SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Galeon XVII w. / wg San Juan Bautista
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-03-19, 11:11   [Galeon] Projekt lustra

Czas odpocząć (choć na trochę ;-) ) od galerii balkonowej i przedstawić prace, które wykonywałem równolegle, a trochę się tego zebrało, od ornamentów i ozdób klap ambrazur poprzez kabestan, do wewnętrznych burt i barierki na pokładzie.
Ale zacznijmy od początku.

Projekt ozdób lustra

Nad projektem (bardziej niż tylko koncepcyjnie) pracuję już od stycznia. Przedstawiałem już listwy ozdobne wykonane z myślą i do tego projektu:



Praca na pawęży modelu była mocno ograniczona, więc detale testowałem na rysunku. W kolekcji górna krawędź pawęży była prosta, jak widać na rysunku już w trakcie budowy nieco ją wyobliłem, teraz zamierzam dodać jeszcze ozdobne zwieńczenie.



Krótki opis.
Na pawęży, wokół herbu będą przedstawione powyżej listwy ozdobne. U góry nad listwą będą ornamenty (brałem też pod uwagę prostsze rozwiązanie - z prawej). Nad lustrem kolejne detale zwieńczenia i być może lewki (lub delfinki - często spotykany motyw, w bogatszych siedzące postaci alegorii).

Zdecydowałem się na ornamenty, które tym razem zrobiłem z modeliny, również wzór detali zwieńczenia nad pawężą (zamierzam wykonać je w drewnie). Nie wiem jeszcze czy nie zostawię czarnych lub złoconych, wtedy wykorzystam te z modeliny (taka imitacja hebanu ;-) , jak w ozdobach płycin).




Ornamenty pozłociłem szlagmetalem i "spatynowałem"




Światło dzienne



Tak jak w opiniach w ankiecie, zgadzam się z większością (również skłaniałem się do lwa i herbu) i tak jak większość, zdecydowałem się na herb.
Oficjalnie składam podziękowanie dotychczasowemu patronowi galeonu Św. Janowi Chrzcicielowi (San Juan Bautista - mam nadzieję, że to nie popsuje "naszych relacji" ;-) ze św. Janem oczywiście, nie relacji na forum :lol: ).
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
REKLAMA

Posty: 5607
Wysłany: 2013-03-26, 23:33   [Galeon] Ozdoby - lew

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-03-26, 23:33   [Galeon] Ozdoby - lew

Chodzą już mity o moich możliwościach rzeźbiarskich ;-) :-P , rzeczywistość to zweryfikuje :lol:

Jak już wspominałem zamierzam dodać do galeonu trochę więcej ozdób niż przewidział to producent. Dość częstym motywem był LEW od figury galionowej (bardzo powszechny motyw prawie we wszystkich flotach), poprzez ozdoby na lustrze (herby z lwami, wspięte lwy czy przyczajone na zwieńczeniu pawęży),



po klapy ambrazur (np. Vasa).



Będę potrzebował trochę płaskorzeźb głowy lwa od 9 x 8, 8 x 7, 7 x 6 do 5 x 4 mm.
Najpierw zrobiłem rysunki projektów, a potem z modeliny te największe:



Modelina jest czarna, ale po utwardzeniu (gotowanie) nabiera takiej szarawej "patyny"



Po przetarciu szmatką wypukłości nabierają satynowego połysku, można nawet polerować wtedy mamy połysk, można również lakierować lub werniksować.



Jak zwykle ilość zrobi mi Distal



Pierwsze i kolejne odlewy



Zawsze pokazywałem już wyczyszczone odlewy, ale po zeskrobaniu modeliny odlew wygląda tak:



i trzeba szorstkim pędzelkiem zmyć resztki modeliny (jak miałem toluen to nim zmywałem, można benzyną ekstrakcyjną, acetonem, denaturatem) teraz testowałem terpentynę i też się domywa.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-03-28, 18:33   [Galeon] Klapy ambrazur

AMBRAZURY

Ramy i klapy ambrazur mam częściowo z kolekcji, a częściowo odlane z Distalu (przyklejone na sztywno do kadłuba),
zastanawiałem się nawet za ich wymianą (na klapy z zawiasami jak Bóg przykazał),
ale zbyt duże ryzyko odklejenia lawet w trakcie prac przy otworach (już to przerabiałem na dużo wcześniejszym etapie budowy i więcej się nie piszę :evil: ), więc zostawiam te co mam, jedynie na klapy dodam złocone lewki o wymiarach 7 x 6 mm.

Naciąłem podkłady z brzozy o wym. 8 x 8 mm na klapy górnej baterii i nieco większe na dolnej,
nakleiłem lewki, pomalowałem czerwonym (cynober) akrylem matowym, zaszelakowałem



pozłociłem i "spatynowałem"


z prawej odłamana klapa

Aby przykleić detal na klapę musiałem uwzględnić wypukłości na klapie czyli zawiasy i nity,
które to odcisnąłem w detalu (miejsce pod zawiasy wypiłowałem iglakiem, a pod nity nakłułem igłą).
Tak dopasowany detal nakleiłem na klapę klejem CA - używam SUPER GLUE - nie pozostawia białego osadu.

Wklejenie na klapy też nie należy do najłatwiejszych, odginanie klap (aby lepiej prezentowały się lewki) kończy się odklejeniem całej ramki (w najlepszym wypadku) lub połamaniem części z Distalu.
Na próbę wkleiłem tylko kilka lewków (tu gdzie mam dostęp bez zdejmowania strecza ;-) ).


zdjęcie ujawniło krzywo wklejony "wypust" na balkonie - już to poprawiłem, zwrócę na to uwagę w dalszej relacji




I sterburta


_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-05-23, 15:15   [Galeon] Balkon cd.

Wkleiłem elementy stolarki, ale będę jeszcze korygował jak przyjdzie barierka balkonu (reling?), bo mam wrażenie, że prawe okno (bulaj? ;-) ) jest deczko za nisko.



poprawiony wypust



Czas zamykać balkon barierką.

cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-05-23, 16:16   Balkon cd.

kontynuacja

Wkleiłem środkową płycinę, następnie tralki (każdą oddzielnie, tu mogłem ułatwić sobie pracę, naklejając tralki na listwy forniru i całość po dopasowaniu wkleić - mądry Polak po szkodzie ;-) , ale przy następnych to już będę wiedział jak robić :lol: ). Okno faktycznie było za nisko :oops:









Teraz mogę dopasować poręcz.

cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-05-24, 23:23   [Galeon] Balkon - kontynuacja

kontynuacja

Poręcz przeciąłem na trzy części i w środkową część wkleiłem listewki pokrywające się z "wykuszem" balkonu ;-)




Zastanawiałem się, czy wklejać w częściach czy w całości, ale uznałem, że w częściach będzie bezpieczniej. Najpierw wkleiłem poręcz na występ, a następnie boczne.









cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-05-25, 23:23   [Galeon] Balkon cd.

kontynuacja

Jeszcze kilka fotek z tego etapu budowy




jedno z pierwszych zdjęć po wklejeniu prawego okna - widać jeszcze w szybkach klej

No a tak to wyglądało




Na razie z balkonem to wszystko, powrócę do niego jak będę robił okna burtowe (bulaje) i pozostałe ozdoby.
Kolejne zaległe prace to burty wewnątrz kadłuba ;-)
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-05-27, 23:23   [Galeon] Burty, pokład

Dobrnąłem do prac z marca.

Burty

W kolekcji wnętrza burt zostały zabejcowane. W zasadzie to już nie pamiętam czemu pozostawiłem burty jasne, zwłaszcza, że zrobiłem błąd w robieniu sklejki. Burty robiłem z brzozy na której było lekko widoczne usłojenie i tak planowałem dobrać usłojenie żeby słoje szły po krzywiźnie pokładu. Nie wiem co wyszło nie tak, ale po wycięciu było dokładnie odwrotnie :evil: , więc tym bardziej powinienem to zakleić deskowaniem, ale zapewne nie miałem wtedy materiału, a później, albo było po ptaszkach, albo po prostu zapomniałem, przyzwyczajając się do jasnych burt.

Teraz biorąc model na stocznię, zastanawiałem się co zrobić z tym fantem.
Pierwszą opcją było pomalowanie na czerwono (przez ostatnie lata widziałem zdjęcia tysięcy modeli i najbardziej podobają mi się z czerwonymi burtami - czerwona ochra).



Ze strony desgostini.ru - czerwona burta
i koło sterowe, którego jeszcze w XVII w. nie było ;-)

tak na marginesie, z tej samej relacji - przykład jak można "przefajnować" w waloryzacji

Jednak doszedłem do wniosku, że skoro model był od samego początku robiony w konwencji "drewnianej" czyli odpowiedni gatunek drewna zastępuje jakiś tam kolor, takie wprowadzenie dużej ilości czerwonego koloru może być trochę dysonansem (no i brak deskowania :oops: ), więc wybrałem opcję trudniejszą i bardziej pracochłonną, ale bezpieczną, mianowicie oklejanie fornirem mahoniowym (sapeli, meranti czyli to co jeszcze mam i z czego było robione poszycie).

Część rufową mam odkrytą, więc prace rozpocząłem na rufie.



Robiłem etapami, trochę z obawy czy aby się uda. Najpierw bejcowanie, następnie oklejanie listewkami forniru.



Efekt do zaakceptowania, więc zabejcowałem burty



Pokład


Do barierki na ćwierćpokładzie też dodawałem tralki, ale zmodyfikuję ją jeszcze raz na wzór galerii rufowej.

Gdy burty schły, wziąłem się za demontaż:




dalej kratownica, nawet nie przeszkadza mi przeskalowanie "oczek", ale to, że jest niepoprawnie zrobiona :oops:




cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu