SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
[Czarna Perła] Relacja z budowy / Quadric
Autor Wiadomość
Quadric
bosmat


Posty: 40
Skąd: Sopot
Wysłany: 2018-01-11, 22:01   [Czarna Perła] Relacja z budowy / Quadric



Jakość zdjęć nie powala, ale niestety - raz, że jest kiepskie sztuczne światło a dwa, że zdjęcia robię telefonem.

Widok szkieletu. Częściowo wytrasowałem wręgi ale chyba muszę to zrobić jeszcze mocniej



Wycinanie kartonika



Widok pokładu z nałożonym tylko na wierzch kartonikiem



Mój składzik na części, listewki itd



Klej, który używam



Bejca z Ikei, która akurat miałem w domu. Chciałem sprawdzić jak się zachowuje na takim surowym drewnie - MDF



Eksperyment z w/w bejcą na płytce MDF - jedno malowanie.

_________________
 
 
REKLAMA

Posty: 40
Wysłany: 2018-02-05, 23:56   [Czarna Perła]

 
 
Quadric
bosmat


Posty: 40
Skąd: Sopot
Wysłany: 2018-02-05, 23:56   [Czarna Perła]

Poczyniłem przymiarki konstrukcji więzienia - bo chcę ścianki okleić fornirem - ale żeby to zrobić muszę mieć najpierw pomalowane kratki - a ciągle nie mogę zdobyć odpowiednich farb (jak już znalazłem to sprzedawca po złożeniu zamówienia jednak stwierdził, że nie ma na stanie) - kombinuję więc dalej



Skrzynia
Równolegle, żeby sobie coś pokleić zrobiłem skrzynkę. Nie wygląda ona za zbyt realistycznie więc ją również chciałbym okleić paskami




Bonus:
Jako, że nie mam doświadczenia chciałem najpierw poeksperymentować z materiałami i bejcami oraz sposobem wycinania i naklejania listewek. Poznać ich twardość i właściwości. "Zmarnowałem" po 2 listewki z każdego gatunku drewna jaki miałem i zrobiłem sobie taką macierz:

ORYGINAŁ | DĄB | ORZECH | CZARNY | MAHOŃ | ORZECH CIEMNY
--------------------------------------------------------------------------------------
SAPELI
ORZECH
LIPA
CZEREŚNIA
RAMIN
RAMIN 2*

* Zrobiłem tutaj wersję z dychtunkiem, wg metody polegającej na impregnacji pakieciku klejem a następnie pomalowanie (pomalowałem czarną farbą akrylową) - mogło być lepiej ale wiem co można poprawić.




Przy okazji odkryłem, że położenie sobie taśmy maskującej i bejcowanie niewiele daje bo bejca się porusza wzdłuż kanalików drewna pod taśmą maskującą.
_________________
 
 
Quadric
bosmat


Posty: 40
Skąd: Sopot
Wysłany: 2018-02-14, 23:18   [Czarna Perła] [Czarna Perła]

Pomalowałem kratki farbą akrylową Vallejo Model Color Gunmetal Grey 70.863



Kratkę malowałem 4-krotnie, trochę babrając po malowaniu bo chciałem uzyskać efekt trójwymiarowości i takiego jakby skorodowania - nie wiem czy to wyszło, ale efekt jest taki jak widać. (Nie wiem co tam robi ten włos - dopiero go na fotce zauważyłem :-) )
_________________
 
 
Quadric
bosmat


Posty: 40
Skąd: Sopot
Wysłany: 2022-08-18, 21:40   

4 lata minęły... jak jeden dzień.

Jak to mówią: "co się odwlecze to nie uciecze"...

Na razie skromnie bo dużo przymiarek i przygotowań, próby na listewkach itd. i w końcu mam nadzieję położyć pierwszą "klepkę"



Odmierzone linie na 138 - 140mm, naprzemiennie i listewki na grubość "około 5 mm" - z lipy. Dlaczego z lipy? Testowałem orzech, gruszkę, sapeli, ramin, czereśnię i nie podoba mi się nic co by wyglądało realistycznie. ;-) Lipa mi się najmniej nie podoba :-P .

Pamiętam, że polecaliście brzozę, ale ni w pień nie mogę znaleźć gotowych listewek w takim rozmiarze (0,5x5 mm) a cięcie równo z arkusza obawiam się, że leży poza moimi możliwościami, ze względu na wadę wzroku :-/

Jak wymyślę jak prosto przykleić te klepki na środku od dziobu do rufy to będzie z kopyta.

Aha, no i co ja właściwie robię? No nie chcę tego kartonika z rysunkiem pokładu, a poza tym chcę się czegoś nauczyć.
_________________
 
 
Quadric
bosmat


Posty: 40
Skąd: Sopot
Wysłany: 2022-08-19, 23:26   

Dobra... "kości (klepki?) zostały rzucone... lipa 0,5x5mm, długość 138-140mm



Niestety czasu mało, ale ważne, że coś ruszyło... zobaczymy jaki będzie efekt po położeniu wszystkich.
_________________
 
 
Quadric
bosmat


Posty: 40
Skąd: Sopot
Wysłany: 2022-08-23, 23:03   

łomatko ile z tym roboty...



ale co tam.. wytrwam.
_________________
 
 
Quadric
bosmat


Posty: 40
Skąd: Sopot
Wysłany: 2022-08-30, 22:40   

W związku z urlopem oczywiście zamiast mieć więcej czasu to mam mniej, a ponadto skończyły mi się listewki - czekam na dostawę ;)



Lecę tym razem asymetrycznie ;)
_________________
 
 
Quadric
bosmat


Posty: 40
Skąd: Sopot
Wysłany: 2022-09-04, 17:09   

Lecimy dalej...

Trochę poprawiłem technikę malowania na czarno krawędzi "customowych" listewek przy "waterway" (dzięki za nazwę ;) zmieniając dwie rzeczy:
1. Wikol rozcieńczyłem w stosunku 1:1 z wodą, dzięki czemu nie robią się taka parabola po wyschnieciu
2. Nakładam zdecydowanie mniej farby jednorazowo

Efekt zdecydowanie lepszy, ale muszę jeszcze popracować nad kształtami (z tyłu całkowicie spieprzyłem)... i tak jest lepiej, bo zamiast papieru ściernego do nadawaniu kształtu - używam metalowego pilnika.

_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu