SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
[DeAgostini] Vasa - Dziadek
Autor Wiadomość
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2019-08-28, 08:51   

Zeszyt nr 138

Malowanie i montaż dekoracji C175, C176 i C177






Montaż figurek załogi.

3,4% załogi okrętu nie licząc żołnierzy. No, ale przedstawiciele są.







Atrapy armat i pokrywy furt armatnich.

Próbowałem ustawienia klap ambrazur pod różnymi kątami. Uznałem, że maksymalne wychylenie (do listew odbojowych) jest ustawieniem najbardziej eksponującym atrakcyjną dekorację wewnętrznej płyty pokrywy, a więc nieco inaczej niż w instrukcji. Później z ciekawości sprawdziłem jak jest na „oryginale” w muzeum. Dokładnie tak jak po moich przymiarkach. Klapy są dociągnięte do odbojnic.






Montaż kotwic.

Montowanie kotwic to jeden z trzech ostatnich kroków do zakończenia budowy modelu stanowiących klasykę modelarstwa „kolekcyjnego”. A więc kotwice, klapy ambrazur i oflagowanie. Pierwszy krok został zrobiony.





_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
REKLAMA
Admirał Wszechflot i Mórz

Posty: 1805
Wysłany: 2019-09-05, 06:52   

 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2019-09-05, 06:52   

Zeszyt nr 139

Twórcy kolekcji nie „odpuszczają”. Czyli malowanie kolejnych dekoracji zdobiących model. Instrukcja tego numeru gwarantuje, że tym razem wymalowane i przyklejone figurki oznaczają zakończenie prac dekoracyjnych, przynajmniej rufowej części okrętu. Szkoda, że towarzyszy temu trochę trudne teraz wycinanie części listew odbojowych. Końcowy efekt wizualny zdobień rufy jest jednak zdecydowanie nagrodą za setki godzin poświęconych przygotowaniu elementów zdobiących.

[b]Dekoracje części dziobowej C180 i C181






Lance rycerzy




Dekoracje C178, C179




Montaż ambrazur na pawęży






KONIEC PRAC OZDOBNYCH W CZĘŚCI RUFOWEJ :lol: :lol: :lol:






Montaż atrap luf armatnich i klap ambrazur na lewej burcie.

Jeden z ostatnich etapów prac przy modelu. Wklejone atrapy luf i komplet klap na lewej burcie daje już (jeszcze tylko oflagowanie) obraz końcowy kadłuba.



_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2019-09-10, 09:57   

Zeszyt nr 140

Tradycji stało się zadość, czyli malowanie dekoracji do ostatniego etapu prac. Do tego doszło kolorowanie pozostałych wiader i beczek. Długo pewno na rynku nie pojawi się model okrętu żaglowego wymagający równie wiele pracy poświęconej nadawaniu kolorystyki elementom dekoracyjnym.

Już pisałem, że przedostatnim krokiem kolekcji modeli żaglowców jest montaż pokryw furt działowych a ostatnim oflagowanie. Tak też jest i w wypadku kolekcji Vasy. A więc koniec.

Malowanie i montaż dekoracji C182 i C183




Malowanie i montaż beczek na pokładzie.




Malowanie i ustawienie wiader.




Ambrazury na prawej burcie




Wiele dyskusji wywołuje zawsze ukierunkowanie względem żagli poszczególnych flag. Instrukcja pokazuje ustawienie w kierunku rufy, czyli odwrotne niż kierunek wiatru patrząc na wypukłość żagli. Moje zdanie jest podobne do tego, co pokazane jest w zeszycie. Jest po prostu ładniej i niech każdy zrobi na swoim modelu to, co mu się podoba. Ponieważ żagle wiszą raczej w pozycji „spoczynkowej” usiłowałem dostosować do tego moje flagi. Nie jest to łatwe i częściowo udało się z największą na flagsztoku.

Oflagowanie







Koniec! Model jest bardzo ładny. Może zdecydowanie być atrakcyjną ozdobą każdego salonu czy ekskluzywnego biura. Trudno oceniać czy modele malowane „na kolorowo” czy tylko na złoto są bardziej atrakcyjne, bo jedne i drugie mają swoje estetyczne walory. Ja osobiście jestem zadowolony pomimo ogromu pracy włożonego w malowanie dekoracji.





Udowodniłem, że okręt z tej kolekcji można zbudować, (jeśli ktoś mówi o składaniu, to niech złoży). Udowodniłem, co bardzo trudne, że można go zbudować w czasie rzeczywistym dla kolekcji, czyli równoczesnym kolportażowi.

_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu