SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
[Galeon] Kabestan 1
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-04-05, 11:12   [Galeon] Kabestan 1

KABESTAN

Kabestan robiłem wg instrukcji (z braku odpowiedniej wiedzy :oops: ), jedynie zamiast mosiężnych handszpaków z drutu, dałem drewniane z wykałaczek. Nie przyklejałem też listewek wokół kabestanu, bo wydawały mi się (zresztą słusznie) zbyteczne. Przeszkadzałyby przy odciąganiu dział, które są na tej wysokości jak również w ciągu komunikacyjnym (i jak dodał Pan Krzysztof "stale groziłyby połamaniem palców bosych stóp podczas dawania kroku do przodu").


do zrobienia jeszcze zapadki oporowe

Mogąc zdemontować górną część kabestanu (na szczęście nie skleiłem z dolną), postanowiłem wymienić handszpaki (musicie przyznać, że te w kolekcji są aż zbyt uproszczone :evil: ).



Jeżeli ktoś zechce waloryzować kabestan to wszelkie informacje znajdzie w temacie
» KABESTAN XVII w.
http://santisimatrinidad....php?p=5936#5936




W głowicy robiono trzy, cztery otwory na przestrzał, na różnych wysokościach i wkładano drągi służące za handszpaki.

Wiem, że mając odpowiedni wzór powinienem się go trzymać, ale w wypadku mojego kabestanu postanowiłem tylko poprawić wizualnie handszpaki, pozostawiając je na jednej wysokości (nie będę moim matrosom utrudniał życia ;-) ).

W pierwszej kolejności odciąłem "hanszpaki"



następnie powiększyłem nieco głowicę (na przyjęcie większej ilości handszpaków). Po wyrównaniu, na głowicę nakleiłem paski forniru,



w górnej części wkleiłem kółko z listewki mahoniowej


http://i1255.photobucket....zpsad1c2c57.jpg

całość wyszlifowałem i zabejcowałem


http://i1255.photobucket....zps65ab699a.jpg

cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
REKLAMA

Posty: 5606
Wysłany: 2013-04-06, 22:55   [Galeon] Kabestan 1 cd.

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-04-06, 22:55   [Galeon] Kabestan 1 cd.

Kontynuacja

Na głowicy kabestanu zrobiłem obejmy szer. 1 mm (wyklepane z drutu miedzianego ø= 0,5 mm - niestety walcarki nie posiadam ;-) ) z gwoździowaniem - w obejmach wywierciłem otworki ø= 0,5 mm i wkleiłem drut miedziany, po obcięciu rozklepałem na "okrągło" łepki (również w górnej części żeber) - metale poddałem delikatnemu czernieniu z przetarciem.
Całość potraktowałem jeszcze lakierobejcą (orzech Sikkensa Cetol HSL).
Zrobiłem osiem długich handszpaków, które przytnę po dopasowaniu na pokładzie.




Tak by to wyglądało z ośmioma handszpakami



a tak z sześcioma, i tak zrobiłem



Otwory w głowicach kabestanów są o przekroju kwadratu, jednak, że handszpaki będę wklejał na stałe to ominąłem ich wykonanie. W hanszpakach u nasady naciąłem w odległości 2 mm, nożykiem ściąłem krawędzie uzyskując okrągłą końcówkę. Po wywierceniu otworków w głowicy, wkleiłem na CA handszpaki. Klej nieco wyciekł u nasady, ale po zaszelakowaniu wszystko się wyrównało.




Przymiarka na pokładzie



cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-04-12, 22:55   [Galeon] Kabestan cd.

Kontynuacja

Zaszelakowałem handszpaki.
Zrobiłem sesję zdjęciową i na wszystkich fotkach jakieś paprochy na kabestanie :evil:




Wyczyściłem dokładnie kabestan i sesję trzeba było powtórzyć.






Kabestan mi się podoba ale...
Mam niedosyt i chyba zrobię jeszcze jeden kabestan, tym razem zgodny z epoką ;-)

» [Galeon] Kabestan 2
http://santisimatrinidad....php?p=6500#6500
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-05-08, 23:13   [Galeon] Kabestan / Podstawa z zapadkami

Podstawa z zapadkami

Przymiarka na pokładzie.



Jako że nie wiem który kabestan będzie tym końcowym, mała wzmianka o podstawie, którą oderwałem i "rewitalizuję" poza modelem



Na podstawę nakleiłem listwy desek, z listewki 2 x 2 mm zrobiłem zapadki, z mosiężnego drutu ø= 0,7 mm zrobiłem gwoździe rozklepując łepek.




Podstawę ścieniłem (na grubości) do 1,5 mm, tak samo "listwę" zapadki.
Teraz całość ma "wysokość" 3,5 mm (poprzednio 6 mm).
Zaszelakowałem elementy i poczerniłem osie zapadek.





Na razie to wszystko, detale idą do pudełka...
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-05-09, 10:22   [Galeon] Kabestan - drugie podejście

KABESTAN - drugie podejście

Takie niehistoryczne rozwiązanie ma usprawiedliwienie tylko w wypadku modelu "kominkowego", skoro w zestawie takie zastosowano, to i my możemy czuć się niejako rozgrzeszeni - to przecież nasz model i ma się nam podobać ;-) :lol:

Jednak mając już odpowiednie wzorce kabestanów z epoki można pokusić się o waloryzację - takie rozwiązanie nie znalazło potwierdzenia w literaturze, zresztą nie przypadło do gustu również kolegom z forum, więc tym chętniej warto "poeksperymentować" ;-)


Ostatnie zdjęcie kabestanu Nr1 z podstawą (w tej postaci :lol: ).

Nie lubię jak "marnuje" się robota, więc na podstawie zebranych materiałów
(wcześniej do nich nie doszedłem)
http://santisimatrinidad....php?p=6625#6625
oraz wypowiedzi w ankiecie (niejako credo)
http://santisimatrinidad....php?p=6566#6566
wykonam jeszcze jedną wersję kabestanu XVII w.

Kształt żeber wymusił zrobienie kabestanu o przekroju ośmioboku (octagonal) z ok. 1650 r., jak na planie z książki The Sailing Man-of-War 1650 - 1850,



dodatkową motywacją jest fakt, że podobny kabestan zrobiła Doris do modelu Sovereign of the Seas. Jeżeli ktoś z kolegów budujących ten model zechce też taki wykonać, będzie miał jakiś punkt zaczepienia.

W przebudowie, nie będę trzymał się ściśle planu - cały bęben ośmioboczny, tylko o tym kształcie zrobię głowicę.

Najpierw odciąłem handszpaki, większy problem miałem z usunięciem gwoździowania obejm (kilka musiałem niestety zostawić). Ściąłem górną część żeber, na wzór planu, powiększając głowicę. Rezygnuję z pełnego koła (w górnej części żeber), wkleję kliny.
Następnie na wysokości żeber oszlifowałem głowicę, wstępnie nadając kształt ośmioboku, na to (analogicznie jak w kabestanie 2), nakleiłem osiem listewek z mahoniu.





Otwory


_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-05-09, 19:40   [Galeon] Kabestan / Zdobienie

O zdobieniu, zwieńczeniu głową powinno być nieco później, ale ze względu na technologię (no i miały być do innego tematu) przystąpiłem do tego etapu nieco wcześniej.

Jak wiadomo z literatury (również z Vasy i repliki Batavii) w XVII w. pachoły (ang. knighthead) miały rzeźby głów ludzkich (greckich herosów, rzymskich legionistów czy przedstawicieli orientu - np. saraceni).
Czy takie ozdoby miały kabestany - w literaturze nie znalazłem przykładów, ale jak już pisałem w temacie XVII w. kabestanu i w dyskusjach, znalazłem taką ozdobę na duńskim modelu Sophie-Amalia (1650), no i na modelu SotS Doris



Również zamierzam zwieńczyć kabestan taką ozdobą. Temat miałem poruszyć dopiero przy okazji pachołów (knechtów), no ale poruszę wcześniej.
Ponoć najwięcej satysfakcji daje wyrzeźbienie takiej głowy (7 x 7 x 7 mm) samodzielnie, zalecam każdemu, kto ma narzędzia i ochotę (jak widać po forach modelarskich, talent zbyteczny, aczkolwiek mile widziany ;-) ).
Jak zwykle pokażę jak to zrobić przez osoby pozbawione, któregoś z w/w możliwości ;-)

Mam ułatwione zadanie, gdyż dysponuję metalowymi figurkami żołnierzyków (z czekoladek z niespodzianką - nazwy nie wymieniam ;-) ). Potrzebuję same główki, więc prezentowaną już metodą (silikon, Distal), wykonam odlewy.

Na plastikową podkładkę wyciskam "glutka" silikonu. Separatorem (olej lub płyn Ludwik - oba testowałem) pędzluję całe popiersie. W podkładce formuję dystans na którym oprze się figurka, aby nos nie dotykał podkładki i delikatnie (nosem w dół) wciskam w "glutka". Następnie drugim "glutkiem" przykrywam tył głowy - jeżeli nie będzie pęcherzyków powietrza, to odlew powinien się udać. Tyle w skrócie - temat jeszcze rozwinę przy "pachołach".



Pozostawiam na dwa dni - im grubiej silikonu, tym dłużej trzeba czekać na wyschnięcie.
W gotową formę wlewam Distal (zalecam żywicę ;-) ) i wkładam połowę wykałaczki, odpowiednio unieruchamiając (będzie za co trzymać przy dalszej obróbce, jak uformowanie "szyi").



Na kabestan wybrałem "bereciarza" - nakrycie głowy używane jeszcze w renesansie, więc w miarę bezpieczne ("pieróg" napoleoński już chyba bezpieczny by nie był ;-) )




No i mam jak chciałem, z ośmioma handszpakami (z czterema drągami). Jako że główki pozbawiłem "szyi" musiałem ją uformować na kabestanie.




Przymiarka na sucho wszystkich detali






cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-05-20, 21:55   [Galeon] Kabestan1 cd.

Kontynuacja

Przyznam się bez bicia, że trochę naruszyłem kolejność prac (ale bez konsekwencji, tzn. nie uszkodziłem dekoracji), najpierw powinienem zrobić obejmy i ukształtować żebra, a potem wziąć się za zdobienia, zrobiłem odwrotnie. Jedyne co zrobiłem jeszcze poprawnie to wkleiłem pozostałe kliny między żebrami w górnej części.

Po przyklejeniu głowy, pomalowałem czerwonym akrylem (może być również modelarska emalia - odpadnie lakierowanie, które tak na wszelki wypadek zrobiłem)



Na tym etapie wkleiłem górną obejmę (szer. 1 mm), w której wywierciłem otworki ø= 0,5 mm na gwoździe.



Główkę pozłociłem szlagmetalem na mikstion i zabezpieczyłem szelakiem.
Po tych czynnościach przystąpiłem do ukształtowania górnej części ożebrowania, zmniejszając jeszcze o 1 mm górny występ, robiąc doklejkę (1 mm) w głowicy, którą przysłoniłem drugą obejmą (1 mm, wyklepaną z drutu miedzianego), tu również zrobiłem gwoździowanie (cztery gwoździe, jak na górnej obejmie). Na krawędzie dolnych żeber nakleiłem dodatkowo cienkie paski - imituje to faski na krawędziach. Tu gwoździowanie zrobiłem (na razie) ołówkiem.



Poczerniłem obejmy.






S.M napisał/a:
...
Naprawdę wiele więcej już z niego nie wyciśniesz.
...

Nabieram przekonania, że jednak Sebastian jest w błędzie ;-) :lol: , do "eksperymentu" mogłem użyć lepszego odlewu.
Docelowo chcę użyć kabestanu2, ale teraz poważnie się zastanawiam nad dodaniem główki.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-05-22, 22:33   [Galeon] Podstawa z zapadkami

Druga podstawa z zapadkami

Gdy tylko zobaczyłem rysunek z książki The Royal Warship VASA już wiedziałem,
że tak właśnie powinien wyglądać mój mechanizm zapadkowy:



Trzymając się wymiarów pierwszej podstawy, zrobiłem nową, profilując listwę z trzech stron wklęsłym półwałkiem, a na zapadki robiąc wcięcia - w taki sposób, aby zapadki się swobodnie rozwierały.
Krawędzie zapadek również sfazowałem (nie są tak toporne).
Dodatkowo wprowadziłem gwoździowanie, lekko patynując.









Robienie na podstawie Róży Wiatrów, też nie byłoby głupie ;-)
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu