SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Dyskusje i pytania
Autor Wiadomość
Emilius
II Oficer


Posty: 165
Skąd: k/Opola
Wysłany: 2008-02-28, 08:03   Dyskusje i pytania

2006-12-01
Mirek napisał/a:
...
No piękna robota !
Dlaczego wcześniej nic nie pokazywałeś ?
Z tego co widać dość mocno zmodyfikowałeś zestaw z wydawnictwa De Agostini .
Teraz kiedy pokazałeś co umiesz, to ja i zapewne wielu kolegów wiemy z kim rozmawiamy.
...

:-P :-P nie lubię się chwalić swymi pracami jeśli nie zasługują na to w mej ocenie :-P :-P
Skala to 1:50 jak dobrze pamiętam, czyli niecałe 70 cm bez bukszprytu, a materiał jest z oryginalnego zestawu czyli orzech, sapelli, mahoń, itd. tak jak widać na foto - całkowicie oddają fakturę i jakość drewna.
I tu dochodzę do wniosku, że z wyjątkiem dawno temu zdobytego forniru meranti bardzo dobrze ściętego, to ten gatunek drewna nie nadaje się generalnie do modeli, ze względu na strukturę swej budowy naturalnej. Na kilku zdjęciach widać wyraźnie, że kanaliki osmotyczne, dosyć szerokie w egzotycznym drewnie, szpecą cały trud wykonania choćby podłogi.
Inna sprawa, iż teraz widzę jak bardzo się myliłem sądząc, że zamalowanie obu krawędzi desek pokładu da lepszy efekt - wystarczyło sczernić tylko jedną krawędź. Poza tym widocznych jest tam jeszcze wiele błędów które popełniałem w mniej lub bardziej świadomy sposób i teraz mnie rażą, ale nie będę ich pokazywał na razie abyście sami pogłówkowali ;-)

Mirku, dziękuję za ciepłe słowa, dawnej pisywałem czasami na forum PWM, ale brakło czasu, a teraz widzę, że tu też dzieje się ciekawie, i co istotne są jeszcze ludzie którym się jeszcze chce ;-)
no i dobrze.
<super>
_________________
Pozdrawiam
Emil
 
 
REKLAMA

Posty: 165
Wysłany: 2008-04-03, 22:59   

_________________

 
 
Emilius
II Oficer


Posty: 165
Skąd: k/Opola
Wysłany: 2008-04-03, 22:59   

:shock: ...W ferworze rozpędziłem się z tym orzechem, nie o niego mi chodziło lecz sapelli i mahoń bardzo podobne do siebie, a czasem jak dla mnie nawet nie do rozróżnienia w zależności od sposobu cięcia w fornir. Różnica jednak pewna jest. Meranti stosowana w meblarstwie jest jaśniejsza od mahoniu ale po podbarwieniu i nasyceniu daje ładny efekt gładkości, tak więc lekki szlif i lakier wodny delikatnie i wygląda tak



to akurat z burty My Flower'a
natomiast użycie forniru mahoniowego bez szczegółowej selekcji wygląda tak



natomiast tutaj - no popatrz jak ( jak mnie drażnią teraz te cętki na pokładzie :evil: )



natomiast orzech, buk. także olcha czy brzoza mają jeszcze fakturę w tej skali poprawną, zresztą to wszystko zależy właśnie od skali modelu, bo przy 1:24 jest to odczuwalne zupełnie inaczej.

Moje przeróbki opierają się na obrazach hiszpańskich galeonów zamieszczanych w zeszytach kolekcji oraz obrazach z książek i netu, są w zasadzie wypadkową analiz tych sztychów oraz rekonstrukcji okrętów tej epoki. ...

<beer>
_________________
Pozdrawiam
Emil
 
 
Emilius
II Oficer


Posty: 165
Skąd: k/Opola
Wysłany: 2009-02-15, 19:39   King planking

2006.12.03

Kilka nowych uwag które przypomniałem sobie - to dla tych kolegów, którzy przymierzają się do budowy lub są w trakcie, jeśli nie jest za późno ;-)



- na moich fotografiach widać, że zgodnie z instrukcją oryginalną Hiszpanie wskazali na deskowanie pokładu bez king planking oraz zakańczanie desek na równo z elementem pokładu co daje dosyć brzydki układ deskowania oraz pozostawia ostre załamanie ciągłości linii pokładu
natomiast deskowanie



oczywiście brak waterway'ów, które wykonać należałoby samemu podpatrując jak wyglądał na innych galeonach
na razie tyle, wkrótce o kabestanie :-) .
_________________
Pozdrawiam
Emil
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu