SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Historyczne flagi i bandery Polski
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2017-04-20, 21:20   Historyczne flagi i bandery Polski

Flaga Królestwa Polskiego X-XVI w

Pierwsi władcy piastowscy Mieszko I i Bolesław Chrobry walczyli w obronie granic pod chorągwiami ozdobionymi białym orłem na czerwonym polu. Historycznie potwierdzony taki znak pojawił się na chorągwi Przemysława II.


http://upload.wikimedia.o...nd-flag.svg.png

Rekonstrukcja herbu z rewersu pieczęci majestatycznej króla Polski – Przemysła II z 1295 r.



Poniżej chorągiew Władysława Łokietka odtworzona w oparciu o pieczęć z 1312 roku.



Chorągiew Korony Królestwa Polskiego króla Kazimierza Wielkiego (1333-1370):



Na pierwszych flagach i sztandarach reprezentujących Królestwo Polskie widniał biały orzeł w koronie na czerwonym tle. Jan Długosz opisując przygotowania do bitwy pod Grunwaldem pisze o "chorągwi wielkiej, na której wyszyty był misternie orzeł biały z rozciągnionemi skrzydły, dziobem rozwartym i z koroną na głowie, jako herb i godło całego Królestwa Polskiego".

Chorągwie w kolorach biało-czerwonych widnieją na obrazach Jana Matejki i Wojciecha Kossaka przedstawiających bitwę pod Grunwaldem w 1410 roku. Barwy te mają odniesienie do herbów Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa. Historyczna chorągiew Władysława Jagiełły (1386-1434):



Godło Władysława Jagiełły (1386-1434)



Chorągiew Wielkiego Księstwa Litewskiego przedstawiała Pogoń – czyli białego jeźdźca ze wzniesionym mieczem na pędzącym koniu na czerwonym polu:




W wyniku unii Polski z Litwą w 1385 roku w Krewie, która w 1569 roku przekształciła się w unię realną obok chorągwi Królestwa Polskiego funkcjonowała chorągiew Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Na przełomie XV i XVI wieku wzór chorągwi Korony Polskiej dało się odtworzyć w oparciu o miniatury z Kodeksu Wolfganga Froelicha z 1523 roku oraz o Pontyfikał Erazma Ciołka z drugiej dekady XVI wieku:


ok. 1500 r.

Chorągiew Królestwa Polskiego z czasów króla Zygmunta Starego (1506-1548) przedstawiała białego orła na czerwonym polu z monogramem króla S (Sigismundus):


1506


godło Zygmunta Starego (S - Sigismundus)

Barwami królewskimi Rzeczpospolitej Obojga Narodów był sztandar złożony z trzech pasów: dwóch czerwonych umieszczonych w dole i na górze oraz oddzielającym go pasie białym, na których umieszczano zwykle czterodzielny Herb Rzeczypospolitej Obojga Narodów o czerwonym tle zawierający dwa pola przedstawiające białego Orła w koronie, czyli symbol Korony i dwa z wizerunkiem Pogoni - herbu Litwy. Na tarczy sercowej znajdował się najczęściej herb rodowy aktualnie panującego monarchy.



W muzeum Wojska Polskiego w Warszawie znajduje się chorągiew króla Zygmunta Augusta, prawdopodobnie z 1553 roku. Zawiera ona herb Rzeczypospolitej, który jest połączeniem Orła Białego – herbu Królestwa Polskiego oraz Pogoni – herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Herb otoczony jest wieńcem 22 herbów ziemskich.

Chorągiew Zygmunta III Wazy oparta o wizerunek tzw. „roli sztokholmskiej”, która przestawia orszak weselny króla i królowej Konstancji Austriaczki pochodzi z 1605 roku. Pozostałości tej chorągwi znajdują się w Zbrojowni Królewskiej w Sztokholmie. Umieszczony na chorągwi wielopolowy herb również zawiera herby Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego a także herbu Szwecji. Herb otoczony jest łańcuchem Orderu Złotego Runa:


http://upload.wikimedia.o...olish_Crown.jpg

Herb Wazów na tle herbu Rzeczypospolitej, który jest połączeniem Orła Białego – herbu Królestwa Polskiego oraz Pogoni – herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego





Chorągiew króla Władysław IV Wazy (1632-1648) również znajduje się w Zbrojowni Królewskiej w Sztokholmie. Na chorągwi znajduje się herb złożony z herbów Królestwa Polskiego (Orzeł Biały), Wielkiego Księstwa Litewskiego (Pogoń), herbu Szwecji (Trzy Korony) oraz herbu dynastii Wazów (Snopek) i Austrii. Napis na chorągwi mówi „Władysław IV Król Polski i Szwecji:



Na chorągwi Korony Królestwa Polskiego z czasów królów z dynastii Wettinów Augusta II (1697-1704 oraz 1709-1733) i Augusta III (1733-1763) na piersiach Orła Białego umieszczono herb Wettinów przedstawiający połączony herb elektoratu saskiego i Saksonii:



Chorągiew Korony Polskiej za panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego (1763-1795) zawierała herb rodowy króla umieszczony na piersiach Orła:



Barwy biała i czerwona zostały uznane za narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792. Podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej damy wystąpiły wówczas w białych sukniach przepasanych czerwoną wstęgą, a panowie nałożyli na siebie szarfy biało-czerwone. Nawiązano tą manifestacją do heraldyki Królestwa Polskiego – Białego Orła na czerwonej tarczy herbowej.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
REKLAMA

Posty: 5606
Wysłany: 2018-12-19, 17:17   Flagi historyczne cd.

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2018-12-19, 17:17   Flagi historyczne cd.

Pierwszy rozbiór Polski – nastąpił w roku 1772, pierwszy z trzech rozbiorów Polski, do których doszło pod koniec XVIII wieku. Dokonany drogą cesji terytorium I Rzeczypospolitej przez Prusy, Imperium Habsburgów (Austria) i Imperium Rosyjskie.

Polska bandera handlowa od 1784 do XIX w. - dla statków Kompanii Chersońskiej i wiślanych



Drugi rozbiór Polski - 1793 (Rosja, Prusy)

Trzeci rozbiór Polski - 1795 (Rosja, Prusy, Austria)

W 1807 Polska uzyskała namiastkę niepodległości w formie utworzonego Księstwa Warszawskiego,



w 1815 przekształcono je w niesuwerenne Królestwo Polskie, formalnie związane unią personalną z Rosją.

Kongresówka 1815–1832



Sztandar wojsk polskich Królestwa Polskiego (kongresowego)



Powstanie listopadowe 1830



Herb 1830



1832–1918



1863 Poland. Johnson's new chart of national emblems


http://upload.wikimedia.o...ems%2C_1868.jpg

Podczas powstania styczniowego (1863-1864) oprócz flag biało-czerwonych stosowano również flagi biało-karmazynowo-granatowe. Barwy nawiązywały do demokracji i rewolucji, w tym do rewolucyjnych kolorów francuskich. Na flagach często umieszczano herb Rzeczypospolitej ustanowiony przez władze powstańcze.


1863

II Rzeczpospolita

Po odzyskaniu niepodległości barwy i kształt flagi uchwalił Sejm Ustawodawczy odrodzonej Polski 1 sierpnia 1919. W ustawie podano: "Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolor biały i czerwony w podłużnych pasach równoległych, z których górny – biały, dolny zaś – czerwony." Dwa lata później Ministerstwo Spraw Wojskowych wydało broszurę w której sprecyzowano odcień czerwieni definiując ją jako karmazyn, ale w 1927 odcień koloru czerwonego został zmieniony na cynober, ten sam kolor został użyty w definicji flagi w ustawie z 1955.

W ustawie z 1919 roku zatwierdzono flagę biało-czerwoną oraz flagę Polski z godłem, która miała być używana przez poselstwa i konsulaty oraz jako bandera handlowa na morzu. Flaga ta była używana do 1930 roku:




Chorągiew Rzeczypospolitej ustanowiona w 1919 roku przysługiwała Naczelnikowi Państwa (od listopada 1918 do grudnia 1922 – Józef Piłsudski) a później Prezydentowi Rzeczypospolitej.

W grudniu 1927 roku zmieniono rysunek Orła Białego w herbie polskim i tym samym uległ zmianie wzór flagi Polski z godłem:



27 grudnia 1927 chorągiew Rzeczypospolitej została zastąpiona flagą Prezydenta Rzeczypospolitej.

Flaga używana w konsulatach



Chorągiew Rzeczypospolitej była używana wyłącznie przez Prezydenta RP. Jedynym wyjątkiem był pogrzeb marszałka Józefa Piłsudskiego, kiedy chorągiew przykrywała jego trumnę. W 1939 roku chorągiew została wywieziona do Londynu przez prezydenta Ignacego Mościckiego.Była używana w latach 1945-1990 przez Prezydentów Rzeczypospolitej na Uchodźstwie. 22 grudnia 1990 roku została przekazana prezydentowi Lechowi Wałęsie przez Ryszarda Kaczorowskiego ostatniego prezydenta RP na Uchodźstwie.W latach międzywojennych flaga towarzyszyła wszystkim uroczystościom państwowym i wraz z Orłem Białym była symbolem jedności narodowej i niepodległości państwa polskiego. Pod biało-czerwonymi barwami toczyła się również kampania wrześniowa w obronie przed hitlerowskimi i sowieckimi najeźdźcami. Wiele sztandarów wojskowych po klęsce zostało ukrytych i było przechowywanych z narażeniem życia przez cały okres wojny. W czasie okupacji flagi narodowe były nielegalnie wywieszane w dniach świąt narodowych. Biało czerwone opaski były umieszczone na rękawach i hełmach powstańców warszawskich.W czasie II wojny światowej pod biało-czerwonymi sztandarami polscy żołnierze walczyli na wielu frontach w tym w Wielkiej Brytanii, Norwegii, Francji, Libii, Włoszech, Belgii, Holandii i Związku Radzieckim. Polskie jednostki walczyły na lądzie, morzu i w powietrzu.

Godło RP ustanowione w 1956 r. przez Rząd na uchodźstwie

1956 - 1990



PRL

Po II wojnie światowej w ustawie z 1955 roku usankcjonowano cynober jako obowiązujący kolor flagi. W tej samej ustawie zmieniono godło Polski na orła bez korony.



Godło PRL



Kolory flagi zostały ponownie zmienione ustawą z 31 stycznia 1980, ustawę opracował zespół ekspertów w skład którego wchodzili Szymon Kobyliński, Maria Szypowska, Kazimierz Sikorski oraz Nikodem Sobczak.

_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2020-07-11, 21:22   Bandera polsko-angielskiej kompanii handlu morskiego z 1690

W kilku miejscach spotykałem się z flagą przedstawiającą orła białego bez korony na czerwonym tle z zagadkowym opisem "Heiligena".


W centrum bandera „Heiligena” z orłem bez korony. / P. Mortier, La neptune france, 1690 r

"Znalazło się" wyjaśnienie tej zagadkowej (nie tylko dla mnie) flagi.

http://projekt-wisloujsci...kiego-z-1690-r/

Polsko angielska kompania handlu morskiego z 1690 r

Maciej napisał:
    W ostatnich dniach pochłonięty jestem m.in publikacją pt. „Bitwa Pod Oliwą 1627 – fakty i mity” p. Mariana Huflejta, której z pewnością poświęcę kilka słów w przyszłości. Nowe analizy tekstów źródłowych wywracają do góry dnem barkę wypełnioną od lat legendami, mitami oraz mało wiarygodnymi interpretacjami. Nie brakuje jednak drobnych nadinterpretacji, kontrowersyjnym wg mnie akapitem, jest ten o polskiej banderze tzw. „Heiligena”. Postanowiłem trochę bliżej przyjrzeć się tej zagadce.

    Heiligena – Helgoland?

    Autor cytuje za atlasami z lat 90. XVII wieku (m.in. P. Mortier, La neptune france) banderę o dość niecodziennej formie przypisywaną Rzeczpospolitej. Jest to biały orzeł, bez korony, na czerwonym tle. Podpis w atlasie widnieje w dwóch językach – niederlandzkim (Poolse Vlag van Heiligena) oraz francuskim (Pavillon Pollonois de Heiligena). Największą zagadkę dla autora (obok braku korony) stanowiła owa „Heiligena”. Zauważyłem, że autor dobrze radzi sobie z tłumaczeniami z niemieckiego w poprzednich rozdziałach, więc ufałem mu i tym razem. Tutaj musiałem jednak przetrzeć oczy i sprawdzić czy czytam tą właściwą książkę. Autor postanowił źródło tego wyrazu umiejscowić: na Morzu Północnym, na wyspie Helgoland, mimo że „Heiligene” w języku niemieckim, to po prostu „święty”. Poruszony tym do głębi, postanowiłem sam coś poszukać. Do akcji wkracza – Morskie Pogotowie Historyczne!

    Heiligen Aa

    Po pierwszych minutach nadeszło pierwsze odkrycie: „Heiligen Aa” to nazwa rzeki (obecnie: Sventāja) oraz dzielnicy Połągi, miasta w zachodniej części Litwy. Dawniej te tereny księstwa Żmudzkiego do rozbiorów należały do dóbr stołowych, czyli królewszczyzn przeznaczonych wyłącznie na zaspokojenie potrzeb króla i skarbu nadwornego.

    Straż Morska Heiligeny

    Najpierw natrafiłem na wzmiankę o insurekcji kościuszkowskiej, w której Połąga została zajęta 15 maja 1794 roku przez generała majora powiatu telszeńskiego A. Wojtkiewicza. Zorganizowano w mieście straż morską złożoną z kilkudziesięciu batów (dużych jednomasztowych łodzi), które obsadzili miejscowi rybacy i wieśniacy. Straż morska 25 maja zdobyła niedaleko Połągi pruską szmagę (niewielki statek handlowy). Z pomocą zdobytej jednostki powstańcy 27 maja zdobyli statek rosyjski i wzięli do niewoli znajdującego się na nim kuriera. Kolejny atak na statek rosyjski nie był jednak udany – podczas walki kilka batów straży morskiej zostało zatopionych, a do niewoli dostało się 18 powstańców (wśród nich Kalinowski).

    Niestety nie trafiłem na informację o barwach bandery, nie pasowałoby to również do daty publikacji atlasu: 1693.

    Kantor kupiecki Szwenta – Heiligen Aa

    Wówczas natrafiłem na artykuł pana R.P. Daily o wdzięcznym tytule: „Finding the lost flag of Poland” opublikowany przez Georgia Historical Society w grudniu 1930 roku. Autor zainteresowany naszą flagą podjął intensywne działania celem rozwikłania tej zagadki. Zaangażował Polskie Towarzystwo Heraldyczne w Warszawie oraz Polską Ambasadę w Waszyngtonie, w której bardzo pomocny okazał się „Mr Victor Podoski”. Dzięki naszemu amerykańskiemu polonofilowi dowiadujemy się, że za panowania króla Jana III Sobieskiego sejm roku 1690 (Volumina Legum t.V 820) dał pozwolenie angielskiej kompanii na utworzenie kantoru kupieckiego w porcie „Szwenta” (Heiligen-Aa), a flocie handlowej nadano banderę – orła białego bez korony o nazwie „Heiligena”.

    Może nie jest to niderlandzkie VOC, czy angielska EIC, ale odkrycie cieszy serce i duszę. 🙂

    Bibliografia:

    R. P. Daily, Finding the lost flag of Poland [w:] The Georgia Historical Quarterly, wol. 14, Nr 4, grudzień, 1930, Georgia Historical Society


Recenzje książki „Bitwa Pod Oliwą 1627 – fakty i mity” p. Mariana Huflejta możemy znaleźć na forum p. Gerlacha
http://www.timberships.fo...i-mity,363.html
http://www.timberships.fo...cenzja,373.html

i polemikę autora
http://www.timberships.fo...urgula,379.html
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu