SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
[Czarna Perła] Dyskusje / Vashchoo
Autor Wiadomość
Vashchoo
stary zejman


Posty: 22
Skąd: Legnica
Wysłany: 2012-01-25, 20:58   

Tylko czy bejce dla początkujących jeżeli chodzi o drewno to dobry pomysł ? Jak tak o tym piszesz, troche się tego obawiam =)) Przyznam się że postawiłbym na coś czego nie trzeba mieszać, tylko otworzyć nałożyć i tworzyć, ew rozcieńczać =D ... Ja na drewnie nigdy nie malowałem, a co dopiero mówić o drewnianych modelach =DD ... Dlatego nawet jakbym miał gotową farbę to bym sprawdzał na pozostalościach czy aby napewno robie to co chce =DD
_________________
Dinozaury nie umarły ... to raz!


 
 
REKLAMA
Moderator

Posty: 536
Wysłany: 2012-01-25, 22:22   Bejce

 
 
Tryton
Kontradmirał
Moderator


Posty: 536
Skąd: 3city
Wysłany: 2012-01-25, 22:22   Bejce

Vashchoo napisał/a:
...
Przyznam się że postawiłbym na coś czego nie trzeba mieszać, tylko otworzyć, nałożyć i tworzyć, ew rozcieńczać
...

Jak ktoś nie wybrzydza w odcieniu, to takie są właśnie bejce ;-) :lol: , wg mnie teak (tik), dąb, palisander, orzech, wenge, heban są dość ciemne (nazwy producenckie mogą być inne). Jeżeli masz w okolicy jakiś market budowlany np.OBI, Castorama, znajdź dział z bejcami powinni mieć próbnik kolorów (lepiej oglądać na żywo, bo w necie to nie jest wiarygodne), zawsze można zasięgnąć opinii pracownika.
Przykładowy wzornik
http://www.tikkurila.com....nsparentne.html
http://www.nobiles.pl/sto...20IMPREGNAT.jpg

Co do farb to nie znajdziesz tak zwanego "koloru z tubki" tu to dopiero trzeba namieszać, chociaż Talens (holenderska firma) ma dość duży asortyment temper (i w ogóle farb). A jeszcze podjąć decyzję kryjące czy transparentne ;-)
Modelarstwo to nie jest łatwe (ani tanie) hobby :lol:

Vashchoo napisał/a:
...
Malowanie wręg proponują w kolorze orzecha i dębu - oczywiście jest to pojęcie względne bo kolory te mają różne odcienie - ja osobiście będę chciał użyć ciemnego koloru lub/i nawet bardzo ciemnego.
...

Wierz mi, wątpię czy nawet fachowiec od bejc byłby w stanie rozróżnić któryś z bardzo ciemnych bejc na MDF-ie (widzianych na wręgach i jeszcze pod skosem). Porada o dociemnianiu jest raczej informacyjna, że można mieszać ze sobą bejce, aby uzyskać zadowalający odcień czy kolor i czym można jeszcze bardziej ściemnić (wiesz Czarna Perła może być nawet czarna).

Użycie bejc nada bardziej naturalny charakter - nawet wykonany przez amatora, użycie farb może bardziej nadać ten zabawkowy charakter, ale to jest moja opinia i możesz się z nią (jak i inni) nie zgodzić. Model jak zauważyłeś (trafnie) ma się Tobie podobać ;-)
_________________
Tryton




 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2012-01-26, 00:35   Farby

Podpowiedzi będą tylko dywagacjami, gdyż nie wiem jak zamierzasz malować (bejcować) model, jak on ma wyglądać. Poszukaj w necie jakiegoś wzorca i się tego trzymaj, a my będziemy podpowiadać jak dojść do takiego czy innego efektu.

Swego czasu malowałem elementy do dioramki z figurkami "Władcy Pierścieni", no i tak wygląda malowane ;-) :lol:

przykład malowania desek metodą suchego pędzla

Reszta w przywitalni:
http://santisimatrinidad....c.php?p=366#366

Małe wyjaśnienie:
    Technika ta często jest używana w malarstwie modelarskim, dla podkreślenia detali. Metoda "suchego pędzla" polega na pomalowaniu modelu najciemniejszym kolorem, a potem prawie suchym pędzlem (czyli trzeba go obetrzeć z nadmiaru farby), nakłada się coraz jaśniejsze kolory. Jasna farba pozostaje na wypukłościach faktury (w tym wypadku drewna).
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Vashchoo
stary zejman


Posty: 22
Skąd: Legnica
Wysłany: 2012-01-26, 13:48   

Dzięki bardzo za te informacje bardzo się przydały - postaram się nie zepsuć niczego - przekonaliście mnie do bejc =D

W końcu i tak będę sprawdzał wszysko na pozostałościach z płytek, więc chyba będzie to co chce zanim nałoże na model =D

Mam Castorame i Leroy Merlin to wybiore się tam jak będzie czas, obejrze spokojnie wszystko. Co do wzoru jaki chciałbym ciężko mi się określić nie mam typowego wzoru - po prostu chciałbym żeby model był "stary", wiem że będzie ciężko o taki efekt u osoby która nigdy nie miała z tym do czynienia. Tryton ja chcę Czarną Perłe mieć czarną, tylko żeby to miało ręce i nogi, nie tak że jednolicie.

Nawet nie wiem jak opisać poszczególne elementy tego co chciałbym widzieć =(( ... hmm, muszę mieć plan widzę zastanowić się nad poszczególnymi elementami ... wiem tyle że kolor musi być matowy zero połysku, taki chce.

Widział ktoś model z eBay Czarnej Perły ? Można w sumie powiedzieć że coś podobnego tylko że tam było to typowo szare, a ja wole bardziej zbliżone do oryginału.

Ciężkie zadanie przede mną =D
_________________
Dinozaury nie umarły ... to raz!


 
 
Vashchoo
stary zejman


Posty: 22
Skąd: Legnica
Wysłany: 2012-01-28, 17:35   

Mam bejce a nawet dwie (tj dwa kolory) jutro zrobie zdjęcia i wrzuce w relacje =)) Mnie osobiście musze powiedzieć bardzo podoba się efekt, kolor testowałem na płytkach, i już wiem ile warstw i jak nakładać żeby było to co chce także jestem zadowolony =))

Podczas malowania, nasuneła mi się myśl, aby pokład dolny, jednak nie robić z tego kartonikowego wycięcia który był dodany do numeru... sprawdziłem wymiary, szerokość "desek" odpowiada szerokości zapałki i pomyślałem czy czasem nie zrobić tego pokładu z zapałek ? Wiem że będzie przy tym troche roboty, i że nie będzie tych "ala gwoździ" ale układając je w odpowiedni sposób może dać całkiem fajny efekt, a już napewno taki efekt delikatnej nierówności jaką ja sobie wyobrażam =))

Co Wy o tym sądzicie ? Przesadzam z tymi zapałkami ? Na szybko zrobiłem sobie taką jedną warstwę i podobało mi się to co wyszło =)))

A i jeszcze jedno pytanie, hm, czy jak dodamy warstwe właśnie chociażby tych zapałek są one grubsze niż kartonowy pokład, nie będzie to problemem w późniejszym etapie ? np jak będę stawiał scianki działowe ... chodzi o wysokość te 1/2 milimetry - w sumie będzie można zeszlifować =>
_________________
Dinozaury nie umarły ... to raz!


 
 
Tryton
Kontradmirał
Moderator


Posty: 536
Skąd: 3city
Wysłany: 2012-01-28, 22:59   [Czarna Perła] Pokłady

Witaj.
Swoimi wypowiedziami, trochę wpuszczasz nas w maliny ;-) , jak nie przymierzając nasi politycy (czy chociażby europosłowie, znów ostatnio) :evil: ;-) :lol: .
Vashchoo napisał/a:
...
ja osobiście będę chciał użyć ciemnego koloru lub/i nawet bardzo ciemnego.
[..]
ja chcę Czarną Perłę mieć czarną, tylko żeby to miało ręce i nogi, nie tak że jednolicie.
...

A na zdjęciach widzę wręgi w kolorze w połowie drogi między kolorem MDF-u, a ciemnym dębem ;-) :lol: . Ja sądziłem, że chcesz uzyskać przynajmniej taki ciemny jak te przypalenia na krawędziach wręg. Widzę, że mamy różne kryteria ciemnego :lol: .

A tak poważnie, co do pokładów (tych z kolekcji), mam obiekcję co do szerokości desek, przy tej skali wydają mi się zbyt wąskie. W najszerszym miejscu mamy 54 deski i jeszcze kawałek. Mellpapa rozrysował 25 desek plus dwa waterway'e plus 2 razy po niecałej desce, co dało 5 mm szerokości na deskę. Długość ok. 13,8 mm.

Cofnijmy się do epoki. Wg danych (z epoki i z Victory), deski na pokłady miały ok. 15 - 17 cm nawet 20 cm.
Na Bounty i Sztandarcie, replikach na których byłem, deski miały ok. 13,5 cm. Czyli szerokość listwy na pokłady mają odpowiednio ok. 3 mm, 4 mm. Długość 12,7 mm.

No i jest jakiś wybór ;-) .

Zapałki - już ze względu na długość odpadają, szerokość też nie odpowiednia i na koniec grubość (no tu faktycznie można zeszlifować z zapałek lub z elementów ścianek grodzi czy więzienia, ale czy warto dokładać sobie roboty). Ja już pisałem o fornirach, http://santisimatrinidad....php?p=2631#2631 więc moją opinię już znasz.
_________________
Tryton




 
 
Vashchoo
stary zejman


Posty: 22
Skąd: Legnica
Wysłany: 2012-01-29, 09:26   

No gdzie tam w maliny =D wcześniej użyłem tylko slow, że model ciemny, głównie kierowałem się zewnętrzną stroną, a później określiłem dokładnie kolor jaki chciałbym mieć =)). Tryton no gdzie ja tam bym chciał, jeszcze do polityków mnie porównał - cios poniżej pasa!! =DD

Co do tego co już zostało pomalowane, wiedziałem że będą problemy i że nie widać tego tak jakbym chciał - zdjęcia nie wiem czemu wychodzą zbyt jasne... kiedy używam flesza to bardzo rozjaśnia, pomyślałem zrobię bez flesza, ale wtedy ogólnie wszystko ciemne. Postanowiłem zrobić z fleszem, żeby było bardziej wyraziste. Na żywo daję gwarancję, że ten ciemny kolor jest ciemny - fakt nie jest taki jak te przypalone miejsca. Dałeś mi tym samym powód, żeby spróbować pomalować jeszcze raz te wręgi, ale musiałbym nakładać już bardzo suchutkim pędzlem, bo to naprawdę zbyt wiele nie odstaje od koloru przypalonego gdy patrzysz na żywo =))

Tak myślałem, że zapałki mogą źle wyglądać, ale z drugiej strony myślałem że może jednak =DD ... Poczytam jeszcze o tym deskowaniu i się zastanowię =))

Edit:
hm... te forniry mi się nie podobają, takie wrażenie mam, że typowe sklejki i takie brzydkie =)), chociaż co prawda tutaj na pierwszym, drugim i czwartym zdjęciu wygląda ładnie, ale to trzecie zdjęcie odstrasza :lol:
_________________
Dinozaury nie umarły ... to raz!


 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu