SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Przygotowanie podłoża pod bejcowanie, malowanie
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2012-04-17, 10:44   Przygotowanie podłoża pod bejcowanie, malowanie

PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA
[Temat wydzielony z » Bejca, bejcowanie ]

Drewno, które dostajemy do rąk (listwy, sklejka, fornir) było poddawane obróbce mechanicznej (cięcie, "skrawanie", inne) przez co płaszczyzny mają naruszoną strukturę włókien. Najlepiej widać to po bejcowaniu czy pomalowaniu takiej (nie przygotowanej) płaszczyzny. Uwidaczniają się wszelkiego rodzaju nierówności, powierzchnia jest porowata, gdyż woda (medium) "unosi" te luźne włókna.
Przed przystąpieniem do bejcowania czy malowania (bejce i farby wodne: akryle, emulsje), aby zlikwidować to podnoszenie włókien musimy podłoże namoczyć.
Najpierw robimy kąpiel w wodzie lub lekko moczymy za pomocą pędzla, gąbki czy szmatki. Odstawiamy do wyschnięcia. Woda podnosi wszystkie lub większość luźnych włókien, które należy przeszlifować (papier ścierny drobnoziarnisty np. 200 czy gąbki szlifujące) lub usunąć za pomocą cykliny. Czynność można powtórzyć, ale dla większości gatunków drewna wystarczy jednokrotne moczenie. Przy innych powierzchniach niż modele, dopuszcza się podkłady ze środków regenerujących drewno.

    Przy szlifowaniu należy pamiętać, aby drewno szlifować zawsze wzdłuż włókien (słoi), szlifowanie w poprzek powoduje rysy (rozerwanie włókien) i bejca bardziej w nie wnika i uwidacznia.
    Kolejna zasada, którą warto sobie przyswoić: wszelkie zabrudzenia od kleju powodują, że bejca nie jest przyjmowana przez drewno i w tych miejscach będą jasne (niezabarwione) plamy. Klej jakby impregnuje drewno. Przy stosowaniu bejc innych niż wodne (benzynowe, spirytusowe) te zabrudzenia uwidaczniają się w postaci ciemnych, nawet czarnych plam.

Powierzchnie pod bejcowanie czy malowanie powinny być odpylone i suche (w wielu poradnikach polecane jest odtłuszczanie, gdyż w trakcie bejcowania czy malowania potrafią się uwidocznić odciski palców).

W kilku wątkach opisałem metody przygotowania podłoża, które stosowałem przy malowaniu czy złoceniu.
Tu zamiast moczyć można powierzchnię pomalować rzadkim, lekko rozcieńczonym Caponem lub innym izolantem. Unosi włókna, utwardza (szlifowanie drobnym papierem) i po malowaniu (emalie modelarskie, akryle, emulsyjne) nic się już nie unosi, powierzchnia jest gładka. Każdy, kto próbował malować farbą wodną powierzchnię lakierowaną, wie, że farba źle kryje, więc po caponowaniu powierzchnię można lekko przetrzeć szmatką nasączoną niewielką ilością denaturatu czy acetonu.
Niektóre farby są mniej kryjące od innych i te trzeba nakładać w większej ilości warstw. Przed nałożeniem kolejnej warstwy ja powierzchnię "matuję" gąbką ścierną.
Najlepsze efekty malowania uzyskujemy malując aerografem (moja opinia).
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu