SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
[Galeon] Dyskusje
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-02-23, 18:08   [Galeon] Dyskusje

Okna wykonałem wzorując się na oknach z zestawu, nieco je modyfikując



jednak po obejrzeniu innych rozwiązań, zastanawiam się nad ich zmianą.

Relacji z budowy San Juan Bautista jest znacznie mniej niż SantisimaTrinidad, ale kilka udało mi się znaleźć. Szukałem w związku z rozwiązaniem dekoracji rufy.
Przeglądając w necie modele, znalazłem kilka rozwiązań.


Na fotce
1. rufa modelarza hiszpańskiego (elementy z kolekcji DeA),
2. rufa modelarza japońskiego (też z kolekcji DeA), wiele detali zmodyfikował - rufę również,
3. rufa z zestawu Artesani - obraz Jana Chrzciciela,

Postanowiłem wykonać autorską dekorację przedstawiającą płaskorzeźbę Jana Chrzciciela z nazwą na nimbie.



Nimb wykonałem z forniru,



a płaskorzeźbę odlałem z Distalu (ten klej ma u mnie priorytet ;-) ).



detal nimbu
http://img264.imageshack....497/002nimb.jpg

Dekoracja nie jest jeszcze zamontowana na modelu, ale wykonałem komputerową wizualizację, żeby zobaczyć jak się będzie prezentowała.


nad nimbem jest jeszcze latarnia :-)

Myślę jeszcze o ornamentach (ale tu muszę wejść w epokę ;-) ), żeby uprawdopodobnić projekt.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
REKLAMA

Posty: 78
Wysłany: 2009-03-12, 10:12   Dyskusje

 
 
Bratek
Midszypmen

Posty: 78
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2009-03-12, 10:12   Dyskusje

Karolu właśnie zauważyłem przglądając Twoje fotki Chrzciciela że drzwi masz wykonane w podobny sposób jak ja to robiłem na ST. Przynajmiej ich górną część. Trochę mi się głupio zrobiło, że może jakiś plagiat czy zżynka :mrgreen: . A w sprawie wizualizacji plaskorzeźby na rufie to powiem że fajnie wygląda tylko zastanawia mnie, czy tak naprawdę wiadomo co tam było na prawdziwym okręcie? Ilu modelarzy tyle wersji. Kiedy ogląda się modele Santisimy w necie też trudno dojść do ładu z tym. Tak naprawdę każdy buduje jak mu się podoba. Chyba tylko ogólny kształt kadłuba się nie zmienia :roll:

[EDIT]
Odpowiedź w dyskusjach Bratka
Pozdrawiam
Karol
 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-11-21, 17:06   Lawety

Od Sławka wiem że:
    długość lufy (bez wingradu*) działa to 20 średnic kuli,
    koła:
    średnica = 3 średnice kuli,
    grubość = średnicy kuli,
    średnica osi = średnica kuli,
    odległość od końca osi do stojaka – 1,5 średnicy kuli
    łoże:
    grubość stojaka - średnica kuli
    grubość belek rozpórek z przodu i z tyłu - średnica kuli
    całkowita długość podstawy - długość działa od wingradu do osi czopu + 1,5 średnicy kuli

Mam pytanie, jakie wymiary (proporcje) miały koła do lawet w XVII w.?
Przednie większe, tylne mniejsze - o ile mniejsze?

Ryszard napisał/a:
...
To zależy od krzywizny pokładu. Laweta powinna być w miarę poziomo. Różnica wysokości poziomu pokładu na długości lawety to różnica średnic.
...

Proste i logiczne rozwiązanie.

Od razu przetestowałem "narzędzie" do kreślenia krzywizn pokładników Adama (oksala), które powstało po poście Tomka Aleksińskiego.
Wyrysowałem teoretyczną krzywiznę i w przybliżeniu określiłem ø tylnego kółka.



Tą metodą wyszło mi ø = 4,5mm i już chciałem zamknąć temat lawet, ale

Sławek napisał/a:
...
wyoblenie pokładu wynosi 1/96 szerokości każdej wręgi
...

Tą metodą wyszło mi ø = 5,2mm. Rozrzut niestety duży. W prototypie zrobiłem ø = 5mm, więc nie mając jasnej metody, tak zrobię pozostałe kółka.
_____________________
*) wingrad - grono
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
  Wysłany: 2009-11-21, 17:24   Lawety

Przeszukując materiały znalazłem w "Arming and Fitting of English Ships of War 1600-1815" rysunki lawet.



Krzywizna pokładów była jednak dość spora :lol: .

Zainteresowanych tematem armat polecam artykuł Emila Armaty w Dyskusjach modelarskich.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
  Wysłany: 2009-11-25, 13:56   Zabezpieczenie dolnych armat

Jak już jestem przy armatach, to opiszę zabezpieczenie dolnych armat.
Technologia budowy jest taka, że trzeba je wkleić przed zamknięciem następnym pokładem i dalszymi pracami.
Niestety wypadki chodzą po ludziach i mi się przydarzyło odklejenie armat (wg prawa Murphy'ego, jeżeli coś się odklei, to w najtrudniej dostępnym miejscu ;-) ) na rufie Jana Chrzciciela i wiem ile czasu kosztowało wklejenie ich z powrotem :evil: .

Po tym incydencie zrobiłem skrzyneczki z patyczków od lodów ok. 10x10x20mm, które na wcisk klinowałem w otworze działowym i do końca budowy już nic mi się nie odkleiło.
Skrzyneczki pozostawiłem jako sprawdzony patent dla przyszłych modeli, ale tak je ukryłem, że nie mogę ich znaleźć (prawo Murphy'ego :lol: ), ale znalazłem prototypy.
Na fotkach widać zasadę jak to wyglądało. Drewniane listewki oporowe, żeby za głęboko nie weszło i się nie gibało.
Przy dopasowywaniu na głębokość trzeba to robić delikatnie, aby nie odkleić armaty. Można oczywiście modyfikować np. sklejając listewkami dwie skrzynki na sąsiadujące otwory działowe - zabezpieczenie sztywniejsze, pewniejsze.






Ps. Oczywiście nikomu nie życzę takich incydentów, ale "strzeżonego ..." :lol: .
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-02-12, 17:34   [Galeon] Galeria

Mój "Galeon" wreszcie doczekał się remontu ;-)
Wziąłem go na stocznię ze względu na kończenie ozdób pawęży, ale...

Galeria

Ta galeria z zestawu nie podobała mi się od samego początku, mimo dodania bodajże sześciu tralek, nie podoba mi się nadal.




Odwiedziłem ponownie CMM w Gdańsku, żeby zobaczyć jak to wygląda na modelach z epoki.



Galeon Smok (próba rekonstrukcji) zbudowany jeszcze za czasów Zygmunta Augusta (1571 - 1577)

Galeon Revenge (1577 - 1591) - angielski XVI-wieczny galeon, okręt flagowy wiceadmirała Francisa Drake'a, wsławił się podczas walk z hiszpańską Wielką Armadą w 1588 roku.



Był też nowy model Roter Lowe (1597)



Najbliższe "mojemu galeonowi" byłyby wizerunki czy modele floty Zygmunta III, z okresu bitwy pod Oliwą (1627) ale okręty na obrazie pana Stefana Płużańskiego, są jednak fantazją autora, a nie rekonstrukcją historyczną.


Król Dawid (König David) - galeon, 31 dział, 400 t.; kpt. Jakub Murray, Sonne i fragment Wodnika

Szwedzki okręt admiralski i Św. Jerzy (Sankt Georg) - galeon, 31 dział, 400 t.; nkpt. Arendt Dickmann

Latający Jeleń (Fliegender Hirsch)

i to czego nie znalazłem w muzeum

Galeon Wodnik



Wodnik (Meerman)

Wizualizacja 3D kol. KoMic


http://www.koga.net.pl/fo...?p=55092#p55092

Wg przykładów zgromadzonych od czasu budowy postanowiłem zmodyfikować i ten detal.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
piotras
Kapitan


Posty: 254
Skąd: Ustka
Wysłany: 2013-02-22, 10:00   

Drzwi wyszły świetnie tylko gdzie klamki? Chyba że to taki specjalny szpital i ma nie być klamek he he.
_________________

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-02-22, 23:23   [Galeon] Złoty Lew

Nie wiem czy to szpital, raczej "statek widmo" - duch już zaczął grasować ;-)
Teraz jest szklenie, a klamka to chyba na samym końcu powinna zostać zamontowana
(zresztą wyjaśnienie co do klamek składałem w relacji ST ;-) ).

W relacji przedstawiłem dwa projekty ozdoby pawęży, ale jakiś czas temu robiłem odlewy wspiętych lwów (również z myślą o pawęży mojego galeonu). Galeony o kolorowych nazwach jak Złoty Lew (Gouden Leeuw), Czerwony Lew (Roter Lowe), Żółty Lew czy Biały Lew mogłyby fajnie wyglądać z takim lwem.

Zrobiłem wizualizację projektu na moim galeonie:





Oprócz ozdobnych listew i ornamentów można jeszcze do tego projektu dodać "upięte story", kotary.


Leopoldus Primus, 1668


Wapen von Hamburg (II) -1686

Zachęcam koleżeństwo do oddania głosu w ankiecie
http://santisimatrinidad....opic.php?t=1053
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu