SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
EL-MELLAH, Algieria
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 4413
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2017-07-04, 22:22   EL-MELLAH, Algieria

EL-MELLAH, Algieria

Właśnie na Bałtyku przechodzi próby morskie nowy żaglowiec szkolny El-Mellah (Żeglarz).
Nowoczesną trzymasztową fregatę zamówiła Marynarka Wojenna Algierii. Dołączy ona do najszybszych i największych żaglowców szkolnych świata. Jednostka ma 110 m długości, 14,5 m szerokości, a powierzchnia ożaglowania to 3 000 m kw. Jej prędkość pod żaglami przy wietrze o sile 6 stopni w skali Beauforta wyniesie około 17 węzłów.
I trochę info z neta:
http://www.portalmorski.p...l-prob-morskich

W sobotę, 15 lipca br. po południu ze stoczni Remontowa Shipbuilding SA i z portu Gdańsk wyszedł żaglowiec szkolny El-Mellah, rozpoczynający cykl prób morskich. W pierwszym etapie odbędą się m.in. testy osiągów i charakterystyk manewrowych oraz próby napędów i urządzeń.

W dalszej kolejności planowane są próby takielunku i ożaglowania połączone ze szkoleniem i oswajaniem się z żaglowcem jego docelowej załogi - algierskich kadetów, którzy od kilku miesięcy przyjmują edukację na Akademii Morskiej w Gdyni, w tym szkolenia na Darze Młodzieży. Poza budową statku, kontrakt obejmuje również szkolenie członków załogi i kadetów, które przeprowadzane jest we współpracy z Akademią Morską w Gdyni.

Trzymasztowa fregata zbudowana w stoczni Remontowa Shipbuilding, należącej do grupy kapitałowej Remontowa Holding, nosić będzie imię El-Mellah, co w języku arabskim znaczy "Żeglarz".

Zgodnie z nazwą służyć on będzie kadetom algierskiej Akademii Marynarki Wojennej w doskonaleniu rzemiosła morskiego i nawigacyjnego. Dodatkowo, jak większość jednostek żaglowych będzie on pełnić funkcje reprezentacyjne za granicą oraz uczestniczyć w zawodach i regatach międzynarodowych.

Parametry statku, stawiają go w gronie największych żaglowców szkolnych na świecie.

Autorem koncepcji i projektu technicznego statku jest inżynier Zygmunt Choreń, uważany za jednego z najwybitniejszych konstruktorów statków żaglowych na świecie.[...]
http://www.gospodarkamors...fokmasztem.html

Jej najwyższy stalowy maszt będzie miał 54 metry, czyli tyle samo, co na „Royal Clipperze” – największym obecnie żaglowcu. Trzeci maszt tej nowoczesnej fregaty będzie jednocześnie jej kominem. W ten sposób projektanci, czyli biuro projektowe Choreń Design & Consulting, uniknęli uciążliwego odprowadzania spalin poprzez boczne wydechy umieszczone na poziomie pokładu.

Dzięki zastosowaniu sterów strumieniowych z przodu i z tyłu fregaty, manewrowanie nią będzie łatwe. W przeciwieństwie do stawiania żagli. Przy tej operacji algierscy kadeci będą musieli polegać na sile własnych mięśni.

„El-Mellah” będzie mógł przyjąć 222 członków załogi, w tym 120 kadetów, wśród których znajdzie się 40 kobiet.

Fotki z wodowania
z takielunkiem po opuszczeniu stoczni
na tle Twierdzy Wisłoujście


Westerplatte
_________________
Pozdrawiam
Karol 
 
REKLAMA

Posty: 4413
Wysłany: 2017-08-21, 20:55   

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 4413
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2017-08-21, 20:55   

Dzisiaj od rana El-Mellah miał dalsze próby morskie - m.in. pod żaglami i w towarzystwie Daru Młodzieży:zdjęcia pani Elżbiety Mielcarzewicz

https://www.facebook.com/...e=3&pnref=story


i filmik koleżanki GAGI pani szyper z Tucany

https://www.facebook.com/...2Mo&pnref=story

I po raz pierwszy zawitał do innego portu niż Gdańsk, a mianowicie ok. godz. 13 przycumował w Gdyni.

Zobacz też:
El-Mellah w Gdyni
http://www.portalmorski.p...-mellah-w-gdyni
Żaglowiec "El-Mellah" pod pełnymi żaglami
http://biznes.trojmiasto....mi-n115735.htmlWreszcie miałem okazję zobaczyć go na żywo, bliżej niż na redzie :-D
_________________
Pozdrawiam
Karol 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 4413
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2017-08-24, 22:33   

Nie ukrywam, że nowy żaglowiec odkąd po raz pierwszy usłyszałem jego nazwę, wzbudza u mnie sporo emocji. Bardzo żałuję, że nie skorzystałem z możliwości robienia pierwszych zdjęć pod żaglami z pokładu Tucany (nie byłyby tak profesjonalne jak te powyżej i w poniższych linkach, ale byłyby moje :-) ).

Ciągle znajduję nowe strony, nowe zdjęcia i nowe wiadomości jak m.in. te:
" ...Trójmasztowy „El-Mellah” to największy żaglowiec zbudowany w Polsce. Jeden z największych w światowej flocie żaglowców szkolnych. Wśród klasycznych żaglowców rejowych, większe są tylko dwa rosyjskie olbrzymy (z niemieckim rodowodem) - „Siedow” i „Kruzensztern” ..." i to, że obecnie pływa pod naszą banderą i pod komendą polskiego kapitana.


zdjęcie Przemek Kozłowski

Polecam:
"El Mellah" w Gdyni !
http://www.am.gdynia.pl/a...-mellah-w-gdyni
Spotkanie pod żaglami
http://www.am.gdynia.pl/a...ziezy-el-mellah

Akcja – dogonić „El-Mellah” w próbach morskich
http://oficynamorska.pl/2...obach-morskich/


i jeszcze filmik:

https://www.youtube.com/watch?v=jmk7cEPctsc

I dla zainteresowanych.
Ruch jednostek możemy śledzić na stronie:

https://www.marinetraffic...:54.518/zoom:15

Szukamy Basenu Prezydenta, Dar lokalizujemy na końcu nabrzeża (otoczony opisami tras Gdynia-Jastarnia, Gdynia-Hel), El-Mellah cumuje vis-a-vis po drugiej stronie na nabrzeżu Dalmoru.
Po najechaniu na kolorowy piktogramik wyświetli się nazwa, po kliknięciu większy opis.
_________________
Pozdrawiam
Karol 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 4413
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2017-08-26, 20:40   

I małe sprostowanie co do nazwy i wielkości:
"... Okręt nosi nazwę „El-Mellah”, co po arabsku znaczy „żeglarz” lub „nawigator”. Jego długość wraz z bukszprytem wynosi 110 metrów, co czyni go czwartym co do wielkości żaglowcem szkolnym świata – większe są tylko rosyjskie: „Sedov” i „Kruzenshtern” oraz peruwiański „Union”. ..."

a to już ze strony Wiadomości Trójmiasto:
Algierska fregata gości w Gdyni. Uchwyciliśmy ją pod pełnymi żaglami!
http://trojmiasto.wyborcz...od-pelnymi.html


Na tle Gdyni ze "Sea Towers"


zdjęcia Krzysztof Romański

i linki do galerii z "historycznego rejsu"

http://trojmiasto.wyborcz...268671.html?i=0
http://zaglowce.info/spot...dziezy-zaglami/
_________________
Pozdrawiam
Karol 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 4413
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2017-10-15, 00:00   

Od jakiegoś czasu "Żeglarz" zniknął z widoku i akwenu Zatoki. Przechodzi ostatnie przęglądy w suchym doku w Gdańskiej Stoczni Remontowa SA.

http://www.portalmorski.p...ni-remontowa-sa„Żeglarz” w doku Gdańskiej Stoczni Remontowa SA

Zbudowany w stoczni Remontowa Shipbuilding SA w Gdańsku algierski żaglowiec szkolny El-Mellah po kolejnych próbach morskich przypłynął do... Gdańskiej Stoczni Remontowa SA. Aktualnie w doku przechodzi ostatnie przeglądy.

Po raz pierwszy statek wyszedł na próby morskie 16 lipca br. Druga seria prób rozpoczęła się 16 sierpnia br. W ich trakcie jednostka żeglowała po polskich wodach terytorialnych kilkakrotnie zawijając do różnych portów.

Jak zapewnia Radosław Gęsicki, kierownik projektu ze stoczni Remontowa Shipbuilding SA
"- Próby na morzu zakończyły się powodzeniem, zrealizowaliśmy wszystko zgodnie z programem i w tej chwili przechodzimy do kolejnego etapu z harmonogramu zdawania jednostki dla Komisji Odbioru Statku.

Aktualnie jednostka jest zadokowana w Gdańskiej Stoczni Remontowa SA i przechodzi ostatnie przeglądy. Prace na doku nr 4 obejmują przegląd kadłuba, poprawki malarskie na kadłubie oraz odświeżenie warstwy antifoulingu (powłoki antyporostowej).

Po tygodniu żaglowiec zostanie podprowadzony do kei, gdzie będziemy kontynuować program prób dla Komisji Odbiorowej Statku. W październiku planujemy wstępny odbiór żaglowca na terenie Polski."
_________________
Pozdrawiam
Karol 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 4413
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2017-10-23, 22:22   El Mellah pod banderą Algierii

El Mellah już pod banderą Algierii

Nad pokładem nowo wybudowanej fregaty El Mellah powiewa już bandera algierska. Uroczystość oficjalnego przekazania żaglowca odbyła się 21 października w miejscu jego narodzin – przy nabrzeżu stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku.


Podniesienie bandery na El Mellahu / fot. Krzysztof Romański

– To piękne dziecko, ponieważ ma pięknych rodziców. Jest owocem miłości małżeństwa algiersko-polskiego – z emfazą o nowej fregacie mówił ambasador Algierii Salah Lebdioui. W uroczystości, która miała miejsce 21 października na stoczniowym nabrzeżu, wziął też udział generał Mekhneche Saad, attaché obrony i delegacja Marynarki Wojennej Algierii. Część oficjalną poprzedziło podpisanie dokumentów zdawczo-odbiorczych. Po okolicznościowych przemowach i podziękowaniach, przy dźwiękach „Mazurka Dąbrowskiego” z masztu żaglowca ściągnięto „biało-czerwoną”. Zwolnione miejsce zajęła bandera Algierii, a w momencie jej podnoszenia orkiestra grała hymn tego kraju.

Algierski okręt jest 9. pod względem długości żaglowcem szkolnym świata. Jego kadłub wraz z bukszprytem mierzy 110 metrów, jest więc o ponad metr dłuższy od naszego Daru Młodzieży. Podobnie jak „biała fregata”, ma trzy maszty o rejowym ożaglowaniu. Najwyższy z nich osiąga wysokość 54 metrów. Co ciekawe, ostatni maszt to jednocześnie komin. W ten sposób projektantom udało się uniknąć uciążliwego dla załogi i szpecącego statek odprowadzania spalin poprzez umieszczone na poziomie pokładu boczne wydechy. Dzięki trzem tysiącom metrów kwadratowych łącznej powierzchni żagli, przy wietrze o sile 6 stopni w skali Beauforta, fregata rozwija prędkość nawet 17 węzłów.

Na pokładzie El-Mellaha będą szkolić się kadry dynamicznie rozwijającej się w ostatnich latach marynarki wojennej Algierii. W 222-osobowej załodze znajdzie się miejsce dla 120 kadetów akademii w Tamentfoust, w tym ok. 30 kobiet, co w kraju o tradycji muzułmańskiej może nieco dziwić. Dzięki zastosowaniu sterów strumieniowych na dziobie i na rufie, manewrowanie żaglowcem jest stosunkowo łatwe – w przeciwieństwie do stawiania żagli, które odbywa się jak na dawnych żaglowcach. Na początku listopada El-Mellah ma wyruszyć z Gdańska w dziewiczą podróż do portu macierzystego. Okazja, by ponownie zobaczyć go w Polsce nadarzy się zapewne dopiero za kilka lat, podczas któregoś ze zlotów The Tall Ships Races.

Tekst i galeria zdjęć z uroczystości na stronie ŻAGLOWCE.info
http://zaglowce.info/el-m...dera-algierii/#


PS
Stylowy falkonecik :-)


fot. Krzysztof Romański

Jeszcze jeden artykulik a-propos na stronie gospodarkamorska.pl

http://www.gospodarkamors...c-z-polski.html


fot. gospodarkamorska.pl

http://www.portalmorski.p...gierska-bandera
_________________
Pozdrawiam
Karol 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 4413
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2017-11-30, 15:15   

Trochę przespałem temat ;-) , 17 listopada El-Mellach wypłynął z Gdańska do Algierii
http://www.portalmorski.p...anie-el-mellaha
26 listopada rano zawinął do La Coruna
http://www.puentedemando....ah-en-a-coruna/28.11 przepłynął Gibraltar, wpływając po raz pierwszy na Morze Śródziemne, a obecnie jest w połowie drogi do Algierii, gdzie spodziewany jest 2 grudnia. Płynie z dość małą prędkością 6 -7 węzłów.

https://www.vesselfinder.com/pl/?imo=9775907
https://www.marinetraffic...ery:36.4/zoom:8


[EDIT]

EL-MELLAH już w Algierii

https://www.menadefense.n...ccoste-a-alger/

_________________
Pozdrawiam
Karol 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu