SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Problem z poszyciem
Autor Wiadomość
Viluir
marynarz


Posty: 19
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2008-07-21, 19:38   Problem z poszyciem

Ahoj!

mam mały problem (prawie jak techniczny :-D )
otóż.... jeszcze przed ponownym nałożeniem szpachli (bo trochę przeszarżowałam ze szlifowaniem) spróbowałam nałożyć poszycie.... no i niektóre elementy pasowały inne nie :-( ( były miejsca gdzie sporo brakło :-( i teraz zastanawiam się nad fornirem :roll: tylko w takim momencie muszę chyba wszystko z forniru zrobić? czyż nie? (czyli kasztele, pokład, burty itp. i nie wiem czy mi się uda aż tak to dokładnie zrobić).
Byłam dzisiaj w sklepie modelarskim w czwie i jak sprzedawca usłyszał moje pytanie odnośnie forniru, to zdębiał na miejscu :-D Niestety z fornirem w czwie będzie ciężko :-( chociaż zrobię jeszcze rundkę wokół "sklepów" renowujących stare meble..... W zamian za to owy sprzedawca zaproponował coś... sam nie pamiętał nazwy.... ale powiedział, że ma to 0,4 mm grubości. Było to może o wymiarach 30 x 25 mm, sosnowe..... było bardzo giętkie... taka drewniana kartka...
teraz poczekam aż gips będzie suchy i na nowo szlifowanie, ale tym razem zamienię szlifierkę na papier ścierny :-D :-D :-D
Proszę o pomoc ;-)

Pozdrawiam
Paulina
 
 
REKLAMA

Posty: 165
Wysłany: 2008-07-22, 09:01   

_________________

 
 
Emilius
II Oficer


Posty: 165
Skąd: k/Opola
Wysłany: 2008-07-22, 09:01   

Decyzja co do oklejenia fornirem nie jest zła, ale jak wspomniałaś powinnaś teraz konsekwentnie resztę elementów także wykonać z forniru. Początkowo źle odczytałem Twego posta stąd małe nieporozumienie. Jeśli w sklepie zaoferowano ci sosnowy fornir ( gdyż forniry to grubości 0,4 do 1 mm) to OK. Jeśli natomiast ma to większą grubość > 1 mm to jest to obłoga. Bez względu co to będzie, konieczne będzie zamalowanie bejcą, którą będziesz musiała dobrać pod konkretny fornir, bowiem ta sama bejca na różnym drewnie da różny odcień. Z powodzeniem można będzie zatem zastąpić fornirem i listewkami elementy kasztelu, które przy pierwszym podejściu nie udało się zrobić tak jak chciałaś.
Co do trudności z fornirem i zdobyciem go, hm, raczej sklepy lub hurtownie dla stolarzy, bo w sklepie modelarskim , jak widzisz nie bardzo. Na pewno w jakimś małym zakładzie stolarskim odstąpią coś z forniru, może nawet jakiegoś mahoniopodobnego, aby nie trzeba było barwić. Jeślibyś miała natomiast problem ze zdobyciem , to daj mi znać.
Dziś postaram się opisać jeszcze kilka narzędzi które będą pomocne przy pracy z fornirem.
_________________
Pozdrawiam
Emil
 
 
Viluir
marynarz


Posty: 19
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2008-07-22, 14:16   

oooo baaardzo dziękuje za odpowiedz <dzieki> <dzieki> <dzieki> <dzieki> <dzieki> <dzieki> <dzieki> <dzieki> <super> <super> <hura>

niestety jedyną wadą tego forniru jest jego brzydka cena = 16zł/arkusz formatu A4.... wiem że modelarstwo nie jest hobbbym tanim ale głowę bym dała że na allegro widziałam po 5zł/arkusz A4 i to różnych gat. hmm... :?:

tylko teraz taki cieniutki arkusik forniru a ja mam grube belczyska w tym kasztelu - czy musiałabym w związku z tym skleić kilka warstw na raz czy zrobić z niego "sześcian"? No i w kasztelu są tez te niebieskie krzyzyki...
Aa i jeszcze chyba klej będę musiała zmienic jak bym zaczęła stosowac fornir? Tylko teraz pyt: jaki? Pattex do drewna? czy Wikol starczy?
I jak juz bym miała np: robic pokład z forniru t: pocicac w deski i tak deskowac? to samo z poszyciem itp?

Im dalej w las tym wiecej pytań <ouch> Wiem ze niektóe są głupie ale chce się upewnic żeby potem wszystkiego nie zrywac i nie zaczynac od nowa ;-)


Pozdrawiam
Paulina
 
 
Emilius
II Oficer


Posty: 165
Skąd: k/Opola
Wysłany: 2008-07-30, 19:57   

hm, sklejać sześciany i słupki? - nieeee, nie traktuj forniru jak papier do oklejania, poprzeczki można robić z listew. a klej jak najbardziej dobry wymieniłaś, każdy z klasy D# będzie super, oczywiście Super glue też się przyda do szybkich połączeń.
co do ceny - jest to co piszesz, wielką przesadą , prawdę mówiąc to żródełko :

Cytat:
http://www.zagloba.com.pl/tarcice.html Zagłoba


ma jedną wadę - drogi koszt wysyłki kurierem, ale fornir jaki chcesz i tani, jeden pas 2 m kosztuje tyle co ty piszesz
_________________
Pozdrawiam
Emil
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu