SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
dyskusje
Autor Wiadomość
Emilius
II Oficer


Posty: 165
Skąd: k/Opola
Wysłany: 2009-01-29, 20:46   dyskusje



Tomku co do listwowania pod 12 ambrazurą, to niestety muszę Cię zmartwić, gdyż trzeba będzie zerwać listewki mahoniu które położyłeś przy tym uskoku. Możliwe, że nie całkiem wszystkie, ale lepiej zrobię rysunek o co mi chodzi :



czerwone linie pokazują na jakim mniej więcej odcinku zaczyna się błąd kiedy listwy Ci uciekły w doł.
Żółta linia pokazuje różnicę. Listwy mahoniu trzeba wyciąć i zerwać pomiędzy czerwonymi kreskami tak aby obie naklejone, po wklejeniu nowych zachodziły jak cegiełka na siebie. Jasną część okleiny kadłuba pod 12 ambrazurą musisz teraz wyrównać . Narysujesz linię płynnym łukiem tak jak powinna być wykonana i wytniesz naddatek, który pod 12 jest największy, zatem wyjdzie ci ten wycinany odcinek w kształcie łódeczki wąski od dziobu i rufy i najszerszy pod 12. potem pozostanie tylko wkleić ciemną listwę z mahoniu.. Sam z resztą zobaczysz, czy odcinek między zaznaczonymi przeze mnie czerwonymi kreskami nie jest za długi, bo nie powinien być większy niż listwa z mahoniu.

Co do dulek z drucików - możesz je wywalić a w ich miejsce wstawić inne z drutu w kształcie U, tylko to trochę zabawy. Taki kształt miały właśnie dulki hiszpańske na szalupach w tym czasie. Sama końcówka ich była ostro wywinięta na zewnątrz.
_________________
Pozdrawiam
Emil
 
 
REKLAMA

Posty: 5
Wysłany: 2009-01-29, 22:58   

 
 
Tomek
junga

Posty: 5
Skąd: Warszawa/Częstochowa
Wysłany: 2009-01-29, 22:58   

Popełniłem typowy błąd początkującego - chciałem szybko zobaczyć kontrast dwóch kolorów poszycia. Przy najbliższej okazji wykorzystam Twoje cenne uwagi.

1. Jak jednak uniknąć pomyłek na drugiej burcie? Przymierzanie listewek "na sucho" nie pozwoli wyznaczyć idealnej linii i dopiero po przymocowaniu "na stałe" zauważę czy linia jest dobra. Czy wcześniej narysować na burcie linię korzystając z pomocy nitki? Jakie są profesjonalne metody?

2. Wracam do pytania o farbę na zamalowanie otworów strzelniczych. Boję się zniszczyć poszycie, gdy farba będzie wsiąkać w listewki poszycia.
 
 
Emilius
II Oficer


Posty: 165
Skąd: k/Opola
Wysłany: 2009-01-30, 16:03   

A tak, przepraszam za pominięcie tego pytania, to z pośpiechu małego
Tomku wyjdź po prostu od linii utworzonej przez dolne krawędzie otworów furt. w odległości bodajże 5 mm czyli szerokość białej listy poszycia, powinno to się pokrywać z linią jaką otrzymałbyś po użyciu stojaka z ołówkiem do wykreślania linii wodnej. Sam robiłem uproszczonym sposobem , czyli na szerokość listwy od dolnych krawędzi otworów. Najlepiej użyj do tego celu takiej długiej listewki.
Co do drugiego pytania to najprościej jest najpierw położyć na gotowo poszycie i zamalować je bezbarwnym lakierem, czyli zrobić podkład - inaczej - zaimpregnować najzwyczajniej w świecie w miejscu późniejszego malowania na dany konkretny kolor. Farby? chyba akrylowe najlepiej.
_________________
Pozdrawiam
Emil
 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-02-04, 16:18   Błąd - naprawa

Zgadzam się z Emilem, co do naprawy załamania i przychylam się do tego sposobu ( gdyż nauki nigdy za wiele ),
ale uwzględniając fakt, że to miejsce zasłonią odbojnice ( 3 listwy ) i tego błędu nie będzie widać,
proponuje wyrównać dolną część mahoniowej listwy, aby następne listwy mahoniu tworzyły płynną linię, bez załamania.


Zaproponowałem drugie rozwiązanie, bo czymś szpachlowałeś pierwsze poszycie i przy odrywaniu listew z mahoniu
ta warstwa mogłaby ulec uszkodzeniu i przysporzyć dodatkowej pracy.

Jeżeli zdecydujesz się na odrywanie, a stosowałeś kleje stolarskie (wikol, rakol itp.)
można przy pomocy żelazka odklejać na ciepło tzn. nagrzać fragment listwy, aż zmięknie klej i dość łatwo wtedy odchodzi.
Na kleje cyjanoakrylowe (szybko schnące) nie mam pomysłu - chyba tylko mechanicznie :-|
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu