SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Drzewo / Drewno
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 4461
Skąd: Gdynia
  Wysłany: 2011-04-07, 18:09   Drzewo / Drewno

DRZEWO

Nie będzie to opis sensu stricto dendrologiczny (dział botaniki zajmujący się drzewami), chociaż trochę teorii też trzeba będzie zamieścić.
Najprostsze rozróżnienie między drzewem, a drewnem:
Drzewo rośnie w lesie, parku - żyje, wegetuje, materiał do użytku po ścięciu drzewa to drewno i to jest nasz materiał na modele - listwy, kołki, obłóg, fornir.

Drzewa – grupa roślin, do której zaliczają się największe rośliny lądowe. Drzewa są roślinami wieloletnimi o zdrewniałych łodygach (i zwykle też korzeniach), posiadają zróżnicowaną budowę części nadziemnej.
Z powierzchni ziemi wyrasta pień, który od pewnej wysokości otoczony jest koroną składającą się z rozdzielających się gałęzi zakończonych liśćmi. Pień oraz starsze, grubsze gałęzie są zdrewniałe, młode drewnieją z końcem okresu wegetacyjnego. Pień może na wysokości początku korony dzielić się na grubsze gałęzie, nazywane konarami, lub też może przebiegać pionowo w górę przez koronę, czasami nawet niemal do końca wysokości drzewa (strzała, kłoda). Drzewa rosną pojedynczo (soliter*), w grupach (zadrzewienia) lub tworząc rozległe skupienia (lasy).

Strzała pień o prostym przebiegu od szyi korzeniowej (czyli podstawy) aż do wierzchołka drzewa. Strzałę wytwarzają drzewa iglaste oraz olsza (z liściastych), w drzewach tych gatunków da się wyróżnić jedną, prostą oś morfologiczną przebiegającą przez rdzeń pnia.

Kłoda – pień drzewa, w którym nie da się wyróżnić jednej, prostej osi morfologicznej przebiegającej przez środek pnia (rdzeń pnia). Kłodę wytwarzają drzewa liściaste z wyjątkiem olszy.

Ogólny kształt części nadziemnej drzewa (pnia i korony, w tym ułożenia gałęzi) określa się mianem pokroju drzewa. Wyróżnia się pokrój stożkowaty, kolumnowy, okrągławy i parasolowaty.

W Polsce kilkadziesiąt tysięcy najstarszych i najbardziej okazałych drzew podlega ochronie prawnej jako pomniki przyrody.

W ciągu życia drzewo ciągle powiększa przekrój pnia i gałęzi. Za wzrost tego rodzaju odpowiada miazga, tzw. kambium, czyli warstwa nieustannie dzielących się komórek znajdujących się pod korą drzewa. Na przekroju pnia można zobaczyć wyraźne pierścienie przyrostów rocznych, które dają informację na temat wieku danego drzewa. Każdy pierścień pokazuje przyrost drewna podczas jednego okresu wegetacyjnego.

Roczny przyrost drewna w Polsce nie jest równomierny, gdyż sezon wegetacyjny nie trwa przez cały rok, zaś mając dwa okresy wegetacyjne w roku - drewno składa się z dwóch rodzajów słojów: jasnego i ciemnego. Słój jasny powstaje wczesną wiosną. Słój ciemny powstaje późnym latem.

Zacytuję z mojego zeszytu z TECHNOLOGII:
  Budowa anatomiczna
  drewno układa się wokół rdzenia w postaci współśrodkowych pierścieni zwanych słojami.
  W większości drzew na przekroju poprzecznym występują dwie odmiennie zabarwione strefy - biel i twardziel.
  W pobliżu zewnętrznych powierzchni drewna występują miazga i łyko.
  W niektórych przewody żywiczne.
  W strefie przyrdzeniowej zamierają komórki miękiszu i ulegają przemianie na substancje żywiczne, garbniki, gumy, barwniki. Substancje te często zatykają naczynia, powodują zmiany barw i wydatnie podwyższają trwałość drewna.
  Drewno posiada budowę alizotropową.

Wiele gatunków drzew charakteryzuje się długowiecznością. W Polsce wiek poszczególnych dębów oraz cisów dochodzi do 1000 lat. Najstarszym drzewem w Polsce jest cis pospolity, który rośnie na terenie prywatnym w Henrykowie Lubańskim (województwo dolnośląskie). Wiek drzewa ocenia się na ok. 1250 lat, obwód 512 cm, wysokość 13 m. Najbardziej sędziwy wiek osiągają okazy sosny długowiecznej (Pinus longaeva) rosnące w Górach Białych (ponad 4700 lat). Często określa się je mianem najstarszych roślin na Ziemi, jednak żyją znacznie krócej od wegetatywnie rozmnażających się okazów topoli osikowych i niektórych krzewów (np. okaz Lomatia tasmanica z Tasmanii istnieje od 43,6 tys. lat). Nawet najkrócej żyjące gatunki drzew dożywają zwykle kilkudziesięciu lat, nierzadko gatunki określane jako krótkowieczne (np. sumak octowiec lub topola osika).

W leksykonach lub spisach gatunków roślin drzewa bywają oznaczane symbolem przypominającym symbol Saturna lub alchemiczny symbol ołowiu, tj. podwójnie kreślone h. (Pojedynczo kreślone h, czyli ħ, oznacza krzew.)

Drzewa odgrywają dużą rolę w życiu człowieka, dostarczają m.in. jednego z materiałów budowlanych, jakim jest drewno, a także takich substancji jak żywica lub kauczuk. Pewne części niektórych drzew i krzewów mogą być wykorzystywane w celach spożywczych – przede wszystkim owoce, ale także kora (cynamonowiec), liście (herbata), nasiona (kawa), a nawet kwiaty (goździkowiec).
Drzewa zapobiegają erozji i łagodzą wpływ pogody na ekosystem pod koroną drzew.

Rodzaje drzew występujące w Polsce
naturalnie (rodzaje rodzime)

• liściaste:
o dąb (Quercus)
o buk (Fagus)
o brzoza (Betula)
o czeremcha (Padus)
o jabłoń (Malus)
o jarząb (Sorbus)
o jesion (Fraxinus)
o olsza (Alnus)
o głóg (Crataegus)
o grab (Carpinus)
o topola (Populus)
o klon (Acer)
o lipa (Tilia)
o wierzba (Salix)
o wiąz (Ulmus)
o wiśnia (Cerasus)
• iglaste:
o sosna (Pinus)
o świerk (Picea)
o jodła (Abies)
o modrzew (Larix)
o cis (Taxus)

Drewno, ksylem (biologia)
____________________________
*) soliter - 1) samotnie stojące drzewo, 2) samotnie stojący budynek, 3) tasiemiec uzbrojony
_________________
Pozdrawiam
Karol 
 
REKLAMA

Posty: 4461
  Wysłany: 2011-04-07, 19:50   Drewno

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 4461
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2011-04-07, 19:50   Drewno

Drewno

Drewno– surowiec drzewny otrzymywany ze ściętych drzew i formowany przez obróbkę w różnego rodzaju sortymenty. Zajmuje przestrzeń pomiędzy rdzeniem, a warstwą łyka i kory.

Kłoda (surowiec drzewny) - drewno okrągłe wielko- i średniowymiarowe o długości od 2,7 do 6,0m

Drewno okrągłe – to pień lub element korony drzewa bez wierzchołka i gałęzi, nieprzetarty wzdłużnie, okorowany lub nie, pozyskany w stanie okrągłym. Drewno takie może być zastosowane jako słupy, pale, stemple (dawniej maszty, drzewce) itp. albo jako drewno tartaczne.

Tarcica – jest to asortyment drzewny powstały w procesie technologicznym tarcia (inaczej: przetarcia, przecierania), czyli rozpiłowywania drewna okrągłego w sposób indywidualny bądź grupowy (decyduje liczba równocześnie pracujących pił) na pilarkach: ramowych (trakach), taśmowych bądź tarczowych. Ze względu na stopień obróbki tarcice dzielą się na:

• tarcicę nieobrzynaną – o obrobionych dwóch powierzchniach równoległych, krawędzie boczne są obłe (bez obróbki). Otrzymywana jest przez przetarcie jednokrotne na trakach (piłach tartacznych).
• tarcicę obrzynaną – o obrobionych czterech płaszczyznach i krawędziach czoła

W zależności od wymiarów otrzymanych elementów tarcice dzielą się na sortymenty o nazwach:

• deski – elementy o grubości 19–45 mm
• bale – elementy o grubości 50–100 mm
• listwy – elementy o przekroju poprzecznym od 12/24 do 29/70 mm
• łaty – elementy o przekroju poprzecznym od 32/50 do 75/140 mm
• krawędziaki – elementy o przekroju od 100/100 do 180/180 mm
• belki – elementy o przekroju od 120/200 do 220/280 mm

Powyższe wymiary dotyczą gatunków iglastych. Wymiary gatunków liściastych niewiele się różnią. Podział ten regulowany jest przepisami zawartymi w Polskich Normach technicznych.

W czasach budowania statków, okrętów żaglowych z drewna, szkutnik do budowy wykorzystywał wszystkie naturalne zakrzywienia drewna na elementy szkieletu tzw. krzywulce.

Krzywulec – drewniany element łodzi lub statku, okrętu łączący dno z burtą wykorzystujący naturalne zakrzywienie słoi drewna. Krzywulce wykonuje się z zakrzywionych korzeni lub konarów najczęściej dębu lub sosny. W łodziach często stosowane parami nitowane bądź przykręcane do klepek dna i burty.
_________________
Pozdrawiam
Karol 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 4461
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2011-04-07, 20:12   Fornir, obłóg

Obłóg

Obłóg – cienki płat drewna (rodzaj forniru) używany przy produkcji płyt stolarskich. Używa się go także jako podkład pod okleinę przy produkcji mebli oraz do profilowania dużych powierzchni drewnianych, które pod wpływem "pracy" drewna odkształcają się. Kładzie się go wtedy poprzecznie do słoi drewna lub, jeżeli płyta jest klejona z kilku desek, to poprzecznie do miejsc klejonych, a następnie pokrywa estetycznym fornirem.

Obłóg powstaje najczęściej w wyniku skrawania obwodowego. Wytwarza się go z drewna miękkiego. Grubość obłogów najczęściej od 1 do 3 mm.

Obłóg jest wykorzystywany m.in do budowania jachtów żaglowych. W tej technologii były budowane m.in. jachty klasy korsar.

Fornir

Fornir – słowo pochodzenia niem., to cienkie płaty drewna uzyskiwane przez skrawanie płaskie (styczne – w kierunku prostopadłym do włókien) lub obwodowe (łuszczenie). Płaty te mają grubość od 0,1 do 1,0 mm. Forniry dzielą się ze względu na zastosowanie na okleiny i obłogi. Fornir w zależności od efektywności rysunku (od gatunku drzewa) może być przeznaczony na sklejkę, okleinę (Fornirowanie) lub drewno warstwowe prasowane.

Na fornir przeznacza się drewno okrągłe o dużych średnicach.

Przygotowanie surowca na fornir obejmuje:

• podział dłużyc i kłód na odpowiednią długość,
• uplastycznienie wyrzynków.

Uplastycznienie przeprowadza się przez gotowanie surowca w wodzie lub naparowywanie parą nasyconą. Szybsze uplastycznienie następuje przy parowaniu. Ogólnie przyjmuje się 1,5-2 godziny na każdy centymetr promienia wyrzynka przy parowaniu i 2-3 godziny przy gotowaniu.

Suszenie forniru do wilgotności 15-18% odbywa się za pomocą suszarek rolkowych lub suszarek taśmowych. Fornir przeznaczony na okleiny układa się w paczki z zachowaniem kolejności skrawania poszczególnych arkuszy (formatek) z wyrzynek.

Patrz: FORNIR
_________________
Pozdrawiam
Karol 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu