SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
[Soleil Royal] Dyskusje by jurektc
Autor Wiadomość
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1806
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2020-04-14, 17:14   

Jeśli tym razem dobrze rozumiem podniosłeś ściankę grodzi kontrkasztelu do 25 mm, czyli razem z pokładem ok. 3 mm. Czyli w sumie mniej więcej 28 mm. Jak będzie się miała do tego ścianka nadbudówki kontrkasztelu. Pozostanie tak jak jest i będzie wysoka na 1 cm? Jeśli ją także podniesiesz to będziesz musiał stoczyć walkę z burtami w strefie rufy. Żeby to nie wyglądało karykaturalnie trzeba będzie koniecznie podnieć drugą gródź no i burty.. Ale pozostaje problem działa na pokładzie kontrkaszelu i zdecydowany problem dekoracji na burtach. :-/
_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
REKLAMA

Posty: 56
Wysłany: 2020-04-14, 18:17   [Soleil Royal]

_________________

 
 
jurektc
bosman


Posty: 56
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2020-04-14, 18:17   [Soleil Royal]

I wcale mnie to nie cieszy jak sobie pomyślę ile będzie roboty Dziadku :-D
Ale mam nadzieję, że jakoś przebrnę przez te problemy, które mnie czekają.
Jest to mój 4 model i zakładam, że ostatni dlatego postanowiłem go sobie maksymalnie utrudnić :-D
Sam za siebie trzymam kciuki. :-D
_________________
Pozdrawiam

SOLEIL ROYAL

 
 
jurektc
bosman


Posty: 56
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2020-06-17, 11:31   [DeAgostini]

Dziadku, ile milimetrów od pokładu zaczyna się ambrazura?
Czy jeżeli postawisz działo na pokładzie lufa będzie w środku otworu??
W poprzednim modelu miałem taki problem, że otwory działowe były ciut za wysoko i musiałem przerabiać koła lawet na większe, żeby lufy pasowały w ambrazurach. A model był nieprzerabiany.

Dziadek napisał/a:
...
Nie piszesz o który pokład chodzi, domyślam się, że główny.
Pokład główny na odcinku sześciu ambrazur ma trochę inne ugięcie niż krzywa furt tworzona np. przez dolne ich krawędzie. Dlatego każda furta będzie miała nieco inną wysokość.
Należy jednak uznać, że odległość średnia pomiędzy pokładem a dolną krawędzią to ok. 3 mm.
Zdjęcia pokazują działo z poziomą lufą w środkowej furcie. U mnie jest wszystko ok.
Myślę, że można jeszcze dopasowanie regulować w jakimś stopniu położeniem lufy.
Wydaje się, że podany wymiar z tolerancją do 5 mm wysokości da się jeszcze ogarnąć.
...


Dzięki za szybką odpowiedź Dziadku.
Miałeś racje że pytam o pokład główny. Martwi mnie jeszcze inny problem. Część z zesztu 35 czyli poszycie z ambrazurami ma inny łuk wycięcia niż poszycie przyklejone już poniżej. Buja mi się jakieś 4mm na krawędziach. A przecież dolne poszycie było rozpoczęte od wycięć we wręgach więc nie było możliwości położyć inaczej :-(
Dlatego pytałem się o wysokości otworu od pokładu głównego. Teraz muszę podebrać listwę już przyklejona do wręg bądź podszlifować część z zeszytu 35. O dziwo część dziobowa i rufowa z tej linii poszycia pasuje bez problemu.
_________________
Pozdrawiam

SOLEIL ROYAL

 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1806
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2020-06-17, 17:23   

Nie pokazujesz zdjęć to trudno ocenić co się dzieje. Jeśli dolne panele oparłeś na wycięciach wręg i wyżej doginałeś do ich kształtu listewki, to Twoja "dolegliwość" jest trudna do wytłumaczenia.

Mam dwa kadłuby z dublującymi się częściami i w obu przypadkach części z 34 i 35 pasują bez szlifowania idealnie do niższych elementów i listewek. Ambrazury również w obydwu przypadkach znajdują się na wysokości ok. 3 - 3,5 mm. Dlatego trudno mi dopuścić podejrzenie, że masz inne części, bo to mało możliwe.

Tu przykład tego panelu bez jakiegokolwiek szlifowania:


_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
jurektc
bosman


Posty: 56
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2020-06-19, 19:50   [Soleil Royal]

Jeszcze raz dziękuje Dziadku za pomoc.
Nie wiem co u mnie poszło nie tak, bo pierwsza sklejka poszyciowa jest wklejona ok. czyli do wycięć we wręgach. A mimo to musiałem ze 2mm podciąć listwę poszyciową na środku żeby kolejne nadburcie ładnie się ułożyło. Ambrazury faktycznie teraz wychodzą gdzieś na wysokości około 3-4 mm od pokładu. Martwiłem się o tę wysokość ze względu na przerabianie pokładów. Ale widzę że jest ok.
_________________
Pozdrawiam

SOLEIL ROYAL

 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1806
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2020-06-21, 09:11   [Soleil Royal]

Teraz sobie przypomniałem, że faktycznie ten środkowy panel robił "kołyskę" na listewkach poszycia.
Podczas montażu przybijałem gwoździami z jednej strony a z drugiej na chama doginałem do dołu (ok. 3 mm).
Reszta już pasowała idealnie. :oops:
_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
jurektc
bosman


Posty: 56
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2020-06-21, 11:16   [Soleil Royal]

Ja nie naciągałem tylko podebrałem z 2 mm na środku panela listwę wcześniej przyklejoną do pokładu i korekta sprawiła, że nie musiałem naciągać.
Koniec końców wspólnymi siłami przebrnęliśmy przez ten ciężki etap :-D :-D
_________________
Pozdrawiam

SOLEIL ROYAL

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu