SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
PILARKA
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2012-05-19, 14:59   Wyciąg

Dzięki.
O wyciągu wiórów (odkurzacz) pamiętam
Karrex napisał/a:
...
MATERIAŁY
[...]
rura od odkurzacza,
klej epoksydowy Distal (ew. silikon) [do uszczelnienia rury]
[...]
(tzn. planuję zrobić odprowadzenie do odkurzacza).
...

tylko wykonanie pozostawiam na sam koniec, ewentualnie wcześniej, jak znajdę w piwnicy kawałek rury ;-) :lol:
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
REKLAMA

Posty: 5606
Wysłany: 2012-05-22, 11:22   Wyciąg

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2012-05-22, 11:22   Wyciąg

Wyciąg

Żeby odkurzacz dobrze spełniał swoje zadanie (wyciąg) w komorze na pył powinna być szersza szczelina lub otwory do zasysania powietrza.
Dokupiłem wywietrzniki ø= 40 mm (uzupełnię w materiałach),



największym wiertłem do drewna jakie miałem (ø=35 mm) wywierciłem otwory i doszlifowałem do ø= 40mm



Z gąbki zrobiłem uszczelnienie otworów (w trakcie eksploatacji z odkurzaczem sprawdzę czy to potrzebne).



http://i1255.photobucket....79.jpg~original
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Janek
Admirał Białej Flagi


Posty: 991
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-05-22, 12:36   

Może jestem w błędzie, ale czy dzięki tym otworom nie zmniejszy
się siła odciągu wiórów w szczelinie piły?
_________________
Pozdrawiam
Janek

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2012-05-22, 17:22   Wyciąg

Janek napisał/a:
...
czy dzięki tym otworom nie zmniejszy
się siła odciągu wiórów w szczelinie piły?
...

To dopiero będę mógł zweryfikować jak będę miał piły, blat i podłączony odkurzacz :-) (zawsze będzie można wyregulować średnice otworów).
To że otwory są potrzebne wiem z autopsji i również mam potwierdzenie z relacji naszego kolegi RomkaS
http://www.koga.net.pl/fo...?p=37382#p37382
RomekS napisał/a:
...
Muszę chyba z przodu zrobić jakiś wlot bo odkurzacz tego nie wyciąga.
Za szczelne "toto" jest.
[...]
Rozwiązanie "problemu trocin" na fotce.
DZIAŁA!!
[...]
Jako filtry wkleiłem na "bucia" 5 mm paski gąbki
...



Moje otwory są znacznie mniejsze i nawet miałem wątpliwości czy nie za małe, no ale jak pisałem "sprawdzi się w praniu" :lol:
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2012-06-03, 20:21   Piły tarczowe

Dotarły do mnie pierwsze piły tarczowe:
• tarcza do drewna bez widii
ø125mm x 24T x 22,2H
Max.: 12200 min
Max.: 80 m/s
• tarcze widiowe
ø125mm x 24T x 22,2H
V=150 m/s max
z pierścieniem redukcyjnym
ø160mm x 60T x 32H
V max.: 70 m/s
z pięcioma redukcjami 20/22,2/25/28/30

http://santisimatrinidad.....php?pic_id=324

Czekam jeszcze na kolejne z większą ilością zębów
• tarcze do drewna bez widii
ø125mm x 42T x 22,2H
ø125mm x 72T x 22,2H
• tarczę z widią
ø125mm x 40T x 22,2H
Skoro mają być wycofane to zrobię zapas ;-)

Brak mi jeszcze klucza dwustronnego płaskiego 19-22.

Do zapamiętania:
    ZAKŁADAJ OKULARY OCHRONNE.
    UŻYWAJ OSŁON.

Mimo, że ciąłem już na wielu maszynach to przed przystąpieniem do prac, postudiuję jeszcze portal stolarski MANTA - wiedzy nigdy za dużo ;-)

Z przydatnych informacji:
blat z metalu - lepszy poślizg i brak zużycia jak przy sklejce;
wyłącznik awaryjny;
klin rozporowy - płetwa za piłą.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2012-06-04, 22:23   Pilarka

Przystępując do budowy mojej pilarki, brałem pod uwagę:
1. Wykorzystanie przystawki pilarki (w uchwycie wiertarskim - futerko),
2. Wykorzystanie przystawki na tarcze piły (w uchwycie wiertarskim),
3. Wykorzystanie tarcz przystawki, do bezpośredniego montażu na trzpieniu wiertarki (bez futerka).
    Ad. 1.
    Niestety pilarka jest zbyt wyeksploatowana i za bardzo nie spełnia pokładanych w niej nadziei (ale to trzeba było wykonać blat, żeby się o tym przekonać :-/ ).
    Ad. 2.
    Tutaj też niewypał, szczęki w futerku coś źle trzymają trzpień przystawki (również zbyt wyeksploatowane) i niestety piły nie obracają się w osi - na wiertarce Boscha jest prawidłowo. W rachubę wchodzi kupno nowego futerka.
    Ad. 3.
    Myślałem, że tutaj nie będzie niespodzianek, ale w tej wersji problemem było kupno nakrętki (trzpień ma 13 mm, a dokładnie 12,5 mm o małym skoku - deczko nietypowym, związany z calami i ma to jakiś symbol). W końcu udało mi się kupić nakrętki M12/1,25 i co, i kicha, za małe przez tą nietypowość. Dwa tygodnie szukałem ślusarza, który by mi to lekko "przegwintował", ale nie było to takie proste jak mi się wydawało.
    W końcu, poprzez sąsiada, zdobyłem dwie nakrętki, które zrobił tokarz - i tu właśnie potrzebny mi klucz płaski 19 - 22 :lol: .

Wiedząc to co wiem teraz, to blat mogłem zrobić tylko pod trzecią opcję (gdy tylko wpadnie mi materiał na nowy blat, to rozważam jego wymianę lub zaklejenie zbytecznych otworów). Na obecny blat przyjdzie jeszcze sklejka lub ewentualnie blacha (ale tu bym się nie upierał, gdyż będzie to urządzonko używane raczej sporadycznie i nie musi być tak mocarne ;-) ).

Na razie wyciąłem szczelinę i sprawdziłem jak chodzą (bez cięcia) piły ø125 mm.



http://i1255.photobucket....55.jpg~original
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2012-06-06, 15:46   Liczba zębów tarczy pilarskiej

Cytat:
...
Mimo, że ciąłem już na wielu maszynach to przed przystąpieniem do prac, postudiuję jeszcze portal stolarski MANTA - wiedzy nigdy za dużo ;-)

Z przydatnych informacji:
blat z metalu - lepszy poślizg i brak zużycia jak przy sklejce;
wyłącznik awaryjny;
klin rozporowy - płetwa za piłą.
...

Z w/w portalu:

Liczba zębów tarczy pilarskiej

zbmb napisał:
    Zasada ogólna doboru liczby zębów tarczy jest następująca: im cieńszy i bardziej twardy jest materiał, tym większa powinna być liczba zębów piły.
    I odwrotnie, im grubszy i bardziej miękki jest materiał cięty, tym mniejsza powinna być liczba zębów piły. Taka zasada jest ważna z uwagi na liczbę zębów, jaka powinna być jednocześnie w trakcie cięcia materiału (w jego przekroju). W zasadzie dwa i nie więcej jak cztery zęby powinny znajdować się jednocześnie w procesie cięcia drewna miękkiego i grubego. Dla materiałów twardych, trzy do sześciu zębów powinny być jednocześnie w procesie cięcia. Kilka zębów zagłębionych jednocześnie w materiale stabilizuje ruch obrotowy i nie pozwala na drgania poprzeczne cienkiej tarczy. W rezultacie otrzymujemy wyższą jakość powierzchni przeciętego materiału.

    Liczba zębów w tarczy wpływa decydująco na jakość krawędzi przeciętego materiału i wydajność cięcia.
    Np tarcza o średnicy 160 mm z liczbą zębów 12 jest przeznaczona do cięcia zgrubnego i szybkiego z dużym wiórem.
    Natomiast tarcza z liczbą zębów 42 służy do cięcia bardzo dokładnego ale z mniejszą wydajnością.

    Ustawienie właściwego położenia zębów w stosunku do powierzchni ciętego materiału jest bardzo ważne dla prawidłowego przebiegu procesu cięcia. Istotny jest kąt, pod jakim powierzchnia natarcia zęba wchodzi w powierzchnię ciętego materiału. Optymalny kąt wynosi około 45°. Przy takim ustawieniu tarczy proces cięcia materiałów grubych przebiega równomiernie i otrzymuje się najlepszą jakość górnej powierzchni przeciętego materiału. Natomiast materiały cienkie muszą być cięte przy ustawieniu wierzchołka zęba nie więcej niż 3 mm ponad powierzchnię materiału. Chodzi tu o spełnienie warunku, aby co najmniej dwa zęby znajdowały się w materiale podczas cięcia. Odpryski na krawędzi materiału są tym mniejsze, im mniej tarcza jest zagłębiona w materiale.

    Ogólne zalecenie prawidłowego ustawienia głębokości cięcia tarczy jest też formułowane w następujący sposób. Tarcza powinna wystawać na wysokość zęba lub około 10-15 mm ponad powierzchnię ciętego materiału.

Mam już klucz 19-22 (mój anioł mi kupił :lol: ), więc nic nie stoi na przeszkodzie by spróbować coś pociąć ;-) :lol:
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2012-06-06, 21:44   Pilarka

Sprawdziłem cięcie wzdłużne śliwki (tej z działki), tarcza widiowa ø125 mm,. Jak widać blat się nieco porysował.
Blacha na blat - to jest dobre rozwiązanie jeżeli się nie dysponuje blatem z twardych gatunków drewna*.


http://i1255.photobucket....62.jpg~original

Teraz trzeba zrobić odprowadzenie do odkurzacza - dość sporo trocin z dwóch kłódek.



*) Twardość poszczególnych gatunków (wg skali Brinell'a) z różnych źródeł:

Jatoba 71 Mpa [7]
Tali 62 Mpa [6,2]
Wenge 61 Mpa [6,5 ?]
Sukupira [5,6]
Badi 54 Mpa [5,4]
Padouk [5,4]

Merbau 48 Mpa [4,9]
Klon kanadyjski 47 Mpa [4,8]
Eukaliptus [4,7]
Palisander [4,5]
Doussie 41 Mpa [4,4]

Jesion 39 Mpa [4]
Dąb czerwony 37 Mpa [3,8]
Buk 37 Mpa [3,8]
Akacja 37 Mpa [3,7]
Dąb 36 Mpa [3,7]
Wiśnia [3,6]
Teak [3,5]
Iroko [3,5]
Wiśnia amerykańska 35 Mpa
Orzech Amerykański [3,4]
Sapelli 34 Mpa
Mahoń [3,2]
Czereśnia [3,2]
Orzech europejski 33 Mpa
Klon europejski (jawor) 33 Mpa [3,0]

Miękkie:
Lipa 30 Mpa
Świerk 28 Mpa
Topola 27 Mpa
Brzoza 25 Mpa [2,6]
Olcha 21 Mpa [2,1]
Osika 20 Mpa
Sosna [1,6]
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu