SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Ładownia i jej oświetlenie
Autor Wiadomość
macmann
Chorąży

Posty: 87
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-03-30, 14:11   

Dlatego będą generatory przebiegów losowych imitujące płomień - oddzielnie dla koloru żółtego i dla pomarańczowego.
 
 
REKLAMA

Posty: 87
Wysłany: 2020-04-02, 08:16   

 
 
macmann
Chorąży

Posty: 87
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-04-02, 08:16   

Diody przyszły. Są tak małe, że bez nano-lutownicy nie polecam brać się za nie (próby wykonywałem pod stereoskopem z lutując grotem 0.1mm) Barwa za to jest idealna - żółto/pomarańczowe światło idealnie zgadza się z barwą płomienia - efekt jest bardzo zadowalający - nawet w wersji monochromatycznej (światło ciągłe, nie modulowane), czego obawiał się AiDi. Najprościej diody przykleić do listewki 5X50mm (np. z zapasu z poszycia pokładów) klejem żywicznym (epoksydowym) - niestety cianoakryl pod wpływem wysokiej temperatury puszcza i diody odpadają.

Schemat listwy w wersji najprostszej:



Zasilanie tak wykonanej listwy to ok 3V. Rezystory stosujemy 100 Ohm/0.5W

Przy stosowaniu elektroniki (np generator, czy ograniczenie prądowe aktywne) listwę wykonujemy w trybie połączeń szeregowych co pozwoli zasilić ją napięciem 11V6 do 12V8, zaś rolę rezystorów przejmie tranzystor wykonawczy układu elektronicznego.

 
 
macmann
Chorąży

Posty: 87
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-04-03, 07:39   

Przykład listwy LED. Ledy przyklejone epoksydem do listewki z poszycia pokładów o wymiarach 5x50mm, połączone drucikiem z najtańszych słuchawek (jak wcześniej wspomniałem w dyskusji są one pokryte izolacją teflonową). Listwa została obliczona dla zasilania 15V (przy 12V należy zastosować 6szt LED-ów). Rezystory typu SMD raster 402 o wartości 100 Ohm/1% (spokojnie można stosować 5% a nawet 10%). Prąd pobierany przez listwę przy załączeniu wszystkich 14 (czyli 7 x żółta + 7 x pomarańczowa) LED-ów wynosi 30mA (dla porównania diody łączone równolegle - pierwszy schemat - pobierają 140mA). Tak przygotowana listwa daje światło monochromatyczne - docelowo zostaną usunięte rezystory.



Listwa została wykonana zgodnie z drugim (łączenie szeregowe) schematem z zastosowaniem rezystorów z pierwszego schematu.
 
 
macmann
Chorąży

Posty: 87
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-04-04, 14:29   

Teoria przekuta w praktykę. Listwa zamontowana między lukami.



Efekt żółtego światła:



i dodane pomarańczowe:



Zdjęcia ze statywu o tych samych parametrach i takich samych ustawieniach.

Napięcie żółtych LED-ów 15,2V, pomarańczowe 12.6V. Teraz regulacja napięcia koloru pomarańczowego w zakresie 12V-15V pozwala na dobranie optymalnej barwy"płomienia" dostosowanej do indywidualnego gustu czy wzroku. Robiłem też próby z rozproszeniem światła wspomnianą wyżej folią, - światło sączące się, miękkie, przyjemne, ale przyłożyłem greting i sami oceńcie czy "zmiękczenie płomienia" będzie potrzebne

Greting z zestawu:



Greting drewniany:



Biorę się teraz za dwie dodatkowe listwy (jena na początku luku "większej ładowni" i jedna na końcu mniejszej) oraz za lampy w "ładowni" umiejscowione na belkach podpór. Aby nie wyrywać otwartych drzwi wykorzystuję 1/3 gotowej lampy Amati - dla mnie zostaje wykonanie "czapki" i podstawy. Folia tym razem tak fajnie rozprasza światło pojedynczej diody, że zakupiłem kilkanaście takich latarenek aby "upstrzyć" nimi pokłady.



CDN...
Ostatnio zmieniony przez macmann 2020-04-04, 14:57, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu