SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Gretingi z forniru by Piatnik81
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2018-06-11, 19:11   Gretingi z forniru by Piatnik81

Na Kodze kol. Piatnik81 przedstawił sposób wykonania gretingów (bez frezarki) z forniru. Metoda wymagająca dokładności i precyzji w klejeniu listewek i rozcinaniu żyletką.


Piatnik81 napisał:
    Chciałbym przedstawić prosty sposób na wykonanie gretingów przy pomocy jedynie
    linijki, żyletki, taśmy malarskiej i oczywiście forniru. Do posklejania wszystkiego do kupy
    zastosowałem klej typu "butapren" (w moim przypadku jest to Evo-Stik Impact). Metodę
    przedstawię budując greting do modelu w skali 1:48 ale, jak się przekonacie, nic nie stoi na
    przeszkodzie by tą metodą wykonać greting w skali nawet 1:100. Najpierw trzeba oczywiście
    naciąć listewek. W tym przypadku będą to listwy o szerokości 1,5mm. Ja ciąłem żyletką w
    specjalnym uchwycie co by się nie pociąć przypadkiem i by żyletka się tak nie gięła podczas
    cięcia. Uchwyt ten zrobiłem z dwóch kawałków plastiku po starym pilocie od TV i skręciłem
    dwoma śrubkami. Zresztą o cięciu forniru jest już kilka tematów na forum więc każdy niech
    zdecyduje sam jaką metodą ciąć.



    Tak nacięte listewki przykleiłem na taśmę malarską, ciasno jedna przy drugiej. W swojej
    relacji z budowy Revenge użyłem papierowej naklejki zamiast taśmy. Klej na niej
    zastosowany był nieco mocniejszy. Na tym etapie należy zwrócić szczególną uwagę by wszystkie
    listwy były przyklejone idealnie równolegle do siebie. Jak są dobrze ucięte to nie powinno
    być problemu. Jeśli ostrze, podczas cięcia, gdzieś pod koniec listwy nam uciekało to należy
    to korygować naklejając listewki na przemian. Raz początkiem do lewej strony, raz końcem.
    Dobrze jest sobie zaznaczyć przed cięciem gdzie będą końce lub początki listew robiąc linię
    ołówkiem na fornirze który będziemy ciąć. Po naklejeniu wszystkich listew mamy otrzymać
    plaster w kształcie prostokąta a nie trapez. To bardzo ważne.



    Obok w ten sam sposób przygotowałem sobie drugą partię listew i obydwa "plastry" pokryłem
    cienką warstwą kleju butapren.



    Ten plaster z prawej delikatnie odkleiłem od taśmy malarskiej. Nie rozpadł się dzięki
    warstwie kleju. Następnie oddzielałem z niego po jednej listwie i przyklejałem na plaster po
    lewej w 1,5mm odstępach w poprzek jego listew. Jako separator zastosowałem jedną z listewek
    pomalowaną wcześniej olejem duńskim, by się nie przykleiła i łatwo było ją potem wyjąć. Na
    tym etapie również trzeba bardzo uważać na równoległe przyklejenie listew i ciągle tego
    pilnować.




    Następnym etapem było pocięcie otrzymanego plastra w grzebyki (jakkolwiek to nazwać). Ciąłem
    w sposób taki, że najpierw delikatnie wsuwałem żyletkę między listewki a potem ucinałem
    przez silny nacisk, niczym gilotyną. Cięcie w inny sposób skutkowało utratą ząbków i nierówną
    linią cięcia.



    Po ciężkiej pracy czas na przyjemność :-) Jeżeli wszystko jest wycięte prawidłowo i równo, to
    jest to jak składanie klocków lego. Grzebyki lecą w poprzek gretingu i po obwodzie, a wzdłuż,
    zgodnie z osią okrętu, lecą zwykłe listewki. Jeden grzebyk jest też pośrodku, aby zachować
    równą odległość między listwami po całej szerokości gretingu. Po złożeniu całości, i przycięciu
    gdzie trzeba, można zabezpieczyć krawędzie gretingu klejem CA.





    Mam nadzieję że opisana przeze mnie metoda komuś się przyda. Może ktoś ją jeszcze usprawni i
    będziemy mieli jeszcze łatwiejszy sposób na wykonanie tych wszak trudnych elementów. Jako podsumowanie
    przedstawiam gretingi, wykonane opisaną metodą, o oczkach 1,5mm, 1mm i 0,7mm idealne do skal 1:48, 1:72 i 1:100

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu