SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Historyczne flagi i bandery Polski
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 4431
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2017-04-20, 22:20   Historyczne flagi i bandery Polski

Flaga Królestwa Polskiego X-XVI w

Pierwsi władcy piastowscy Mieszko I i Bolesław Chrobry walczyli w obronie granic pod chorągwiami ozdobionymi białym orłem na czerwonym polu. Historycznie potwierdzony taki znak pojawił się na chorągwi Przemysława II.


http://upload.wikimedia.o...nd-flag.svg.png

Rekonstrukcja herbu z rewersu pieczęci majestatycznej króla Polski – Przemysła II z 1295 r.Poniżej chorągiew Władysława Łokietka odtworzona w oparciu o pieczęć z 1312 roku.Chorągiew Korony Królestwa Polskiego króla Kazimierza Wielkiego (1333-1370):Na pierwszych flagach i sztandarach reprezentujących Królestwo Polskie widniał biały orzeł w koronie na czerwonym tle. Jan Długosz opisując przygotowania do bitwy pod Grunwaldem pisze o "chorągwi wielkiej, na której wyszyty był misternie orzeł biały z rozciągnionemi skrzydły, dziobem rozwartym i z koroną na głowie, jako herb i godło całego Królestwa Polskiego".

Chorągwie w kolorach biało-czerwonych widnieją na obrazach Jana Matejki i Wojciecha Kossaka przedstawiających bitwę pod Grunwaldem w 1410 roku. Barwy te mają odniesienie do herbów Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa. Historyczna chorągiew Władysława Jagiełły (1386-1434):Godło Władysława Jagiełły (1386-1434)Chorągiew Wielkiego Księstwa Litewskiego przedstawiała Pogoń – czyli białego jeźdźca ze wzniesionym mieczem na pędzącym koniu na czerwonym polu:
W wyniku unii Polski z Litwą w 1385 roku w Krewie, która w 1569 roku przekształciła się w unię realną obok chorągwi Królestwa Polskiego funkcjonowała chorągiew Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Na przełomie XV i XVI wieku wzór chorągwi Korony Polskiej dało się odtworzyć w oparciu o miniatury z Kodeksu Wolfganga Froelicha z 1523 roku oraz o Pontyfikał Erazma Ciołka z drugiej dekady XVI wieku:


ok. 1500 r.

Chorągiew Królestwa Polskiego z czasów króla Zygmunta Starego (1506-1548) przedstawiała białego orła na czerwonym polu z monogramem króla S (Sigismundus):


1506


godło Zygmunta Starego (S - Sigismundus)

Barwami królewskimi Rzeczpospolitej Obojga Narodów był sztandar złożony z trzech pasów: dwóch czerwonych umieszczonych w dole i na górze oraz oddzielającym go pasie białym, na których umieszczano zwykle czterodzielny Herb Rzeczypospolitej Obojga Narodów o czerwonym tle zawierający dwa pola przedstawiające białego Orła w koronie, czyli symbol Korony i dwa z wizerunkiem Pogoni - herbu Litwy. Na tarczy sercowej znajdował się najczęściej herb rodowy aktualnie panującego monarchy.W muzeum Wojska Polskiego w Warszawie znajduje się chorągiew króla Zygmunta Augusta, prawdopodobnie z 1553 roku. Zawiera ona herb Rzeczypospolitej, który jest połączeniem Orła Białego – herbu Królestwa Polskiego oraz Pogoni – herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Herb otoczony jest wieńcem 22 herbów ziemskich.

Chorągiew Zygmunta III Wazy oparta o wizerunek tzw. „roli sztokholmskiej”, która przestawia orszak weselny króla i królowej Konstancji Austriaczki pochodzi z 1605 roku. Pozostałości tej chorągwi znajdują się w Zbrojowni Królewskiej w Sztokholmie. Umieszczony na chorągwi wielopolowy herb również zawiera herby Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego a także herbu Szwecji. Herb otoczony jest łańcuchem Orderu Złotego Runa:


http://upload.wikimedia.o...olish_Crown.jpg

Herb Wazów na tle herbu Rzeczypospolitej, który jest połączeniem Orła Białego – herbu Królestwa Polskiego oraz Pogoni – herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego

Chorągiew króla Władysław IV Wazy (1632-1648) również znajduje się w Zbrojowni Królewskiej w Sztokholmie. Na chorągwi znajduje się herb złożony z herbów Królestwa Polskiego (Orzeł Biały), Wielkiego Księstwa Litewskiego (Pogoń), herbu Szwecji (Trzy Korony) oraz herbu dynastii Wazów (Snopek) i Austrii. Napis na chorągwi mówi „Władysław IV Król Polski i Szwecji:Na chorągwi Korony Królestwa Polskiego z czasów królów z dynastii Wettinów Augusta II (1697-1704 oraz 1709-1733) i Augusta III (1733-1763) na piersiach Orła Białego umieszczono herb Wettinów przedstawiający połączony herb elektoratu saskiego i Saksonii:Chorągiew Korony Polskiej za panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego (1763-1795) zawierała herb rodowy króla umieszczony na piersiach Orła:Barwy biała i czerwona zostały uznane za narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792. Podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej damy wystąpiły wówczas w białych sukniach przepasanych czerwoną wstęgą, a panowie nałożyli na siebie szarfy biało-czerwone. Nawiązano tą manifestacją do heraldyki Królestwa Polskiego – Białego Orła na czerwonej tarczy herbowej.
_________________
Pozdrawiam
Karol 
 
REKLAMA

Posty: 4431
Wysłany: 2018-12-19, 17:17   Flagi historyczne cd.

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 4431
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2018-12-19, 17:17   Flagi historyczne cd.

Pierwszy rozbiór Polski – nastąpił w roku 1772, pierwszy z trzech rozbiorów Polski, do których doszło pod koniec XVIII wieku. Dokonany drogą cesji terytorium I Rzeczypospolitej przez Prusy, Imperium Habsburgów (Austria) i Imperium Rosyjskie.

Polska bandera handlowa od 1784 do XIX w. - dla statków Kompanii Chersońskiej i wiślanychDrugi rozbiór Polski - 1793 (Rosja, Prusy)

Trzeci rozbiór Polski - 1795 (Rosja, Prusy, Austria)

W 1807 Polska uzyskała namiastkę niepodległości w formie utworzonego Księstwa Warszawskiego,w 1815 przekształcono je w niesuwerenne Królestwo Polskie, formalnie związane unią personalną z Rosją.

Kongresówka 1815–1832Sztandar wojsk polskich Królestwa Polskiego (kongresowego)Powstanie listopadowe 1830Herb 18301832–19181863 Poland. Johnson's new chart of national emblems


http://upload.wikimedia.o...ems%2C_1868.jpg

Podczas powstania styczniowego (1863-1864) oprócz flag biało-czerwonych stosowano również flagi biało-karmazynowo-granatowe. Barwy nawiązywały do demokracji i rewolucji, w tym do rewolucyjnych kolorów francuskich. Na flagach często umieszczano herb Rzeczypospolitej ustanowiony przez władze powstańcze.


1863

II Rzeczpospolita

Po odzyskaniu niepodległości barwy i kształt flagi uchwalił Sejm Ustawodawczy odrodzonej Polski 1 sierpnia 1919. W ustawie podano: "Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolor biały i czerwony w podłużnych pasach równoległych, z których górny – biały, dolny zaś – czerwony." Dwa lata później Ministerstwo Spraw Wojskowych wydało broszurę w której sprecyzowano odcień czerwieni definiując ją jako karmazyn, ale w 1927 odcień koloru czerwonego został zmieniony na cynober, ten sam kolor został użyty w definicji flagi w ustawie z 1955.

W ustawie z 1919 roku zatwierdzono flagę biało-czerwoną oraz flagę Polski z godłem, która miała być używana przez poselstwa i konsulaty oraz jako bandera handlowa na morzu. Flaga ta była używana do 1930 roku:
Chorągiew Rzeczypospolitej ustanowiona w 1919 roku przysługiwała Naczelnikowi Państwa (od listopada 1918 do grudnia 1922 – Józef Piłsudski) a później Prezydentowi Rzeczypospolitej.

W grudniu 1927 roku zmieniono rysunek Orła Białego w herbie polskim i tym samym uległ zmianie wzór flagi Polski z godłem:27 grudnia 1927 chorągiew Rzeczypospolitej została zastąpiona flagą Prezydenta Rzeczypospolitej.

Flaga używana w konsulatachChorągiew Rzeczypospolitej była używana wyłącznie przez Prezydenta RP. Jedynym wyjątkiem był pogrzeb marszałka Józefa Piłsudskiego, kiedy chorągiew przykrywała jego trumnę. W 1939 roku chorągiew została wywieziona do Londynu przez prezydenta Ignacego Mościckiego.Była używana w latach 1945-1990 przez Prezydentów Rzeczypospolitej na Uchodźstwie. 22 grudnia 1990 roku została przekazana prezydentowi Lechowi Wałęsie przez Ryszarda Kaczorowskiego ostatniego prezydenta RP na Uchodźstwie.W latach międzywojennych flaga towarzyszyła wszystkim uroczystościom państwowym i wraz z Orłem Białym była symbolem jedności narodowej i niepodległości państwa polskiego. Pod biało-czerwonymi barwami toczyła się również kampania wrześniowa w obronie przed hitlerowskimi i sowieckimi najeźdźcami. Wiele sztandarów wojskowych po klęsce zostało ukrytych i było przechowywanych z narażeniem życia przez cały okres wojny. W czasie okupacji flagi narodowe były nielegalnie wywieszane w dniach świąt narodowych. Biało czerwone opaski były umieszczone na rękawach i hełmach powstańców warszawskich.W czasie II wojny światowej pod biało-czerwonymi sztandarami polscy żołnierze walczyli na wielu frontach w tym w Wielkiej Brytanii, Norwegii, Francji, Libii, Włoszech, Belgii, Holandii i Związku Radzieckim. Polskie jednostki walczyły na lądzie, morzu i w powietrzu.

Godło RP ustanowione w 1956 r. przez Rząd na uchodźstwie

1956 - 1990PRL

Po II wojnie światowej w ustawie z 1955 roku usankcjonowano cynober jako obowiązujący kolor flagi. W tej samej ustawie zmieniono godło Polski na orła bez korony.Godło PRLKolory flagi zostały ponownie zmienione ustawą z 31 stycznia 1980, ustawę opracował zespół ekspertów w skład którego wchodzili Szymon Kobyliński, Maria Szypowska, Kazimierz Sikorski oraz Nikodem Sobczak.

_________________
Pozdrawiam
Karol 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu