SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
[Vasa] Dyskusje / macmann
Autor Wiadomość
macmann
Chorąży

Posty: 87
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-06-11, 09:51   

Mam nadzieję, że taka naprawa wystarczy...

Czy tak będzie czas pokaże...

 
 
REKLAMA

Posty: 87
Wysłany: 2017-06-12, 10:06   

 
 
macmann
Chorąży

Posty: 87
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-06-12, 10:06   

Nadszedł czas na kolorystykę. Osobiście bardzo podoba mi się kolor dąb rustykalny, więc poprosiłem małążonkę o zakupienie lakierobejcy w tym kolorze. Dąb to dąb - kobieta kupiła "dąb jasny". Kolor ciekawy, ale kojarzy mi się z nowymi meblami



Tak wygląda pobejcowany Dąb rustykalny:



i fragment pokładu robiony "na szybko" - imitacja uszczelnienia nitką + różne odcienie listewek (bejca "dąb rustykalny" dwie warstwy):



I teraz prośba o poradę
    1. Czy kolor dębu nie jest za jasny dla wzdłużnicy 46
    2. Czy jest sens bawić się w różne odcienie listewek przy - bądźmy szczerzy - mało widocznym elemencie?
 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2017-06-12, 11:50   

Pytanie, czy te fragmenty pokładów tak jak piszesz w ogóle będą widoczne.
Jeżeli będą przykryte gretingami, to jaki tam będzie kolor nie ma znaczenia (we wcześniejszych kolekcjach radzili malować na czarno, aby uzyskać "głębię pomieszczeń"). Jeżeli gretingi będą zdejmowane (okazjonalnie), to będą widoczne raczej w niewielkim stopniu, bo przy otaklowaniu "oka za blisko nie wsadzisz" ;-) .
Te próby bejcowania na różne odcienie na niewidocznych pokładach, mają ten sens, że możesz zobaczyć czy warto iść w tę stronę, czy raczej nie (tzn. czy się podoba czy nie), jeżeli w ten sam sposób będziesz chciał wykonać górny (widoczny) pokład.
Druga zaleta, to to, że bejca (lakierobejca) obnaży (uwidoczni) "zabrudzenia" klejem - co widać na twojej próbce (przynajmniej na zdjęciach), a nie jest widoczne na jasnym drewnie - więc jeżeli będziesz bejcował górny pokład musisz poszycie kleić bardzo czysto.

Co do koloru pokładu, to zależy od gustu, zazwyczaj modelarze pozostawiają w kolorze użytego drewna + jakieś zabezpieczenie (werniks, lakier bezbarwny, olej - drewno nabiera tzw. głębi wyrazu). Są tacy, którzy eksperymentują z kolorem (bejce, lakierobejce nawet laserunkowo farby), ale tu efekt jest różny: od udanego, poprzez akceptację mniejszego zła, po całkowite fiasko - gdzie najlepiej wszystko wycyklinować do czysta). Tu trudno cokolwiek radzić, bo każdy ma inne wyobrażenie modelu - przy braku doświadczenia pracy w drewnie, najlepiej "znaleźć" jakiś model, który się bardzo podoba i się na nim wzorować.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
macmann
Chorąży

Posty: 87
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-07-03, 09:22   

Mam pytanie. Czy u Was pokład (wzdłużnica) 46 też jest ok 2-2,5 mm nad wręgami, czy to ja popełniłem jakiś błąd? Co prawda wycięcie bocznych ścianek 47 pozwala na "załapanie" tylko 50% grubości pokładu 46, więc je pogłębiłem na tyle aby wkleić na całą szerokość sklejki wzdłużnicy 46 i stąd może ten "błąd". Góra jest idealnie zgodna, zaś dół pokładu "wisi" niczym hamak :-) . Przy przemierzaniu drugiego pokładu (60) nie ma tego efektu, jednak tu nie wykonywałem modyfikacji. Wybrnąłem wklejając 2mm listewkę na wręgi co pozwoliło dokleić pokład do wręg. Niestety działania "pomocnika" przenosiły elementy poprzeczne 48-56 o ok 2-3 st. Jest sens z tym walczyć - górny pokład D6 pasuje idealnie?
 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2017-07-03, 11:02   

A czyta Kolega tego gościa, który morduje co tydzień na stronach DeA model :?:
http://blog.kolekcjavasa.pl/
O ile sobie przypominam mocno ten problem podkreślił. :lol:
_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
macmann
Chorąży

Posty: 87
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-07-03, 17:11   

Ano fakt. Gdzieś mi to uleciało. Tak to jest jak składa się z "letkim" opóźnieniem ;-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu