SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Relacja z budowy HMS Victory
Autor Wiadomość
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2012-05-13, 10:05   Relacja z budowy HMS Victory



Witam Koledzy
Spróbuję przedstawić swój "dobytek" z jakim przychodzę na to forum. Buduję model HMS Victory z kolekcji DeA od przeszło roku.

"Egzamin wstępny" moim zdaniem aby przystąpić do budowy HMS Victory w oparciu o kolekcję DeA to w miarę poprawne wykonanie łodzi (szalupy). Wydaje mi się, że jeśli początkujący modelarz wytrwa w budowie tej łódeczki to przy posiadaniu odpowiedniej ilości czasu, cierpliwości i jeszcze raz cierpliwości, plus oczywiście kasa za kolekcję da radę.

Podstawą żeby nasza łódź jakoś wyglądała jest bardzo dokładny ogląd ułożenia poszczególnych wręg i ich ewentualne, a nawet na pewno wyrównanie względem kształtu przyszłego kadłuba. W mojej łódce zabrakło tego doświadczenia i dlatego ma pewne na szczęście mało widoczne mankamenty.



A tutaj powolutku rusza budowa "brata wielkiego"
_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
REKLAMA
Admirał Wszechflot i Mórz

Posty: 1805
Wysłany: 2012-05-14, 19:11   [HMS Victory] maj-czerwiec 2011

 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2012-05-14, 19:11   [HMS Victory] maj-czerwiec 2011

Moje dzieło postanowiłem malować lakierobejcami Altaxa w tonacjach sosna, tik, orzech i palisander.
Rada jeśli chodzi o lakierowanie drobniutkich siateczek na rufie i dziobie podłogi długiej łodzi. Malowałem czarnym "aeorozolem" z odległości ok. 0,5 m. Malowanie z bliższa powoduje zatkanie otworów siatki.




I jako przerywnik
_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2012-05-15, 10:27   [HMS Victory] Retrospekcja / Dziadek

Przed wklejeniem wręg bardzo staranie i kilkakrotnie należy sprawdzić położenie w pionie względem stępki, tzn. aby wręgi nie "wpadały" za głęboko lub nie wystawały nad nią. Przy pomocy podgiętej listewki koniecznie trzeba sprawdzić położenie wręg "lewo - prawo" i ewentualnie podpiłować i naddać w gnieździe aby później nie piłować i naklejać na wręgi warstwy dodatkowe.
I tak należy się liczyć z wieloma niedoróbkami ze strony wykonania fabrycznego, ale staranność nasza na tym etapie bardzo pomoże w prawidłowości i estetyce wykonania na następnych etapach.

Następnym ważnym elementem jest stocznia. Silne mocowania konstrukcji okrętu Przy wielu krzywiznach fabrycznych są w stanie utrzymać go w jako takiej stabilnej i wyprostowanej pozycji. Po wklejeniu pokładów i poszycia całość powinna być dzięki temu pozbawiona skręceń nie dających się korygować. Ponadto ja osobiście wielokrotnie jakieś prace wykonywałem trzymając Vitka na kolanach a to zdecydowanie ułatwia stocznia wąska i wygodna a jednocześnie wytrzymała i sztywna.

_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2012-05-15, 15:21   [HMS Victory] Owrężenie i pokłady

Po dokonaniu przymiarki części pokładu już na tym etapie możemy mieć względne pojęcie o naszych, ewentualnie producenta niedoróbkach na wręgach. Jeszcze raz można sprawdzić czy dolne części wręg są równe z krawędziami stępki, czy "zęby" na wręgach po położeniu na nich elastycznej listewki układają się w jedną linię bez uskoków i czy wręgi nie są przesunięte w jedną lub drugą stronę względem wycięć w pokładzie.
Ułożenie i przymocowanie pokładu już w znakomity sposób usztywnia szkielet naszego okrętu.



Ponieważ mamy już dostosowaną do "wagi problemu" stocznię możemy sobie pozwolić na wklejanie w pozycji pionowej podpór galeryjki a na deser wykonać beczki pełne wina.
_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2012-05-16, 09:07   [HMS Victory] lipiec-sierpień 2011

28 lipca 2011

Przy wklejaniu drugiego pokładu musimy solidnie go obciążyć aby dobrze "siadł" na pokładnikach.
Ważnym jest i to obojętne czy wykonujemy wersję przekrojową czy nie wykonać deskowanie, obojętne jakim sposobem na dziobowej połówce pokładu. Instrukcja tego nie proponuje (u mnie właśnie jest błąd) bo później się okaże, że właśnie ten biały kawałek pokładu jest widoczny przy schodniach dolnych gretingów.


16 sierpnia

_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2012-05-17, 11:00   [HMS Victory]

26 sierpnia 2011

Etap 23 - 24

Jestem na 23 numerze plus armatka z 24. Komfort wycinania furt daje bardzo ostry skalpel. Z "tępakiem" szkoda zabierać się do pracy. A i tak na zbliżeniach sterczą włoski wewnątrz furt. W rzeczywistości prawie niewidoczne. Myślę że załatwią to obramowania.


_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2012-05-17, 11:14   [HMS Victory] Etap 26

15 września 2011

Etap 26

Numer 26 i czekamy na wycinanie furt.
Brak schodków na poszyciu, szczególnie część dziobowa to buzerka lampy błyskowej.


_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2012-05-25, 20:05   [HMS Victory] 1 października 2011

1 października 2011

Jeszcze żyję, więc znęcam się dalej nad nieszczęsnym Vitkiem. I tak, chyba przez przypadek w miarę mi to wszystko pasuje bo inaczej ten okręcik by mnie wyautował.
Lampa błyskowa trochę daje refleksów ale i tak wnętrza furt będę musiał na końcu wycinania delikatnie podmalować.




Dla tych, którzy jeszcze nie zrobili "trzeciego piętra" podpowiadam małe, ale wygodne ułatwienie.

http://hmsvictory.mojefor...php?p=5845#5845
_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu