SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Ornamenty
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
  Wysłany: 2009-04-01, 13:24   Ornamenty

ORNAMENTY

Modele, za wzorem oryginałów często były zdobione ornamentami, czy to malowanymi iluzjonistycznie, czy to płaskorzeźbione, czasem polichromowane (malowane, złocone).
Zbliża się moment robienia galerii rufowej. Już zacząłem się zastanawiać nad sposobem wykonania ornamentów (przestrzennych).

Na razie wpadłem na kilka sposobów:
• wycinanie z cienkiej 1mm sklejki lub z plastiku np. karty telefonicznej,
• wykonanie z modeliny termoutwardzalnej, masy plastycznej (green stuff, milliput),
• wykonanie z Distalu w formie z plasteliny,
• wykonanie z Distalu na folii lub fornirze.

Zrobiłem próbki z Distalu (dwuskładnikowy klej epoksydowy) na folii i na fornirze. Najpierw zrobiłem rysunek na papierze, przyłożyłem folię i zacząłem cienką igłą (osadzona w drewnianej rączce) nakładać Distal. Po 2-3 godzinach, jak Distal trochę zgęstnieje można jeszcze poprawić ewentualne błędy lub uformować listki precyzyjnym narzędziem (igłą lub innym np. narzędzia dentystyczne).
Po całkowitym wyschnięciu nagrzaną igłą wyciąłem gotowy ornament z folii.




Ornament zrobiony na fornirze (Distal zmieszałem z brązem) wyciąłem nożykiem. Pomocne było wiertło, iglak okrągły i papierek ścierny :lol: .


_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
REKLAMA

Posty: 78
  Wysłany: 2009-04-01, 22:28   

 
 
Bratek
Midszypmen

Posty: 78
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2009-04-01, 22:28   

Ten Distal wygląda bardzo dobrze. Czym go barwiłeś? Myślę, że można nawet pominąć barwienie i pomalować to później farbkami modelarskimi, a nawet nieco zwaloryzować techniką suchego pędzla. Tak czy inaczej pomysl mi się podoba. Napisz jak to się zachowuje po wyschnięciu. Jeśli to klej dwuskladnikowy (czyli z utwardzaczem) to wydaje się że może być kruchy po wyschnięciu ,więc przy tak drobnych ornamencikach może zaistnieć problem z obróbką.
 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-04-02, 15:49   Distal

Distal zmieszałem z brązem - złoty proszek, ale to nie ma znaczenia bo można pomalować lub pozłocić.
Dodając brązy chciałem mieć złoty element i przy okazji zobaczyć czy osłabioną strukturę Distalu da się obrobić (wyciąć, poszlifować), i jak widać na fotkach dało się, Distal to wytrzymał i nie połamał się.

Nadmienię, że białe ornamenty (robione na folii) miały w najcieńszym miejscu grubość 0,25mm i szer. 0,8mm, a te barwione na fornirze 0,65mm x 0,8mm.
Oczywiście pewna delikatność przy obróbce jest wskazana.
Najlepiej to robić ornament bezpośrednio w miejscu docelowym (nie trzeba wycinać ani szlifować), ale trzeba mieć już jakąś wprawę i doświadczenie, żeby zrobić raz i dobrze.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-04-03, 12:30   Ornamenty

Przedstawię inny materiał do wykonania ornamentu.
Można użyć po prostu Wikolu, Rakolu lub innego kleju na bazie winylu lub akrylu. Można robić bezpośrednio na modelu. Klej nakładamy tak jak Distal igłą lub naostrzonym patyczkiem (to zależy jaką mamy szerokość docelową ornamentu). Po wyschnięciu można nałożyć drugą i trzecią warstwę, aby uzyskać zadowalającą grubość oraz modelować listki lub inne detale.
Tego typu ornamenty, detaliki robiłem też:
farbą emulsyjną, akrylową - trzeba tylko użyć odpowiedniej gęstości (nie za rzadka) i nakładać kilka warstw.
szpachlówką kredowo-klejową (pisałem o tym w >> Pozłotnictwie << przypomnę - klej stolarski kostny lub skórny - rozcieńczony tzw. lantryk ok.20 proc., zasypany kredą pławioną), trzeba podgrzewać w "kąpieli wodnej" aby utrzymać odpowiednią gęstość. Trochę skomplikowane w wyjaśnianiu, ale też można :-)
------------------------------------
Pozdrawiam
Karol
 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
  Wysłany: 2009-04-24, 11:55   Ornamenty w necie

Ornament z balsy

Przeglądając neta, znalazłem relację z budowy modelu "CZARNEJ PERŁY", z filmu "Piraci z Karaibów" - fikcyjnej jednostki East Indiaman.
Bardzo dobra dokumentacja fotograficzna, (opisy niestety po japońsku) i niemiecka relacja (dla tych co znają niemiecki :lol: i można się dowiedzieć co robił Japończyk ;-) )
Przejdę do ornamentów Japończyka.



Są to odlewy z żywicy. Dokładnie pokazuje krok po kroku sposób wykonania.
Najpierw robi prototyp z 1mm balsy,



mniejsze elementy (tak jak opisane przeze mnie) z żywicy, następnie formę sylikonową, z której odlewa gotowe ornamenty.
Warto prześledzić całą relację :lol: .
-------------------------------------
Pozdrawiam
Karol
 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2014-11-12, 23:59   Ornamenty / Odlewy w formie z plasteliny

Ornamenty - odlewy w formie z plasteliny

W działach poświęconych odlewaniu domowym sposobem, opisałem możliwości odlewania w formie z plasteliny.
Tą metodą również robiłem ornamenty. Oto kilka sposobów.
Pierwszy to odcisk gotowego (wyrzeźbionego np. w drewnie) ornamentu w plastelinie - tu możemy zrobić odlewy płaskorzeźb lub odlewy dwustronnie rzeźbione - w zależności od potrzeb.


ornament w drewnie


odlewy w Distalu, z patynką

Ten ornament ma 7 mm szerokości.

Drugi to wyrzeźbienie w modelinie, po utwardzeniu odciski w plastelinie i odlewy j/w.

Kolejny to uzyskanie formy przez "rzeźbienie negatywowe" w plastelinie. Dość trudne, ale przy użyciu odpowiednich narzędzi (z wykałaczek, drutu) wykonalne. Tą metodą odlewałem kolejne ornamenty.


po oszlifowaniu z nadlewów można uzyskać efekt jak na dolnej fotce

Niejako przy okazji testuję sposoby barwienia odlewów z Distalu:



Barwienie farbami olejnymi artystycznymi - tu można podbarwić do koloru drewna. Żeby kolor był matowy wystarczy za medium użyć terpentyny.
Do Distalu dodawałem też pyłu drzewnego po szlifowaniu i takie odlewy dobrze przyjmują bejcę acetonową (taką akurat testowałem).

Z płaskorzeźbą jest mniejszy problem, większy jest z uzyskaniem rzeźby dwustronnie rzeźbionej. Te najszersze, na kasztelu mają 9 mm.





Do wykonania zdobień potrzebowałem ornamentów różnej szerokości. Metoda ich wykonania, jak już pisałem, różni się nieco od tej, którą pokazywałem 5 lat temu. Teraz te małe ornamenty też "rzeźbię w negatywie", w plastelinie i w takiej formie odlewam.

Na pawęży dałem 5 mm (te czerwone na zdjęciu). Zdecydowałem się wykonać jeszcze jeden ornament na pawęży, poniżej balkonu, ale on ma mieć 4 mm szerokości.



Aby uzyskać w miarę jednakowy wymiar zastosowałem taki prosty przymiar:



Najwęższe ornamenty mają 2 mm szerokości




i te dałem na czoła podpór balkonu i nawisu.


pod balkonem ornamenty barwione bejcą acetonową
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu