SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
DREWNO SZKUTNICZE
Autor Wiadomość
Gość

Wysłany: 2013-07-07, 00:44   BRZOZA / OLCHA

BRZOZAWystępują dwa gatunki brzozy – gruczałkowata i omszona. Drzewo liściaste, o pniu zazwyczaj prostym, sięgającym wierzchołka korony. Ugałęzienie nieregularnie rozmieszczone. Wysokość pnia do 30 m, średnica 70 cm. Ciężar właściwy drewna suchego 0,46 g/cm3, zaś mokrego 0,95 g/cm3. Jest to gatunek drzewa beztwardzielowego, o jednolitej, zwartej strukturze i białej barwie z lekkim, różowym lub czerwonym odcieniem. Drewno średniotwarde, średniociężkie i średniołupliwe.
Łatwe w obróbce skrawaniem i gięciem, a przy parzeniu szarzeje. Dobrze się barwi i poleruje, jest łatwo nasycalne.

Używane przede wszystkim do wyrobu sklejki lotniczej modelarskiej.
Drewno jest bezsłojowe, nadaje się do wykonywania małych modeli historycznych.
Bardzo przydatne do budowy mikromodeli.


OLCHAWystępują dwa rodzaje olchy – czarna i szara. Pień prosty, o kształcie strzały sięga wierzchołka korony. Ugałęzienie stosunkowo słabe. Wysokość do 30m średnica pnia 90 cm. Ciężar właściwy drewna suchego 0,38 g/cm3, zaś mokrego 0,82 g/cm3. jest ono lekkie, dość kruche, miękkie i bardzo łupliwe.
W obróbce skrawaniem drewno to jest dość łatwe, do gięcia natomiast zbyt kruche. Bardzo dobrze się klei, poleruje i barwi. Wykorzystywane do imitowania drewna szlachetnego.

W modelarstwie używane przede wszystkim do budowy kadłubów modeli redukcyjnych jednostek współczesnych.
Wykorzystuje się je także na foremniki. Nadaje się na dziobnice i wszystkie wypełnienia rufy.
 
 
REKLAMA

Wysłany: 2013-07-07, 00:46   GRAB POSPOLITY / BUK ZWYCZAJNY

 
 
Gość

Wysłany: 2013-07-07, 00:46   GRAB POSPOLITY / BUK ZWYCZAJNY

GRAB POSPOLITYMa niezbyt prosty pień, najczęściej o niesymetrycznym kształcie i przekroju. Ugałęzienie rozmieszczone nieregularnie. Wysokość do 25m średnica pnia 50 cm. Ciężar właściwy drewna suchego 0,50 g/cm3, zaś mokrego do 1,20 g/cm3. Gatunek beztwardzielowy, o barwie szarobiałej, czasem lekko żółtawy. Jest ono ciężkie, bardzo twarde i łupliwe.
Drewno kruche w obróbce skrawaniem – łatwo się wyłupuje, ale daje gładkie powierzchnie. Dobrze się barwi i poleruje.

Jest używane w modelarstwie historycznym na wszelkiego rodzaju detale oraz wręgi i inne części.


BUK ZWYCZAJNYMa zazwyczaj prosty pień o regularnym przekroju. Wysokość drzewa dochodzi do 40m, zaś średnica pnia do 150cm. Ugałęzienie silnie rozwinięte. Ciężar właściwy drewna suchego wynosi 0,49 g/cm3, zaś mokrego 1,27 g/cm3. Gatunek beztwardzielowy. Drewno rozpierzchło naczyniowe, białe z żółtawoczerwonym odcieniem. Ma charakterystyczne cętki w kolorze ciemnobrązowym.
Obróbka skrawaniem i gięciem po parzeniu jest dość łatwa. Drewno dobrze się poleruje.

W modelarstwie znajduje zastosowanie do wszelkiego rodzaju foremników kadłubów i nadbudówek. Buk pocięty na listewki bardzo dobrze się układa na wręgach. Można go wyginać w różne kształty.
 
 
Gość

Wysłany: 2013-07-07, 00:49   DĄB / ORZECH

DĄBWystępują trzy gatunki dębu: szypułkowy, bezszypułkowy i czerwony. Są to gatunki twardzielowe, o drewnie pierścieniowo-naczyniowym. Biel wąski, szerokości 2-5 cm, żółtawo-biały. Twardziel jest barwy od jasnobrązowej do ciemnobrunatnej. Pień drzewa prosty, w kształcie strzały. Ugałęzienie słabe i bardzo nieregularne. Wysokość pnia około 50 m, a jego średnica 100 cm. Ciężar właściwy drewna suchego wynosi 0,39 g/cm3 , zaś mokrego 1,16 g/cm3. Drewno zazwyczaj proste włókniste, dość ciężkie i łatwo łupliwe.
W obróbce skrawaniem i gięciem jest ono stosunkowo łatwe. Nadaje się do robót snycerskich. Trudno się poleruje, zaś dobrze klei i barwi. Zatopione w wodzie od kilkudziesięciu do kilkuset lat nabiera stopniowo coraz ciemniejszej barwy, aż do prawie czarnej (czarny dąb - meble gdańskie). Jest używane na forniry.

W modelarstwie ma zastosowanie w modelach historycznych, zwłaszcza do budowy łodzi z dawnych czasów.
Drewno o drobnych słojach nadaje się do wykonywania kadłubów okrętów w skali 1:50.
Możemy je (w zależności od potrzeby) przyciemniać (postarzać); w tym celu umieszczamy model w pudle wraz z kubeczkiem amoniaku na okres jednej doby. Przybiera wówczas ciemnobrązowy kolor, imituje doskonale utlenione drewno dębowe. Jeżeli nie możemy szczelnie zamknąć całego modelu w pudle, wówczas przyciemniamy osobno poszczególne detale.


ORZECHWystępują trzy gatunki orzecha: włoski, czarny i szary (afrykański, amerykański). Pień dość niski przechodzi w silnie rozwinięte konary i gałęzie. Wysokość drzewa do 25 m, a średnica pnia do 80 cm. Gatunek twardzielowy. Drewno o budowie pośredniej miedzy pierścienionaczyniową i rozpierzchłonaczyniową. Biel szeroki, biało szary lub biało brunatny. Twardziel barwy od szarobrunatnej do czerwonobrunatnej z czarnymi plamami i smugami oraz czekoladowo brązowej z fioletowym odcieniem. Drewno twarde, średniociężkie, łatwo łupliwe, o dość dużej kurczliwości.
Obróbka skrawaniem prosta – przy struganiu i szlifowaniu uzyskuje się gładką powierzchnię. Nadaje się do wyrobów snycerskich. Dobrze się gnie, barwi i klei, lecz ulega zaplamieniu, gdy używamy klejów o odczynie zasadowym.

Orzech w modelarstwie jest wykorzystywany przede wszystkim do budowy modeli historycznych.
Świetnie nadaje się na detale i poszycie kadłubów. Z orzecha można wykonywać nadbudówki w modelach współczesnych.
 
 
Gość

Wysłany: 2013-07-07, 00:52   WIERZBA / GRUSZA POSPOLITA

WIERZBAWystępuje w kilku gatunkach: biała, krucha, iwa, wiciowa i purpurowa. Można spotkać wierzbę o pniu wysokości 20 m i średnicy 100 cm, ale także wysokości 5 m i małej średnicy pnia. Ciężar właściwy drewna suchego wynosi 0,33 g/cm3, zaś mokrego do 0,63 g/cm3. Drewno jest rozpierzchło naczyniowe, twardzielowe. Biel zazwyczaj wąski, biały lub jasnożółty. Twardziel barwy od różowej do jasnoczerwono-brunatnej, często z ciemniejszymi smugami. Słoje dość wyraziste. Drewno miękkie, włókniste i łatwo łupliwe.
Obróbka skrawaniem stosunkowo prosta. Powierzchnie strugane nie są gładkie. Bardzo dobrze się gnie, klei, barwi i nasyca, źle natomiast poleruje.

W modelarstwie znajduje zastosowanie do wykonywania listewek na poszycie kadłubów.
W modelach historycznych używane do detali i dłubanek.


GRUSZA POSPOLITAMa prosty pień o niezbyt regularnym kształcie. Korona zwykle nisko osadzona. Wysokość pnia około 15 m, średnica nie przekracza 50 cm. Ciężar właściwy drewna suchego wynosi 0,65 g/cm3, zaś mokrego 1,07 g/cm3. Drewno o twardzieli nie zabarwionej. Biel o barwie od różowej do czerwonobrunatnej, a starych drzew – czekoladowej. Jest ono bardzo twarde, łupliwe, matowe, średniociężkie, mało kurczliwe i odporne na zmiany temperatury.
Drewno to jest łatwe w obróbce skrawaniem. Dobrze się gnie, przy struganiu i szlifowaniu daje bardzo gładką powierzchnię. Także dobrze się klei i barwi, zwłaszcza na czarno może imitować heban.

W modelarstwie zajmuje ono bardzo ważną pozycję.
Z gruszy wykonuje się modele historyczne i rzeźby.
Ze względu na dobre właściwości gięcia jest używane na poszycie modeli.
Bardzo dobrze nadaje się na nadbudówki w modelach współczesnych redukcyjnych.
 
 
Gość

Wysłany: 2013-07-07, 00:54   JABŁOŃ

JABŁOŃ
Ma krótki, prosty i zazwyczaj cylindryczny pień. Korona rozłożysta, nisko osadzona. Wysokość drzewa do 15 m, średnica pnia 40 cm. Drewno rozpierzchło naczyniowe. Twardziel brązowo czekoladowa, czasem czerwona. Słoje faliste, słabo widoczne. Jest ono zwarte, o stałym połysku, dość ciężkie i trudno łupliwe.
Obróbka skrawaniem jest łatwa, bardzo dobrze się toczy i frezuje. Bez problemu uzyskuje się gładką powierzchnię. Drewno dobrze się poleruje i barwi – jest wykorzystywane do imitacji hebanu.

Odgrywa dużą rolę w modelarstwie, zwłaszcza jest używane do wykonywania modeli historycznych.
Nadaje się do wszelkiego rodzaju detali, rzeźb i drobnych elementów.
W modelach współczesnych ma zastosowanie do budowy nadbudówek.
 
 
Gość

Wysłany: 2013-07-07, 00:56   MAHOŃ

MAHOŃ
Drewno to występuje w dwóch gatunkach: mahoń amerykański i afrykański. Ma prosty, walcowaty pień, nieugałęziony, a jego wysokość to 12-18 m. Korona rozłożysta, wysokoosadzona. Średnica pnia 150-180 cm. Ciężar właściwy drewna suchego 0,53 g/cm3, zaś mokrego 0,80 g/cm3. Drewno twardzielowe, rozpierzchło naczyniowe. Biel wąski, biały lub jasnożółty. Twardziel brunatno czerwona, o różowym odcieniu i intensywności zabarwienia zależnie od pochodzenia i wieku drzewa. Drewno jest dość twarde, lekkie, włókniste, łatwo łupliwe i mało kurczliwe. Przy zmianach wilgotności prawie nie pracuje.
Jest ono stosunkowo trudne w obróbce skrawaniem, przy struganiu ciężko jest uzyskać gładką powierzchnię. Dobrze się szlifuje i klei. Nadaje się na wyroby snycerskie.

W modelarstwie jest stosowane do budowy jednostek historycznych, a w modelach współczesnych idealne na pokrycia kadłubów.
 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2017-07-24, 10:12   

Na wstępie niniejszego wątku pisałem:
Cytat:
...
Materiały używane przez "profesjonalnych" modelarzy znacznie różnią się
od tych jakie znajdziemy w zestawach i kolekcjach zeszytowych
...


Zestaw materiałów potrzebnych do budowy modelu na zdjęciu.Użyte materiały:
grusza - owrężenie
klon - listwy poszycia
bukszpan - listwy profilowane, rzeźby, ornamenty (ozdoby)
heban - listwy odbojowe i czarne elementy
mosiądz - wszelkiego rodzaju okucia, gwoździe

Zobacz temat:
» Modele drewniane od podstaw
http://santisimatrinidad....forum.php?f=212
_________________
Pozdrawiam
Karol 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu