SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
[SOLEIL ROYAL] Dziadek / Dyskusje
Autor Wiadomość
Hardcore181
dejman

Posty: 14
Skąd: Chełmża
Wysłany: 2019-12-07, 11:18   [SOLEIL ROYAL] Dziadek / Dyskusje



Jedną warstwą bejcy przecierałeś pokłady?
No i kiedy nakładać lakier bezbarwny i jaki będzie najlepszy?
Pozdrawiam
 
 
REKLAMA
Admirał Wszechflot i Mórz

Posty: 1805
Wysłany: 2019-12-07, 18:41   

 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2019-12-07, 18:41   

W kwestii barwienia listewek na pokład czy tez na burty itp mam dwie rady.
Pierwsza to nanoszenie bejcy na pojedyncze listewki przed przyklejeniem. Warunek aby pozostał kolor pożądany listewki po przyklejeniu nie mogą być upaprane klejem, bo to wymaga później szlifowania i utratę zabarwienia. Ponowne bejcowanie często pomimo szlifowania nie będzie równe i miejsca klejone nie przyjmą bejcy.
Druga to idealnie czyste klejenie oryginalnych listewek i po delikatnym przeszlifowaniu malowanie bejcą. Niby metoda prosta ale warunek o czystych listewkach spełnią podejrzewam mocno doświadczeni modelarze. Pozostawienie śladów kleju i na to malowanie da efekt jeszcze gorszy niż w pierwszym przypadku.

Dlatego przed wybraniem sposobu nadawania barwy (mowa wyłącznie o bejcy wodnej - transparentnej) np. pokładom trzeba mocno poćwiczyć i w zależności od efektów podjąć próbę.

Następna sprawa to dobór założonego koloru. Tu również nie ma gotowej recepty, bo jednakowe opisy kolorów poszczególnych firm w rzeczywistości zdecydowanie różnią się pomiędzy sobą. Dobranie koloru będzie więc wymagało wielu prób a efekt i tak najczęściej modelarza rozczarowuje.

W konkretnym przypadku po przyklejeniu listewek nanosiłem jednokrotną warstwę rozcieńczonej bejcy i następnie malowałem akrylowym lakierem bezbarwnym z wyróżnikiem - satyna.
_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Hardcore181
dejman

Posty: 14
Skąd: Chełmża
Wysłany: 2019-12-08, 09:42   

Dzięki za rady. Patrząc na mój średniej jakości wykonany pokład jednak nie będę go bejcował aby nie pogorszyć sytuacji :) Tylko go polakieruje. Możesz polecić jakiś konkretny lakier łatwo dostępny w sklepach ? Wszędzie widzę tylko polyski albo półpołysk.
 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2019-12-09, 07:47   

Już pisałem, że z lakierami i barwieniem różnie bywa ponieważ opisy na opakowaniach często zupełnie się różnią od oczekiwań. Druga sprawa to próbniki też nie oddają koloru jaki jest w puszce. A na koniec inaczej wygląda próba na jednej listewce a inaczej na większej powierzchni. Dobieranie pokrycia lakierniczego jest indywidualną sprawą rzadko przynoszącą satysfakcję malującemu. Mnie po wielu latach eksperymentów udało się dopiero dobrać to co chciałem na VASIE - mój piąty czy szósty model.

Możesz spróbować Vidaron bezbarwny - jedwabisty połysk. Fajnie wyciąga podkład a jednokrotne malowanie nie daje połysku (oczywiście na swoją odpowiedzialność). :lol:
_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
jurektc
bosman


Posty: 56
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2020-03-16, 12:55   

Jak dla mnie te gretingi wyglądają lepiej.
 
 
Janek
Admirał Białej Flagi


Posty: 991
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-11-03, 08:52   

Dziadek napisał/a:
...
W sumie zbudowałem siedem(!!!) dużych modeli okrętów żaglowych i jeden szkuner. Wszystkie te dokonania znajdują swoje historie na tym Forum. Ponieważ dla mnie to bardzo pasjonujące hobby niestety stało się nudne uznałem, że te dwie wersje Soleil Royal są ostatnimi moimi dokonaniami na polu modelarstwa.
...


Zobaczymy na jak długo starczy Ci "zapału" do nie budowania modeli.
Uważasz, że załatwiłeś sprawę. 7 modeli, zabieram zabawki i cześć.
Tak na poważnie coś pięknego te Twoje dzieła szkutniczego modelarstwa. Stałeś się ekspertem w tej dziedzinie. Super dokładna robota, staranna robota. Co najważniejsze dzieliłeś się swoimi doświadczeniami w budowie modeli. Jako jedyny wykonałeś wszystkie modele a przy ostatnich już nawet wprowadziłeś udoskonalenia.
I tak to wszystko zostawisz? Nie wierzę.
A teraz odpocznij nabierz sił i przygotuj się do nowego projektu.
Pozdrawiam serdecznie.

Ps
Najważniejsze zmień podpis tzn kolejność słów na:
"Jestem artystą wśród rzemieślników"
_________________
Pozdrawiam
Janek

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu