (lub dostosowuję) narzędzia dostępne w serwisie, jednak zakup minimalnych narzędzi do pozłotnictwa to niewielki wydatek. Co zatem potrzebujemy:

A- zestawu szczoteczek do czyszczenia elementów - do dostania np. w Leroy-u



Cena ok. 5 zł. Polecam kupić kilka kompletów, bo drut z nich wspaniale nadaje się do malowania trudno dostępnych miejsc, gdzie szpilka wydaje się gruba jak gałąź.

B - minimum dwa pędzelki - ja zakupiłem w Lidlu pędzelki do makijażu - dwa, bo jeden jest do nakładania, nazwijmy to kleju (zwanego mixtionem), zaś drugi do nakładania i formowania materiału złotniczego - koszt przy promocji 10 zł, bez promocji ok. 25 zł.

C - pęseta - najlepiej jak najcieńsza - polecam pęsety Wiha bo są niesamowicie wytrzymałe i nie stępią się, ani nie odkształcą w kilka miesięcy. Niestety tu koszt jest poważniejszy - ok 60 zł, ale jak ktoś lubi często wymieniać narzędzia wystarczy zwykła precyzyjna pęseta.



ostatnie narzędzie - "pęseta ciśnieniowa" jest diabelnie drogie (ok. 8 000 zł) i zostało umieszczone na zdjęciu, aby zaspokoić ciekawość Karrexa ;-) , więc spuśćmy na nie zasłonę miłosierdzia.

2. Decyzja jak złocimy

Mamy do wyboru dwa typy złocenia - albo naturalnym złotem (zaleta - nie trzeba zabezpieczać, bo nie utlenia się, choć ja uważam że może i złoto nie wymaga zabezpieczania, ale farba już tak) - albo imitacją złota zwaną szlagmetalem. Ten ostatni szybko się utlenia, więc wymaga zabezpieczenia (np. lakierem lub werniksem do metalu). Naturalny kruszec dużo lepiej się prezentuje niż szlagmetal i lepiej wygląda na modelu. Jednak okupione jest to ceną - ok. 120 zł za tzw. "książeczkę" (25 płatków) i jest dużo trudniejsze do położenia.
Szlagmetal to wydatek rzędu 22 zł za 100 płatków (znacznie większych niż złotych) i jest dużo łatwiejszy w obróbce. Jednak efektu kutego złota nie uzyska się z niego - uzyskany efekt przypomina złoto jubilerskie - polerowane, połyskliwe, z pełną grą światła.

Podsumujmy :
-Złoto płatkowe 100 płatków - 4x ±120 zł = ±480 zł
-Szlagmetal -100 płatków - ±22 zł
Szlagmetal również występuje jako płatki srebra, miedzi i patyny (tak pokryłem cześć podwodną Victory Hellera).

Chemia

Minimalne co potrzeba to klej zwany mikstionem - tu polecam KÖLNER mikstion permacoll size - koszt 36 zł.



Zaleta: szybki czas przesychu (producent podaje, że 15 min, praktycznie możemy złocić po 5 minutach), długi czas na poprawki - nawet kilka godzin.
Wada: to czas pełnego wyschnięcia. W temperaturze pokojowej to ok. 48 godzin, ja suszę w temp. 60 stopni w specjalnym piecu, co skraca czas schnięcia do 12 godzin.



Drugim niezbędnym odczynnikiem jest alkohol izopropylowy - tu nie podaję linka, bo jest do dostania w każdym sklepie z elektroniką pod nazwą Izopropanol. Jest niezbędny do czyszczenia, odtłuszczania czy mycia elementów i pędzli - jeśli mixtion zaschnie na dobre, należy podgrzać izopropanol do temp. 40-50st i po problemie. Tak samo jak chcemy oczyścić cenną część, bo np. mamy inną koncepcję. Koszt ok. 12-15 zł za litr. (świetnie też nadaje się do akryli).

Na tym kończymy nasze zakupy.

Podsumujmy:

- narzędzia - 90 zł
- szlagmetal - 22 zł
- odczynniki - 48 zł
________________
Łącznie 160 zł

Nie jest to jakiś straszny wydatek, a nasz model bardzo zyska na wyglądzie.


link do relacji:
http://santisimatrinidad....p?p=14483#14483

W następnej części opiszę krok po kroku procedurę złocenia tak złotem płatkowym jak i szlagmetalem.

Do następnego spotkania.

Piotr

P.S Wszystkie linki kierują do odpowiednich sklepów i odpowiednich ich działów abyście nie musieli szukać "po internetach".
 
 
Hydronik
Admirał


Posty: 733
Skąd: Bieruń
Wysłany: 2017-03-10, 19:15   

A teraz ja o moich materiałach do złocenia.
Farby akrylowe - nie polecam Paktry ani Renesansu.
Farby nie nadają się pod pistolet (aerograf), a najważniejsze mają różne odcienie od polerowanego złota do ciemnego złota, w farbach Rembrandt polecam dwa odcienie rozpuszczalne wodą 802 Light Gold i 803 Deep Gold



Pasta złotnicza Goldfinger świetna - efekt starego złota - można nakładać pędzlem, palcem; po jakimś czasie utrwala się; wada: łatwo się ściera, trzeba przykryć werniksem



Farba Humbrol nr 16 świetna, nadaje się pod pistolet malowanie pędzlem wyższa szkoła jazdy rozcieńczalna benzyną lakową



Pisaki akrylowe do malowania małych elementów i poprawek


Andrzej :roll:
_________________
Damy Rade!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu