SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Knighthead XVII w. / Pachoł, knecht
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-05-19, 21:22   Knighthead XVII w. / Pachoł, knecht

Knighthead / Pachoł, pachołek, knecht

Nie bardzo wiem czy pachoł, pachołek, knecht jest prawidłowym odpowiednikiem ang. knighthead - belki (z krążkami bloczków) do fałów i jakie jeszcze elementy obejmuje.
W XVII w. ten detal często zwieńczony był rzeźbą głowy (greckich herosów, rzymskich legionistów, postaci mitologicznych czy przedstawicieli orientu - np. saraceni). Również belki (piony) nagielbanków.

W fachowej literaturze m.in. w Historic Ship Models (Wolfram zu Mondfeld) znajdziemy taki przykład XVII w. knighthead



drugi przykład z książki The Sailing Man-of-War 1650 - 1850



Oprócz literatury przykłady knighthead również znajdziemy na wydobytym szwedzkim galeonie Vasa, 1628 oraz na replice Batavii, 1628.
Głowy te były malowane (bardzo kolorowo) lub złocone (na modelach) lub malowana twarz a złocone włosy.




Poziom rzeźb zależał głównie od kunsztu wykonawcy i nie były to studia anatomiczne ;-)

knighthead wzorowany na rzeźbach z Vasy - oszczędzę widoku kolorowizny ;-)

Detale do modelu Vasy:



i kolejny przykład

http://www.segelschiffsmo...0.html#msg17706

http://imageshack.us/a/img703/2946/101qbg.jpg

Przykłady z pokładu repliki Batavii





Bardzo dużo ozdób głowami znajdziemy na duńskim galeonie 100 działowym Sophie-Amalia, 1650
http://www.modelships.de/...phia_Amalia.htm

z Orlogsmuseet w Kopenhadze.
Nawet na kabestanie.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
REKLAMA

Posty: 5606
Wysłany: 2014-06-30, 22:50   Pachoły, knechty

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2014-06-30, 22:50   Pachoły, knechty

Pachoły - waloryzacja

Przeszło rok temu zdecydowałem się wymienić zakończenia pachołów i nagielbanków na złocone głowy.
Do tego celu postanowiłem wykorzystać odlewy głów figurek z "czekoladowych jajek z niespodzianką" dla dzieci (w nazwie ;-) ).


MUSKETEERS i ROMANS

Opisałem już metodę wykonania form i odlewów w wątku kabestanu, ale że jest to odrębny temat, więc powtórzę jak to robiłem:
    Na plastikową podkładkę wyciskam "glutka" silikonu. Separatorem (olej lub płyn Ludwik - oba testowałem) pędzluję całe popiersie. W podkładce formuję dystans na którym oprze się figurka, aby nos nie dotykał podkładki i delikatnie (nosem w dół) wciskam w "glutka". Następnie drugim "glutkiem" przykrywam tył głowy - jeżeli nie będzie pęcherzyków powietrza, to odlew powinien się udać.




    Pozostawiam na dwa dni - im grubiej silikonu, tym dłużej trzeba czekać na wyschnięcie.
    W gotową formę wlewam Distal (zalecam żywicę ;-) ) i wkładam połowę wykałaczki, odpowiednio unieruchamiając w cokole z plasteliny (będzie za co trzymać przy dalszej obróbce, jak uformowanie "szyi").



    Po wyschnięciu (kolejne 24 godziny ;-) ) i wydobyciu z formy odcinam nadlewki i iglakami formuję szyje i ścieniam wykałaczki na pożądaną średnicę (do otworów w beleczkach knechtów i kołkownic).


    głowy muszkieterów, Rzymian, Hunów i Szkotów



Główki w figurkach Hunów są nieco większe od pozostałych i te dam na słupki, natomiast mniejsze główki dam na kołkownice.
Odlewy pomalowałem podkładem, pozłociłem i spatynowałem



Ja bawię się w odlewnictwo "domowym sposobem", ale profesjonalniej będzie jak zaopatrzymy się np. w silikonowy kauczuk do odlewów Gumosil WW i żywicę epoksydową z utwardzaczem (epidian E53 na ten przykład lub AXSON F-19).
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2014-07-24, 21:22   Pachoły cd.

kontynuacja

Główki mam już od dawna, teraz trzeba przygotować na nie miejsce na modelu (na szczęście to tylko trzy słupki i dwie kołkownice (razem siedem głów).
Stare "główki" odcinałem Dremelem oraz brzeszczotem (gdzie dało radę).

Rufówka




Dość kłopotliwe było też wiercenie otworków na "bolce" główek, ale się udało i pozłocone główki wkleiłem klejem szybkoschnącym CA.



_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2014-07-28, 19:12   

kontynuacja

Śródokręcie



Klej listwy kołkownicy puścił, więc przed cięciem listwę usunąłem...



http://i1255.photobucket....30.jpg~original

i przed wklejeniem główek wkleiłem ją ponownie.




_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2014-08-04, 19:10   Pachoły cd.

kontynuacja

Kasztel dziobowy






_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu