SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
[DeAgostini] Vasa - Dziadek
Autor Wiadomość
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2018-09-23, 06:55   [DeAgostini] Zeszyt 89

Zeszyt nr 89
18.09.2018

Malowanie figurek C87b, c, d, e, g oraz h, i, j, k.

Malowanie kolejnych figurek ozdobnych części rufowej. Nuda, bo aktualna „porcja” jest już chyba wielokrotnością wcześniej malowanych. Podglądnąłem obcojęzyczne wydanie instrukcji budowy okrętu i należy się uzbroić w cierpliwość gdyż zapowiada ona pozostawanie przez kilka następnych tygodni z malowaniem figurek i ozdób „w tle”.


https://i.imgur.com/f5beXom.jpg

Figurki C87b, c, d, e



Elementy C87g, h, i, j, k





https://i.imgur.com/cjpSyio.jpg
_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
REKLAMA
Admirał Wszechflot i Mórz

Posty: 1805
Wysłany: 2018-09-25, 10:55   

 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2018-09-25, 10:55   

Zeszyt nr 90
25.09.2018

Malowanie elementów części rufowej modelu C88, C88a, b, c, d, e, f

Tym razem malowałem część daszku galeryjki i figurki ozdobne, których numerację wymieniłem wyżej. Wszystkie te części stanowią wielokrotność już malowanych i łapię się na tym, że w większości znam już kolorystykę na pamięć.

Z dużym wyprzedzeniem zastanawiam się, czym będę sklejał poszczególne części galeryjki, galeryjkę do burt okrętu no i pozostałe dekoracje pawęży czy rufy. Szczególnie galeryjkę, która ze względu na wielkość będzie miała określoną rozszerzalność cieplną znacznie większą i różną od desek poszycia burt. Ale jest jeszcze trochę czasu a może uzyskamy też jakąś podpowiedź w instrukcji budowy modelu.

Daszek C88



Dekoracja C88f




Część C88b



Figurki C88a i C88c



Figurka C88d




Figurka C88e

_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2018-10-03, 19:07   

Zeszyt nr 91
2.10.2018

Malowanie elementów C69, C70, C71, C72, C73 oraz figurek C75, C76, C77 i wiader dołączonych do zeszytów nr 86, 87, 91.

Tym razem malowałem trzy nowe figurki ozdobne, co jest pewnym urozmaiceniem w porównaniu z powtarzającymi się elementami z poprzednich zeszytów. Należało też wymalować kilka części stanowiących podstawę galeryjki. I tu trochę trudniej, bo powierzchnia jest gładka i nanoszenie koloru pędzlem może dać efekt „smużenia”. Elementy malowałem trzykrotnie farbą akrylową otrzymaną w ramach kolekcji. Za każdym razem zmieniałem kierunek pociągnięć pędzlem. Wydaje się, że efekt jest zadowalający. Jeszcze trudniej uzyskać jednorodny, żółty kolor na krawędziach malowanych części tak, aby nie „przebijał” położony wcześniej kolor czerwony. Krawędzie malowałem dwoma rodzajami farb akrylowych (różna gęstość) i aby zgubić transparentność poszczególnych warstw powtarzałem czynności pięciokrotnie.



Galeryjki C69 - 73



Figurka C75



Figurka C76



Figurka C77





Wiadra

_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2018-10-09, 11:29   

Zeszyt nr 92
9.10.2018


Zacznę od niespodzianki, jaka pojawiła się, jako załącznik do bieżącego zeszytu, czyli zdublowanie części C28, C30, C31.

W edycji włoskiej wykryto błąd wzajemnego niedopasowania wymienionych elementów. Teraz nasze wydawnictwo postanowiło wyprzedzić fakty i załączyło do przesyłki poprawnie wykonane części.



Nie przyszło mi do głowy, aby wcześniej sprawdzić dopasowanie tych elementów. Okazało się, że faktycznie gryfony, korona i figurka nie mieszczą się wewnątrz ozdobnej ramy stanowiącej zwieńczenie pawęży. Wydawnictwo trochę dodało modelarzom pracy, ale praktyka zdobienia poszczególnych części nabrana przez prawie rok od czasu malowania ramy i gryfonów teraz wydaje się może sprawić, że będą doskonalsze.





Malowanie części dachu galeryjki C89, dekoracji galeryjki C89a, b, c, d, e oraz dekoracji rufy modelu C78 i C79.

_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2018-10-16, 10:15   

Zeszyt nr 93
16.10.2018

Malowanie kadłuba

Przed rozpoczęciem malowania należało wykonać w pawęży otwór o średnicy ok. 12, 5 mm na wysięgnik steru. Trzeba to zrobić frezem lub np. kamieniem szlifierskim gdyż wiercenie otworu takimi średnicami wierteł nieuchronnie prowadzi do zniszczenie poszycia w okolicach otworu. Przed wierceniem dobrze jest też pomimo podanej w instrukcji odległości otworu od tylnicy przymierzyć ster i jeszcze raz sprawdzić położenie środka otworu.



Malowanie kadłuba jest wielkim zderzeniem tego, co przedstawiono na plakacie modelu dołączonym do pierwszego zeszytu kolekcji z tym, co proponuje się w instrukcji budowy zawartej w aktualnie publikowanym zeszycie. Dla mnie przedstawiona propozycja jest szokiem.
Ponieważ od początku uznałem, że będę budował model bardzo podobny do prezentowanego na plakacie teraz należało trochę odstąpić od instrukcji.

Nie wykreślałem linii wody pozostawiając część podwodną w kolorystyce burt. Czerwonym akrylem wymalowałem (zgodnie z instrukcją) nadburcia w części rufowej i dziobowej oraz górną część pawęży. Cały kadłub pokryłem dwoma warstwami transparentnego lakieru akrylowego.




Ster

Na tym etapie należało też pomalować płetwę steru. Zastosowanie mojego sposobu malowania kadłuba na sterze jeszcze bardziej podkreśliłby poprzeczne, niezgodne ze sztuką szkutniczą ułożenie listewek poszycia. Dlatego zerwałem poprzednie i wykonałem nowy wzór steru, bardziej odpowiadający rzeczywistości. Niestety nie odważyłem się z racji dużej możliwości uszkodzenia poszycia kadłuba zerwać poprzecznych listewek i przerobić tylnicy. Trudno tak zostanie.



Przygotowanie do montażu działa



Malowanie figurek C80, C81, C82

_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2018-10-23, 17:20   

Zeszyt nr 94
23.10.2018

Malowanie części dachu galeryjki C90, maszkaronów C90d, C90e, dekoracji galeryjki C90a, b, c, f oraz figurek ozdobnych C83 i C84.

Malowania części ozdobnych rufy i pawęży końca nie widać. Zbliżam się do setnego zeszytu i prawie pięćdziesiąt poświęconych w instrukcji malowaniu. Piękny wspaniale wyposażony i ożaglowany (!) model tego samego wydawnictwa HMS Victory był "oparty" na stu zeszytach i główne wspomnienie z jego budowy to to, że nie był nudny. Trudno to samo powiedzieć o budowie Vasy.



Część dachu galeryjki



Dekoracje C89F i C90b



Figurki C90a i C90c



Maszkarony C90d i C90e



Figurki C83 i C84




_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2018-10-30, 16:25   

Zeszyt nr 95
30.10.2018

Montaż marsa T1 (części dołączone do zeszytu nr 91)

Przed przystąpieniem do montażu platformę marsa i balustrady zabarwiłem bejcą wodną na kolor burt modelu natomiast elementy salingu i obręcz (balustradę) marsa bejcą koloru palisander.

Budowę marsa (domyślam się grotmasztu) rozpocząłem od klejenia wzdłużników i poprzeczników salingu. Dlatego, że sklejka z wyciętymi częściami po wyjęciu z opakowania foliowego w większości wypadków albo jest podgięta albo w kontakcie z nowymi warunkami wilgotnościowymi się wygnie. Gotowy saling przykleiłem do wypukłej platformy marsa uzyskując w ten sposób płaską płaszczyznę. Ta kolejność pracy daje możliwość wygodnego zastosowania ścisków. Prosta platforma wymusi później uzyskanie prostego, równoległego ułożenia obręczy marsa. W moim przypadku średnica wewnętrzna obręczy była większa od wirtualnego, koła jakie wyznaczały wycięcia balustrad. Dlatego musiałem ją przeciąć, wyciąć ok. 2 -3 mm i ponownie skleić. Dla wzmocnienia obręczy miejsce klejenia zamocowałem na jednej z balustrad.






Malowanie części dachu galeryjki C91, dekoracji C91m, maszkarona C91e i figurek C91l, C91i, C91f


_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2018-11-09, 17:02   

Zeszyt nr 96
6.11.2018

Malowanie figurek C91a, b, c, d, C91k, j, g, h









Kolejne dekoracje furt działowych C20.

_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu