SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Jak pociąć belkę na listewki
Autor Wiadomość
S.M
III Oficer


Posty: 152
Skąd: Racibórz
Wysłany: 2013-04-22, 21:56   Jak pociąć belkę na listewki

Witam
Jak w temacie,,, czyli moje rozważania jak najrozsądniej pociąć np gruszowy okrąglak na listewki.

A więc wydaje mi się, że najrozsądniej jest nasz okrąglak oddać do tartaku, aby go pocięli na deski grubości 25 - 30 mm.

Wydaje mi się, że deski tej grubości będą świetnym materiałem do dalszej obróbki. A czemu już tłumaczę. Otóż do dalszej obróbki potrzebujemy średnią piłę stołową i małą piłkę modelarską typu Proxxon.
Jeśli potrzebujemy np. deski 5 x 2 mm to odcinamy większą piłą z naszej deski 30 mm listwę grubości 5 mm i tak otrzymaną listwę 30 x 5 mm tniemy na pilarce modelarskiej na 2 mm paski uzyskując kilka powtarzalnych listewek 5 x 2 mm

Wydaje mi się że cięcie okrąglaka w tartaku np. na 6 mm deseczki jest trochę bez sensu, bo uzyskanie z nich wspomnianej listewki 5 x 2 mm w większych ilościach jest dość mocno utrudnione. Dodatkowo takie cienkie deseczki dość mocno się skręcają.

Wszystko co tu napisałem, nie zostało jeszcze sprawdzone w praktyce i są to jedynie moje przemyślenia..... Może wypowiedzą się na ten temat osoby z większym doświadczeniem i coś doradzą, bo na razie widzę na forum kilka osób, które przymierzają się do cięcia okrąglaków na listewki modelarskie i nie bardzo wiedzą, łącznie ze mną, jak się za to zabrać.
_________________
Pozdrawiam
S&M
 
 
REKLAMA

Posty: 337
Wysłany: 2013-04-23, 07:05   

 
 
Yemar
Nadkapitan


Posty: 337
Skąd: Łódź
Wysłany: 2013-04-23, 07:05   

Ja gadałem z chłopakami i widzę dwa rozwiązania. Jak zwykle lepsze i gorsze. Lepsze (mniej się trzeba narobić) to oczywiście tartak, tyle, że przynajmniej w mojej okolicy trudno znaleźć taki, w którym mogą wziąć na piłę okrąglaki o długości poniżej 1 m. No i odpad jest dramatyczny. Gorsze (bo więcej roboty i większy kłopot, ale za to mniejszy odpad, przynajmniej teoretycznie) to znajomy stolarz, który ma piłę do drewna a nie do tych wszechobecnych prefabrykatów oraz heblarkę albo lepiej grubościówkę i któremu chce się pobawić. Okrąglaczek spłaszczamy z jednej strony, żeby ładnie leżał na stole, a potem odcinamy piłą jeden z boków, żeby mieć dwie prostopadłe płaskie powierzchnie. No a potem to już jak kto lubi.

Pozdrawiam,
Robert[/b]
_________________
Fides & Perseverantia


 
 
piotras
Kapitan


Posty: 254
Skąd: Ustka
Wysłany: 2013-04-23, 19:31   

Ostatnio jak byłem u stolarza to zdałem się na doświadczenie stolarza i zrobił wszystko to co napisał Yemar ( jego drugie rozwiązanie). Całość pociął mi na deseczki 100 mm x 30 mm i 30 mm x 30 mm całość "poszła" do suszenia odpowiednio wcześniej zabezpieczona przed pękaniem, ale ostatnio jak na ten "pakiet" patrzałem to lekko i tak się powyginały listewki ale będzie zapas ( grubość) na wyprostowanie wszystkiego przy pomocy ścierarki lub heblarki. Za całe cięcie zapłaciłem 20 zł.
_________________

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu