SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Zapytanie o olinowanie
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
  Wysłany: 2022-10-30, 17:40   Zapytanie o olinowanie

Nie wiem czemu na ShoutBoxie kolega zadał pytanie:
maruda napisał/a:
...
Witam! mam prośbę. Buduję model Endeavuoura OcCre. Nie wiem jak przeprowadzić linki w systemie bloczków do podnoszenia rei dolnych na foku i grocie. Instrukcja jest bardzo ogólna i ja jej nie rozumiem. Będę bardzo wdzięczny za pomoc. Maruda wiek 84 lata.
...

Może jakaś dobra dusza Ci pomoże, ja ze swej strony polecam przejrzenie relacji kolegów, którzy ukończyli swoje modele (zaznaczone na niebiesko - zasady olinowania są podobne).

Na forum jest sporo tematów dydaktycznych np.:
http://santisimatrinidad....highlight=#1732




jak również wspaniałe tematy p. Krzysztofa Gerlacha:
http://santisimatrinidad.jun.pl/viewforum.php?f=98


PS
Zachęcam do prowadzenia relacji na forum, łatwiej będzie odnieść się do zapytań widząc na zdjęciach w czym jest problem.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
REKLAMA
Admirał Wszechflot i Mórz

Posty: 1805
  Wysłany: 2022-10-30, 20:37   

 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2022-10-30, 20:37   

Liny do podnoszenia rei (fały) na wszystkich masztach modeli w zasadzie przebiegają jednakowo. Bloczki które są do tego celu wykorzystywane mają po dwa otwory przelotowe i nazywane są blokami podwójnymi. Bloki te w liczbie dwóch powinny znaleźć się na rei i również dwa podwiązane pod platformą marsa.

Początek liny podnoszącej reję powinien zostać zamocowany obojętne w którym miejscu do przewiązu bloku podwiązanego pod marsem. Najczęściej używane sposoby to wiązanie liny do stropu nad blokiem lub przy pomocy igły nawleczonej linką do dołu stropu pod blokiem.

Dalej lina przebiega od strony rufy do zewnętrznego otworu bloku na rei i przodem na powrót do zewnętrznego otworu bloku pod marsem. I znów tyłem w dół do otworu przyśrodkowego bloku na rei i przodem w górę do przyśrodkowego otwory bloku górnego. Kolejność użycia otworów można odwrócić w zależności od tego gdzie znajduje się mocowanie liny na pokładzie. Najczęściej jednak miejsce to jest bardzo blisko podstawy masztu.



O ile pamiętam na moim modelu początek liny był wiązany do stropu nad blokiem.
_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2022-11-01, 23:11   

W necie kiedyś były do darmowego pobrania wielce pomocne książki Lennarth-Petersson m.in. "Rigging period ship model"

http://santisimatrinidad....php?p=1421#1421

obecnie za darmo są tylko 30 dniowe triale

https://www.scribd.com/do...nnart-Petersson


Ze swej strony mogę pokazać "planiki" olinowania ST, ale czy to pomoże ...



_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
maruda
blindziarz

Posty: 1
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2022-11-02, 17:16   

Dziadek napisał/a:
Liny do podnoszenia rei (fały) na wszystkich masztach modeli w zasadzie przebiegają jednakowo. Bloczki które są do tego celu wykorzystywane mają po dwa otwory przelotowe i nazywane są blokami podwójnymi. Bloki te w liczbie dwóch powinny znaleźć się na rei i również dwa podwiązane pod platformą marsa.

Początek liny podnoszącej reję powinien zostać zamocowany obojętne w którym miejscu do przewiązu bloku podwiązanego pod marsem. Najczęściej używane sposoby to wiązanie liny do stropu nad blokiem lub przy pomocy igły nawleczonej linką do dołu stropu pod blokiem.

Dalej lina przebiega od strony rufy do zewnętrznego otworu bloku na rei i przodem na powrót do zewnętrznego otworu bloku pod marsem. I znów tyłem w dół do otworu przyśrodkowego bloku na rei i przodem w górę do przyśrodkowego otwory bloku górnego. Kolejność użycia otworów można odwrócić w zależności od tego gdzie znajduje się mocowanie liny na pokładzie. Najczęściej jednak miejsce to jest bardzo blisko podstawy masztu.



O ile pamiętam na moim modelu początek liny był wiązany do stropu nad blokiem.
_________________
maruda
 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2022-11-03, 23:24   

Cytat Marka będzie miał jeszcze jakieś rozwinięcie, czy to tylko testowanie forum?
Masz od Janka PW - czyli prywatną wiadomość (patrz winieta portalu i w skróconym menu Masz 1 *nową* wiadomość ).
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu