SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Relacja z budowy HMS Victory
Autor Wiadomość
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2012-11-04, 14:22   [HMS Victory] Etap 89

Etap 89

Montaż bukszprytu







_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
REKLAMA
Admirał Wszechflot i Mórz

Posty: 1805
Wysłany: 2012-11-05, 16:38   

 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2012-11-05, 16:38   

Etap 89 cd.

Karonada i jej ustawienie na pokładzie



Elementy dekoracyjne pawęży

Na te elementy jest bardzo mało miejsca (wcześniej już o tym pisałem). W niektórych wypadkach odlew trzeba będzie odrobinę podszlifować. Radzę to robić delikatnie pilniczkiem, gdyż użycie np. miniszlifierki, szczególnie na wysokich obrotach powoduje rozgrzanie w miejscu szlifowanym elementu i takie naprężenia, że ten w miejscach zimnych się rozkrusza w rękach!


_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2012-11-06, 17:25   [HMS Victory] Etap 90

Etap 90

Wykończenie pokładu rufówki





Detale galerii rufowej i herb

Byłem prawie zdecydowany wymalować herb na kolory proponowane przez DeA. Jednak rzutem na taśmę (przy dużym udziale Karrex'a ;-) ) zdecydowałem utrzymać herb w tonacji całej (mojej) galeryjki. Wyszło całkiem przyzwoicie.

Rada dla tych, którzy będą wykonywać na rufie żurawiki (opcja - opis w numerze 91). Myślę że przed przyklejeniem bocznych mocno zaokrąglonych ozdobników w narożnikach galeryjki wygodniej będzie na tym etapie wykonać otwory pod żurawie. Może się okazać, że otwory będą kolidować z ozdobną listewką, a tak można ją będzie odpowiednio dopasować.


_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



Ostatnio zmieniony przez Dziadek 2012-11-17, 07:40, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2012-11-17, 07:30   

Etap 91

Blindreja i oberblindreja




Belka żurawia i listwy ozdobne galerii

Listewki ozdobne są wykonane ze sklejki. Sprawdziłem - można je śmiało gotować, wyginać na gorąco, nic im się złego nie dzieje.






Jako opcję na tym etapie można wykonać żurawiki rufowe. Ja jednak ich nie montuję zostawiając miejsce na latarnie, które tam będą wystarczającą "ozdobą".
_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



Ostatnio zmieniony przez Dziadek 2012-11-17, 16:04, w całości zmieniany 6 razy  
 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2012-11-19, 10:50   

Etap 92

Detale pokładu rufówki



Zamocowanie topenant



Zarabianie oczek na końcach topenant jest utrudnione z racji małej ilości miejsca od masztu. Dlatego ułatwieniem będzie wykorzystanie taśmy maskującej i igły krawieckiej. Tą samą metodę można później zastosować do zarabiania jufrsów.




Zamocowanie want

Należy zwrócić uwagę na wiązanie węzła prostego mocującego wanty. Po prostu trzeba pamiętać aby węzeł po drugiej stronie masztu wiązać odwrotnie. Wtedy po jednej i drugiej stronie będą się jednakowo "ładnie układały". W innym wypadku po jednej ze stron węzły będą "wypuszczały wantę do góry".

_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2012-11-20, 07:41   

Etap 92 cd.

"Zaplatanie" jufersów

Udoskonaliłem sobie pracę na tym etapie używając krokodylka i igły krawieckiej.
Po lekkim napięciu wanty na jufersie przymocowanym szablonem (instrukcja DeA) krokodylkiem zaciskałem tuż przy jufersie nici wanty. Tym sposobem problem długości wanty jest załatwiony. W odległości 15 mm od jufersa naklejałem na wantę taśmę maskującą i usztywniałem igłą wprowadzając ją przez krokodylka do styku z jufersem. Tak usztywniona "konstrukcja" jest już bardzo łatwa do "zarabiania" nicią 0,15 mm. Owijanie zaczynałam tuż przy naklejonej taśmie, co po ściśnięciu i zaciśnięciu nici daje wymiar owijki ok. 12 mm.




_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2012-11-22, 17:01   

Etap 92 cd.

Gdyby przeliczać czas pracy na poszczególnych etapach na pieniądze, to to zdjęcie jest jednym z najkosztowniejszych. Papierki utrzymujące kolejność want z "oprawionymi" jufersami, myślę będą dla każdego kto dotrze do tego etapu widokiem bardzo kojącym.

_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2012-11-24, 19:25   

Etap 93

Montaż pierwszych siatek zabezpieczających

Podpory siatek kleiłem klejem CA a po wyschnięciu dodatkowo żywicą dwuskładnikową. Drut mosiężny również kleiłem żywicą. Klejenia i tak nie będzie widać, a ten sposób zabezpieczenia usztywniał na tyle elementy, że tworzą samodzielną konstrukcję i można bez obawy o uszkodzenie przyszywać siatki.

Pomimo wysiłków Karreksa i moich nie znaleźliśmy "sposobu - myku" na wyeliminowanie szycia nicią siatek do mosiężnych poręczy. Wygląda to niezbyt estetycznie na zdjęciach. Nie brałem jednak pod uwagę, że te robione są z dużym przybliżeniem i w rzeczywistości jest całkiem przyzwoicie. Jednym zdaniem okręt nie traci na "urodzie" z tymi siatkami, a robota przy tym jest z gatunku Szewczyka Dratewki.



_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu