SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
KALKI
Autor Wiadomość
Renovatio
stary zejman

Posty: 22
Skąd: Płock
Wysłany: 2013-06-19, 18:49   KALKI

gruby9999 napisał/a:
...
A zdradzisz o jakim specyfiku mowa :?:
...


Stosuje płyn na kalki Wamodu http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=76&t=14103 tylko trzeba położyć kalkę na polakierowany i wyschnięty model żeby płyn nie zeżarł farby.

WAMOD NA KALKI


zdjęcie ze strony http://www.jadarhobby.pl/...ml-p-22838.html

Jako że powstała mała dyskusja na temat kalek, postanowiłem opisać sposób w jaki ja z nimi postępuje. Co prawda w modelarstwie drewnianym kalki to ostateczność i ewidentny przejaw skąpstwa producentów, o tyle w modelarstwie np. plastikowym kalki to norma.
Kalki potrafią przysporzyć wielu problemów, a jednym z podstawowych jest powietrze które pod kalką zostaje, drugim problemem są szpary (np. linie podziału blach na samolotach) w które chcemy żeby kalki "wpadły", żeby wyglądały naturalnie.

Płyn "Wamodu Na kalki" można kupić praktycznie w każdym sklepie modelarskim, jego działanie powoduje, że kalka staje się miękka i niejako wypełnia wszystkie szpary.
Niestety ma on również swoje wady, jest to specyfik dość agresywny i nie polecam go kłaść bezpośrednio na farbę (nigdy nie testowałem co się może stać, ale czytałem, że farba może odejść razem z kalką).
Gdy model jest pomalowany kolorami, maluje go lakierem akrylowym (ja używam Sidoluxu połysk do drewna, jest tani i wystarcza na bardzo długo, oczywiście maluje przy pomocy aerografu), gdy "sido" wyschnie zaczynam walkę z kalką, nakładam ją i usuwam spod niej powietrze np. patyczkiem do uszu, potem gdy kalka przeschnie, przy pomocy patyczka do uszu nakładam bardzo niewielkie ilości rzeczonego specyfiku. Po kilku godzinach kalka jest gotowa, następnie model dostaje kolejną warstwę "sido", zabezpieczającą kalkę przed uszkodzeniem.
Taki to mój sposób z kalkami.

Co do płynu Wamodu, dla mnie jest wystarczający, pewnie znajdzie się lepszy i droższy specyfik np. od Gunze, ale mnie osobiście na razie Wamod nie zwiódł.

Jeszcze jedno są dwa rodzaje płynów, na kalki (opisany powyżej), oraz pod kalki. Płyn pod kalki również zmiękcza troszkę jej powierzchnie, ale jego głównym zadaniem jest "pomoc" w jej ułożeniu.

Mam nadzieje że nikogo nie zanudziłem.
Pozdrawiam
_________________
TAM GDZIE INNYM KOŃCZĄ SIĘ POMYSŁY, WKRACZAM JA :-)
 
 
REKLAMA

Posty: 333
Wysłany: 2013-06-20, 10:38   

 
 
ppawpp
Nadkapitan


Posty: 333
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-06-20, 10:38   

Na temat płynów pod i na kalki można poczytać w poniższym linku

http://portal.mojehobby.p...kalkomanii.html

ja używam Revell Decal Soft i jestem zadowolony.
_________________
pozdrawiam
Paweł
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu