SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Scottish Maid, 1839 / Wiktor / Dyskusje
Autor Wiadomość
Wiktor
Komodor


Posty: 480
Skąd: Starogard
Wysłany: 2018-05-24, 09:09   Scottish Maid, 1839 / Wiktor / Dyskusje

Witam.
Na razie bez problemów :-)
pozdrawiam.
 
 
REKLAMA

Posty: 5606
Wysłany: 2018-05-25, 17:45   

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2018-05-25, 17:45   

Na początek kilka uwag.

Nie znając twojego wieku, nie wiem czy mam oceniać twoją pracę jako dziecka, osoby dorosłej czy w podeszłym wieku ;-)
Podejrzewam, że jesteś nastolatkiem, więc możesz jeszcze rokować na przyszłość jako modelarz, więc wyrażę swoją opinię, tylko na podstawię tego co czytam i widzę na zdjęciach.

Wiktor napisał/a:
...
Jak mówiono w przywitalni chwale się dotychczasowym dorobkiem.
...

Dotychczasowy dorobek to modele wykonane (lub w trakcie budowy) przed tym, który aktualnie budujesz/pokazujesz i tym można się "pochwalić".
W relacji raczej nie chwalimy się budową, tylko pokazujemy co i jak zrobiliśmy (z większym naciskiem na JAK), i zamiast pisać, że dodasz historię szkunera, lepiej byłoby napisać więcej o zestawie, opisać czy budujesz ściśle wg instrukcji, czy dokonujesz pewnych zmian (waloryzacji). Bo z twojej relacji nie wiem czy dychtunek (uszczelnienie) i kołkowanie to twoja inwencja, czy tak było w instrukcji. Jeżeli twoja inwencja to masz plusa.
Jeżeli do dychtunku nie mam zastrzeżeń (oprócz opisu tego jak to zrobiłeś), to kołkowanie pozostawia niestety bardzo wiele do życzenia.
Po pierwsze znów brak opisu (po efekcie domyślam się, że materiałem są barwione końcówki wykałaczek), po drugie "kołki" są nierówne, krzywe, za duże i za bardzo "wyeksponowane", wręcz dominują na pokładzie.



Na zamieszczonym zdjęciu są 3 może 4 (te najmniejsze okrągłe) do przyjęcia reszta wygląda oględnie mówiąc nieciekawie. To niestety nie jest do poprawienia (bez jak to piszesz demolki), więc piszę o tym na przyszłość (mam nadzieję, że jesteś jednak nastolatkiem i "przyszłość modelarska" jeszcze przed tobą).

Zanim bierzemy się za jakiś detal, dobrze jest wiedzieć jak to wyglądało i wygląda w rzeczywistości (oglądamy/zbieramy do archiwum i szukamy info w sieci) na replikach, oryginałach czy jednostkach współczesnych.


kołki na Bounty


kołki na Darze Młodzieży

Dobrze podeprzeć się wiedzą:
» Treenails
http://santisimatrinidad....topic.php?t=246
» Uszczelnianie, dychtowanie, caulking
http://santisimatrinidad....topic.php?t=349


i jak robią to inni


czysto równo i integruje się z pokładem - nie dominuje jak u ciebie.

Listewki zrębnic (ramki luków, zejściówek) staraj się równo docinać i równo kleić.



O sposobie montażu zrębnic nie piszę, bo można to robić kilkoma sposobami od cięcia na ukos 45° (tzw. girung), dwie krótsze i dwie dłuższe na bokach lub nawet wszystkie równe klejone czołami do boków, ale równo wycięte i poklejone.

Przykładowe Marka
http://santisimatrinidad....p?p=14014#14014


_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Wiktor
Komodor


Posty: 480
Skąd: Starogard
Wysłany: 2018-05-25, 18:15   

@Karrex. Postaram się pisać co i jak zrobiłem.
Oczywiście witam :-)
Niektóre elementy zestawu wymagają waloryzacji. O kołkowaniu, deskowaniu i dychtunku nie było mowy w zestawie, co było oczywiście nie do przyjęcia.
Zrobiłem swoje pierwsze kołkowanie w życiu - jak wyszło niestety widać, raz za mocno wbiłem raz za słabo cóż... następne będzie lepsze.
Uszczelnianie zrobiłem banalną i budżetową metodą, mianowicie- ołówkiem po bokach listewki. Przed zamieszczeniem tematu czytałem dużo realcji, nie tylko na tym forum i po prostu wiedziałem, że kołkowanie musi być.
Co do wieku, to ani nie potwierdzę, ani nie zaprzeczę.
Może teraz troche nie na temat ale..... to nie mój pierwszy model w życiu.
Pomijam fakt, że w zestawie brakowało listewek na 2 poszycie i musiałem je sam dorobić z forniru. I inne niedoróbki o których napiszę w miare postępów prac.
A próby reklamacji złożone po otrzymaniu go, nie dały rezultatów do dnia dzisiejszego.

Zdjęcie instrukcji:


Pozdrawiam.
 
 
Wiktor
Komodor


Posty: 480
Skąd: Starogard
Wysłany: 2018-05-26, 20:11   

W odskoczni od (balustrad?) zabrałem się za koło sterowe.
To co proponuje AL wydaje mi się takie sobie, więc zrobiłem po swojemu.





Wykałaczkę zabejcuję na orzech
Koło sterowe pomauję na wzór tego z HMS Victory lub zrobię własne, co jest małoprawdopodobne

 
 
Wiktor
Komodor


Posty: 480
Skąd: Starogard
Wysłany: 2018-05-26, 20:21   

Oj namęczyłem się z tą listewką nr 50.
Kapiel w garnku z wrzątkiem i wyginanie na puszcze.
Przy okazji przetestowałem nowy nabytek - cyjaonapan zagęszczony, szczerze polecam, jeden z lepszych CA jakie dotychczas używałem.

 
 
Wiktor
Komodor


Posty: 480
Skąd: Starogard
Wysłany: 2018-05-30, 20:38   

Witam.
Mechanizm koła sterowego prawie kończony, tylko zamocować ster i linkę do niego.
Z kołem sterowym prawdopodobnie jeszcze coś poeksperymentuję by wyglądało bardziej realistycznie

oczywiście kraniec wykłaczki sie obetnie.

Obejmy sterów:

https://i.imgur.com/2u09lSb.jpg
poczerniłem patynolem

i jako tako to wyszło.

Wstawiam w dyskusji bo nic na stałe, nie zrobiłem. tu też nie przykleiłem.
:lol:
Pozdrawiam.
 
 
Wiktor
Komodor


Posty: 480
Skąd: Starogard
Wysłany: 2018-06-04, 21:05   

Witam.
1. W zejściówce (ładowni?) kajucie kapitana? Zrobie ładunki i wkleje je tam, tylko niestety nie wiem
które wejście do czego, a nie chialbym dać ładunków do kajuty.....



Wydaje mi się, że to po lewej to kajuta, ale nie chce blędu popełnić
Schody, które zabejcuje. (chyba orzech).

Nadbudówki na swoich miejsach, przymiarka na sucho

I drzwiczki które prawdopodbnie będą częściowo otwarte: Tak, wzoruje się na kimś :) :-> A dlaczego mają być otwarte? patrz punkt 1 :))

pozdrawiam :)
 
 
Wiktor
Komodor


Posty: 480
Skąd: Starogard
Wysłany: 2018-06-05, 21:29   

Tu w środku powinny być bulaje? Wygląda, że powinny być, ale w intrukcji Artesani i planach MO nie wygląda by miały być.

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu