SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Szpachlowanie ubytków
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2012-01-21, 14:45   Szpachlowanie ubytków

Szpachlowanie ubytków

Każdy z czasem wypracowuje własne, najlepsze do potrzeb sposoby. Ja mogę jedynie przedstawić sposoby szpachlowania z mojego doświadczenia zawodowego. Zaznaczę na początku, że nie ma jednej uniwersalnej metody, gdyż znane mi szpachle nie przyjmują (lub słabo) bejc i po bejcowaniu wszystkie miejsca szpachlowane uwidaczniają się (plastyk czy konserwator mający do dyspozycji farby może to jeszcze wypunktować i scalić z ogólną barwą, ale dla osób niewprawnych, może to przysporzyć problemów).
Najpierw zacznę od metod które poznałem i stosowałem.
Podstawą szpachli jest pył (mączka) po szlifowaniu danego gatunku drewna (jest ten sam kolor).
Teraz medium.

• Mączkę można mieszać z Wikolem (mleczko wikolowe czyli rozcieńczony Wikol) - ale może ciemnieć po wyschnięciu i się kiepsko szlifuje (nie przyjmuje bejcy). Tak na marginesie dodam, że pod kolor czy polichromię stosowaliśmy też pył mieszany z klejem stolarskim (lekko rozcieńczonym).

• Pył mieszam z polialkoholem (zaleta łatwo się szlifuje i można bejcować, wada dość łatwo taka szpachla się rozmywa, więc na koniec nasycam Caponem, no i cena, nie jest najtańszy).

• Kolejne medium, które też stosowałem to Capon - ale trzeba robić małe ilości bo szybko wysycha, no i nie przyjmuje bejcy.

• Ostatnim medium z jakim pracowałem to specyfik "Wypełniacz Szczelin. Sekret Stolarza Artystycznego" firmy Syntilor, który miesza się z mączką w danym kolorze. Czas pracy dłuższy niż przy Caponie. Przyjmuje bejcę, ale nie jest to ideał. Nie wiem czy są małe opakowania, ja widziałem 1 L i 5 L.



Gotowe szpachle do drewna

W zamierzchłych czasach stosowaliśmy DDR-owską szpachlę Brikol (słabo się barwiła bejcą, duża kurczliwość, trzeba było nakładać cienkimi warstwami).
Obecnie na rynku jest bardzo duży wybór szpachli w różnych kolorach i o różnej kurczliwości, łatwo się szlifują. Wieloma szpachlami robiłem, ale idealnie bejcy nie przyjmowały żadne.
Są też szpachle chemoutwardzalne, bardzo twarde po wyschnięciu i nie przyjmujące bejcy, ale nie wiem w jak szerokim asortymencie kolorystycznym.

Podbarwianie szpachli

Jedną metodę już właściwie opisałem na początku postu. W stolarniach stosują też specjalne kredki woskowe do barwienia drewna (szpachli ;-) ).
Można też, niestety metodą prób i błędów wypracować metodę barwienia szpachli odpowiednią bejcą, ale i tu jest dość trudno dojść do ideału.
Mając do dyspozycji kilka kolorów szpachli (w stolarni było ich ok. 6-8) można mieszając je, metodą jak powyżej, dojść do właściwego koloru.
Ale nie oszukujmy się, trudno jest w 100% dobrać odpowiedni kolor, bystre oko jest w stanie wyłapać te szpachlowania, ale głównie chodzi o to aby je maksymalnie ukryć.

Dzisiaj przeczytałem "złotą myśl" jakiegoś uzera forum stolarskiego:
    Co nie da się ukryć trzeba wyeksponować. :-D


Jeżeli chcemy uniknąć tego wszystkiego o czym pisałem, właściwie dobierajmy materiał drzewny do naszego modelu :lol:

Zachęcam, w dziale » Techniki modelarskie do opisywania (z ilustracją efektu) waszych metod (to zawsze może się przydać mniej doświadczonym kolegom).
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
REKLAMA

Posty: 991
Wysłany: 2012-09-29, 11:05   [Czarna Perła]

_________________

 
 
Janek
Admirał Białej Flagi


Posty: 991
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-09-29, 11:05   [Czarna Perła]

Przy poszywaniu Victory nie zużyłem nawet grama szpachli. Tu niestety, jak pisałem, powstała konieczność szpachlowania.
W sklepie LeroyMerlin polecono mi szpachlę, którą uwidoczniłem na zdjęciu.
Występuje w różnych rodzajach drewna. Ja wybrałem świerk bo jest najjaśniejszy.



Faktycznie bardzo ładnie daje się nałożyć a po wyschnięciu pięknie się obrabia. Najważniejsze, że tak nie pyli jak inne szpachle, a że jest akrylowa, narzędzia i zabrudzenia dają się łatwo umyć.
Przy okazji okazało się, że najlepszym narzędziem do szpachlowania jest plastikowa karta (już nieważna) PKO.
_________________
Pozdrawiam
Janek

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu