SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Scottish Maid, 1839 / Wiktor / Dyskusje
Autor Wiadomość
Wiktor
Komodor


Posty: 480
Skąd: Starogard
Wysłany: 2019-02-19, 21:08   

Wnioskujesz to po krzywych wantach? W realu krzywych want praktycznie nie widać :-) , A, że są krzywe to sprawiają wrażenie właśnie nienaciągniętych ;-) ..... A że aparacik dziwnie własnie tę krzywiznę eksponuje..... No może gdzieniegdzie rzucają się w oczy delikatnie krzywe wanty, ale jest to do wyregulowania, naciągnięte wg mnie są ok, przy wyblinkach co jakiś czas sprawdzałem czy się nie poluźniają i nie zauważyłem różnicy... Mimo to dzięki za radę!
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor.



Na świecie są trzy najpiękniejsze rzeczy ~
Kobieta w tańcu, galopujący koń i żaglowiec pod pełnymi żaglami.
 
 
REKLAMA

Posty: 337
Wysłany: 2019-02-20, 00:01   

 
 
Yemar
Nadkapitan


Posty: 337
Skąd: Łódź
Wysłany: 2019-02-20, 00:01   

Po wantach też. Ale bardziej po tym co widać między jufersami i po samych jufersach. Może się nie znam, ale wg mnie naciągnięte liny wyglądają jednak inaczej.

Pozdrawiam
Robert
_________________
Fides & Perseverantia


 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2019-02-20, 11:26   

Jestem przekonany że wanty nie są naciągnięte. I wanty i naciągi jufersów wyglądają na drut a nie nici. Jak to jest, że te białe naciągi pomiędzy jufersami są eliptyczne zamiast proste?

Zdjęcie nie jest aż tak wielkim powiększeniem, że wanty wyglądają jak pogięty, słabo naciągnięty drut. Przy tym powiększeniu nie wierzę w tak duże przekłamanie rzeczywistego obrazu.
Trudno mi sobie wyobrazić jak będą wyglądać wyblinki gdy want będzie 12 np. Sovereign.
Coś mi się zdaje, że nas trochę "szyjesz" tymi swoimi opisami. :shock:
_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Wiktor
Komodor


Posty: 480
Skąd: Starogard
Wysłany: 2019-02-20, 11:45   

Między jufersem, a linką okalająca go jest szpara, która bez naciągnięcia powstać nie powinna. Eliptyczne, bo w 1 zdjęciu



użyłem funkcji rybie oko, nie pisząc o tym, zresztą nie tylko tam. Jeśli o to zdjęcie oczywiście chodziło... Zresztą, zrobiłem filmik: (co prawda bez edycji, ale pokazuje to o co mi chodziło)
Niestety w jednym miejscu wanta jest wyraźnie krzywa, ale z własnej winy, bo przed zabezpieczeniem CA chciałem je wyprostować, ale się ciutkę zgapiłem i zerwałem węzełek, po ponownym zabezpieczeniu węzełkiem za mocno dociągnąłem to i... jest jak jest.

https://www.youtube.com/w...eature=youtu.be
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor.



Na świecie są trzy najpiękniejsze rzeczy ~
Kobieta w tańcu, galopujący koń i żaglowiec pod pełnymi żaglami.
 
 
Yemar
Nadkapitan


Posty: 337
Skąd: Łódź
Wysłany: 2019-02-20, 14:03   

Nie przekonuje mnie to co piszesz i pokazujesz na filmie. Wg mnie naciągnięte naciągi jufersów wyglądają tak (nadmienię, że zdjęcie wykonano szerokim kątem):



a nie tak:




Uwagę zwracają przede wszystkim kąty nachylenia jufersów (parami góra - dół) oraz sposób w jaki naciągi układają się w samych jufersach. Nie chce mi się rozpisywać - różnica widoczna jest gołym okiem.

UWAGA! Wiadomo, że nie naciągniesz fizycznie want ani naciągów tak, żeby były naprężone jak struny, bo połamiesz model, ale linki są miękkie i mamy do dyspozycji różne "sztuczki", żeby rzeczy wyglądały jak mają wyglądać.

Coś jest nie halo.

Pozdrawiam
Robert
_________________
Fides & Perseverantia


 
 
Wiktor
Komodor


Posty: 480
Skąd: Starogard
Wysłany: 2019-02-20, 15:07   

Być może chodzi o to.... Nitki przed jakimikolwiek przymiarkami na modelu posmarowałem klejem do drewna, prostu z tubki, może przez ten fakt nie chcą się naprężyć. krzywe jufersy są krzywe, nie wiem czemu prawdopodobnie dlatego, że oczka są zrobione na "odwal się" i nie są równe, stąd naprężenia na którąś z stron powodujące nienaturalne wygięcie ich (jufersy z zestawu)... Linki z których są wanty są bawełniane, więc gdyby nie były NICZYM zabezpieczone ( brr włochate ) to mógłbym potraktować je wodą, tak jak to zrobiłem przy brygu.....
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor.



Na świecie są trzy najpiękniejsze rzeczy ~
Kobieta w tańcu, galopujący koń i żaglowiec pod pełnymi żaglami.
 
 
Yemar
Nadkapitan


Posty: 337
Skąd: Łódź
Wysłany: 2019-02-20, 15:21   

Wiktor napisał/a:
(…) Nitki przed jakimikolwiek przymiarkami na modelu posmarowałem klejem do drewna, prostu z tubki (…)


To niestety wiele wyjaśnia. Wiele, ale nie wszystko. Ja bym te naciągi i jufersy poprawił. Wg mnie to chwila pracy a efekt o niebo lepszy.

Pozdrawiam
Robert
_________________
Fides & Perseverantia


 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2019-02-20, 15:47   

No więc sprawa jest jasna. :roll:

Nici - linki posmarowane klejem do drewna zamieniają się po wyschnięciu w drut.
Osobiście uważam, że o wiele naturalniej wygląda olinowanie z "owłosieniem" niż olinowanie drutem .

Jest wiele sposobów aby pozbyć się kosmacenia na olinowaniu. Wybrałeś najgorsze i trudno mi uwierzyć, że stosowane przez modelarzy szkutniczych.

Zamiast spróbować zrobić choć jeden model zgodnie z instrukcją (gdzie w instrukcji masz napisane żeby nici na całej długości paprać klejem?) usiłujesz z durnym skutkiem wprowadzać do swojego młodziutkiego warsztatu rady wyczytane na forach. Rady, których nie rozumiesz. Może jednak lepiej olinować "zestawową" nicią model niż drutem własnej produkcji. Już wcześniej zastanawiałem się co jest nie tak? Przecież brak naprężeń i dziwny kształt olinowania, nie tylko want daje w sumie efekt karykaturalny.

Pieprzenie o "rybim oku" podważył już wyżej Yemar.
_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu