SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Kabestan liniowca
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2012-04-15, 15:30   Kabestan liniowca

Kabestan liniowca

Jeżeli robimy model pełnokadłubowy (Victory bez otwartej burty czy ST 1805) wykonanie kabestanów możemy sobie darować, gdyż nie będą widoczne (górna głowica jest na międzypokładzie, a dolna na dolnym pokładzie działowym).

Do modelu Santisima Trinidad (wersja 1805) też nie trzeba robić kabestanów, jednak na modelu tzw. pokazowym na górnym pokładzie działowym kabestan jest i postanowiłem go zrobić (jednak tylko górną głowicę, gdyż nie wiem czy dolna część kabestanu była pokład, czy dwa pokłady niżej :-/ ).



Materiały:
• okrągły kołek ø = 6 mm - na trzon,
• patyczki do lodów (ok. 93 x 16 x 2 mm) - dyski głowicy i elementy ożebrowania bębna,
• fornir 0,6 mm (brzoza, olcha lub owocowe),
• drut miedziany (może być mosiężny),
• listwa (śliwy) na hadszpaki.

Z patyczków wyciąłem dwa dyski o tej samej średnicy = 14 mm i żebra bębna 6 szt. (nieco dłuższe niż docelowe - dotnę i wyrównam przed wklejeniem). W necie znalazłem info, że kabestan na ST obsługiwało 250 ludzi (przyjąłem 13 otworów na górną głowicę). W dolnym dysku wywierciłem otwór ø = 6 mm - na trzon i aby uzyskać kwadratowe otwory nakleiłem listewki.


01kab76.jpg

Kwadratowe otwory można też uzyskać wykonując trzeci, środkowy dysk i w nim wykonać nacięcia (do Victory 14 nacięć dla górnej głowicy i 12 dla dolnej).


http://mellpapa.lolipop.j...11-02-01-06.jpg

Skleiłem oba dyski oraz trzon i nakleiłem jeszcze jeden mniejszy dysk z forniru brzozy, "wbijając" miedziane gwoździe.


001kab038.jpg

Przyciąłem pionowe elementy kabestanu na długość 10 mm i nakleiłem na trzon pod głowicą.


002kab082.jpg

Następnie wkleiłem wzmocnienia w kształcie trapezów między piony i zaokrągliłem krawędzie:


003kab088.jpg

005kab105.jpg


06kab09.jpg

Całość zabejcowałem (pierwotnie chciałem malować na czerwono).


02kab29.jpg

Wykonałem handszpaki:


04hand44.jpg
    Krzysztof Gerlach napisał:
      Na okrętach Royal Navy stosowano regułę, że długość handszpaka kabestanu powinna być z grubsza równa 1/3 maksymalnej szerokości okrętu.
      Akurat na Victory handszpaki miały długość 5,1 m.

Dla modelu w skali 1:84 to będzie 60,7 mm, Santisima jest szersza, ale przyjmując ten wymiar co w RN, to będzie 56 mm.


06kab69.jpg

05kab68.jpg


03luk82.jpg


01kab1.jpg

Całość w relacji:
http://santisimatrinidad....php?p=2821#2821
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu