SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
[HMS Victory] Olinowanie
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2015-07-14, 21:08   Reftalia / Reef tackle

Reftalia (reef tackle) – (śr. 0,3 mm) – stała część mocowana jest do ucha na liku bocznym żagla. Dalej reftalia przechodzi przez szyber na noku rei, biegnie w górę i przechodzi przez górny krążek siostrzanego bloku mocowanego pomiędzy stenwantami (dolny przewidziany jest dla topenanty fokmarsrei). Na dolnym końcu reftalii jest zamocowany podwójny blok (długość 2,4 mm) połączony liną (śr. 0,2 mm) z podwójnym blokiem (długość 2,4 mm) tworząc talię. Drugi podwójny blok zamocowanym jest hakiem do oka znajdującego się w rufowej części podłużnego wspornika platformy marsa foka. Dalej talia przechodzi przez otwór w platformie marsa, biegnie do pokładu i odkładana jest na 3 i 15 naglu na kołkownicy za kolumną foka.

 
 
REKLAMA

Posty: 5606
Wysłany: 2016-03-13, 11:11   Gordingi

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2016-03-13, 11:11   Gordingi

Gordingi (buntlines) – (średnica 0,25 mm) – w dolnej części lina mocowana jest są za pomocą węzła gordingowego do ucha na dolnym liku fokmarsla. Dalej lina przechodzi przez pojedynczy blok (długość 3 mm) zamocowany po dziobowej stronie fokmarsrei, przez pojedynczy blok (długość 3 mm) zamocowany do stropu podwójnego bloku cięgła, przez pojedynczy blok (długość 3 mm) mocowany stropem pod środkową poprzeczną belką salingu, następnie biegnie w dół przez otwór w platformie marsa foka i odkładana jest na knadze mocowanej do czwartej wanty foka (licząc od dziobu).

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2016-03-14, 10:30   Szoty / Sheets

Szoty (sheets) - (średnica 0,7 mm) – w górnej części szot mocowany jest do ucha w rogu szotowym fokmarsla za pomocą węzła zwykłego, supła (overhand knot). Następnie szot przechodzi przez blok ramienny (długość 6,9 mm) mocowany stropem do noku rei; do tego samego stropu, powyżej bloku szotowego jest zamocowany blok dla topenanty fokrei. W dolnej części tego bloku szota znajduje się wystające „ramię” (zob. rysunek dla topenanty fokrei), które ma zapobiegać zaplątywaniu się szotów. Po przejściu przez blok ramienny szot biegnie po rufowej części rei do bloku ćwiartkowego (quarter block; długość 6,9 mm). Blok ćwiartkowy jest zamocowany do fokrei pomiędzy więźbą (truss pendant) a stropem dolnego bloku windy, za pomocą stropu z długą i krótka odnogą, na końcu których znajdują się oka szplajsowe. Długa odnoga przechodzi po rufowej stronie rei, a krótka po dziobowej; oba oka odnogi łączone są za pomocą przewiązu. Następnie szot biegnie w dół do pokładu, przechodzi przez wewnętrzny szyber w pachole kołkownicy przed kolumną foka, gdzie jest odkładany wokół nagielbanki.

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2017-02-21, 22:22   

Ups, to już prawie rok minął od ostatniej aktualizacji, ale teraz trochę się poprawię. Po pierwsze mała Errata do już zamieszczonego opisu. Wojtek (hayling) zwrócił uwagę (i słusznie) na błąd w opisie przebiegu bezanbramsztagu. Poniżej zamieszczam poprawiony opis i rysunek z zaznaczonym czerwoną linią prawidłowym przebiegiem tej liny. Znalazłem również informację na oficjalnej stronie Victory, że ten sztag nie przebiegał przez blok mocowany wokół głowy, ale przez kauszę mocowaną w stropie dookoła głowy grotmasztu.

Bezanbramsztag (średnica 0,3 mm) w górnej części mocowany jest na głowie bezanbramstengi, powyżej bramstenwant tak samo jak grotbramsztag; w górnej części jest owijany (served), do 10 mm poniżej oka szplajsowego. Bezanbramsztag biegnie następnie w kierunku grotmasztu i przechodzi przez kauszę mocowaną w stropie wokół głowy kolumny grota, pod dybami. Na końcu sztagu znajduje się oko z kauszą, które mocowane jest– za pomocą przewiązu - do drugiego oka, utworzonego z liny zamocowanej do podłużnych jarzm znajdujących się pod platformą marsa grotmasztu. Lina przytwierdzona jest do jarzm tworząc kształt odwróconej litery „V” (identycznie jak dla grotbramsztagu).



A teraz ciąg dalszy olinowania ruchomego i ostatnia lina mocowana na fokmarslu.

Bulina (bowline) - (średnica 0,3 mm) – w górnej części bulina mocowana jest do wieloramiennika utworzonego z dwóch lin (bridles) - zob. rysunek buliny foka. Dalej lina przechodzi przez pojedynczy blok (długość 3 mm) mocowany na dybach bukszprytu, następnie biegnie w kierunku fordeku gdzie odkładana jest na drugim i ósmym naglu kołkownicy przed kolumną foka.



Kolejne rysunki pojawią się w najbliższych dniach, bo są już narysowane, wymagają jedynie postprodukcyjnej, cyfrowej obróbki.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2017-02-22, 22:22   Fokbramreja, fokbramsel

Fokbramreja (fore topgallant yard), fokbramsel (fore topgallant)

Więźba (parral) – fokbramreja mocowana jest za pomocą takiej samej więźby jak fokmarsreja, ale mniejszej; deszczułki mają długość 2,5 mm, raksloty 1 mm długości i średnicę 0,8 mm.

Perty (horses) - (średnica 0,25 mm) – nie mają szelek i nokpert. Na każdym końcu perty znajduje się oko szplajsowe – jedno odkładane jest dookoła noku rei, drugie mocowane do rei przewiązem, za przeciwległymi szponami.

Cięgło (tye) – (średnica 0,34 mm) – reja zawieszana jest za pomocą cięgła, na którego jednym końcu znajduje się oko; cięgło owija fokbramreję w jej centralnym punkcie a następnie wolny koniec cięgła przechodzi przez oko na jego drugim końcu i w ten sposób cięgło jest „zaciągane” na rei. Dalej cięgło przechodzi przez szyber w ośmiobocznej, górnej sekcji bramstengi foka (tzw. hounds). Na końcu cięgła znajduje się podwójny blok (długość 2 mm) połączony talią (średnica 0,17 mm) z pojedynczym blokiem (długość 2 mm) zamocowanym przewiązem w rufowej części podłużnego wspornika platformy marsa foka. Dalej talia biegnie w dół przechodząc przez otwór w platformie marsa i ostatecznie jest odkładana na piątym naglu kołkownicy za kolumną foka.

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2017-03-08, 23:45   Topenanta (lift)

Topenanta (lift) – (średnica 0,2 mm) – Powyżej mocowania ruchomej bramstenpaduny, na głowie bramstengi foka znajduje się strop z dwiema kauszami, zamocowanymi w okach stropu po stronie sterburty i bakburty. Do tej kauszy zamocowana jest półsztykiem (half hitch) stała część topenanty. Dalej topenanta przechodzi przez pojedynczy blok (długość 2 mm) zamocowany na noku fokbramrei, następnie biegnie w kierunku masztu gdzie przechodzi przez kauszę mocowaną pomiędzy pierwszą i drugą bramstenwantą foka (zob. rys. bramstenwanty), dalej w dół do platformy marsa foka gdzie jest odkładana dookoła jufersa mocowanego na końcu stenwanty.

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2017-03-10, 22:22   Brasy (braces)

Brasy (braces) – (średnica 0,2 mm) – stałe części brasów mocowane są do pętli grotstensztagu, w jej górnej części; dalej brasy przechodzą przez pojedyncze bloki (długość 2 mm) zamocowane na nokach fokbramrei za pomocą długich stropów (brace pendant, średnica 0,2 mm). Następnie biegną w kierunku rufy, gdzie przechodzą przez pojedyncze bloki (długość 2 mm) mocowane przewiązem do pętli grotstensztagu, nieco powyżej gałki tureckiej. Dalej brasy przechodzą przez kolejne pojedyncze bloki (długość 2 mm) mocowane za pomocą haków do oczek przytwierdzonych do rufowej krawędzi platformy marsa foka i ostatecznie odkładane są na knagach znajdujących się na dzwonnicy.

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2018-02-13, 13:13   Gejtawa (clue line)

Gejtawa (clue line) – (średnica 0,2 mm) – stały koniec liny mocowany jest do rogu szotowego, dalej gejtawa przechodzi przez blok gejtawy (długość 2 mm), zamocowany do rei przewiązem, ok. 10 mm na zewnątrz szponów, następnie przez pojedynczy blok (długość 2 mm) zamocowany dookoła rufowej, poprzecznej belki salingu fokstengi i w dół w kierunku pokładu gdzie odkładana jest na knadze mocowanej do siódmej wanty foka (licząc od dziobu).

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu