SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
[Galeon] Szalupka
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-07-06, 22:22   [Galeon] Szalupka

Szalupka



Dane szalupy:

długość - 95 mm,
szerokość - 33 mm,
zanurzenie - 17 mm.



Szalupa to już "dobro zastane" (i niestety nieudokumentowana budowa), więc skoro już jest zdemontowana, to pokrótce ją przedstawię.
Mając obecnie lepsze wzorce (i o wiele większe doświadczenie w budowie szalup ;-) ) mógłbym pokusić się o wykonanie nowej (może kiedyś, w dalszej przyszłości ;-) ), ale mimo, że ta jest krzywa, niezbyt poprawna co do epoki, to mam do niej sentyment, więc tylko poprawię to, co mi się w niej nie podoba.

Budowałem ją bez kopyta i bez ożebrowania (być może dwie wręgi do podpory), po prostu do stępki z pawężą doklejałem planki, następnie listewki wewnątrz, tworząc drugie poszycie, później greting, ławeczki i zakończenie burt (parapet).

Nie pamiętam czy kobyłka była taka, czy inna


(parapet i podstawa z kolekcji SJB na wschodzie)

ja zrobiłem nieco bardziej dekoracyjną





i pamiątkowe zdjęcia poszycia z podstawką.




Widać nadmiar kleju między plankami (ale tylko w tej pozycji, na modelu tego nie widać ;-) , ale chluby nie przynosi :oops: )




cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
REKLAMA

Posty: 5607
Wysłany: 2013-07-07, 22:22   [Galeon] Szalupa - przebudowa

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-07-07, 22:22   [Galeon] Szalupa - przebudowa

kontynuacja

Doklejanie burt

Zamierzam podnieść burty i pawęż (i nieco inaczej je wyprofilować).
Odkleiłem "parapet" (wykończenie burt) oraz ławki,





następnie wewnętrzne listewki, w ich miejsce wkleiłem nowe, szersze, uzyskując oparcie na nową plankę; nakleiłem też listwę na pawęż i nową plankę. Będę też przedłużał stewę dziobową, więc wyprofilowałem końcówkę aby mieć mocną spoinę z "doklejką":





to samo z drugą burtą, następnie oszlifowałem krawędzie burt do pożądanego kształtu (czyli dziób i rufa nieco wyżej niż śródokręcie). Delikatnie, aby nie rozkleić planek, nad parą zmieniłem kształt szalupy, zwężając na śródokręciu i bardziej zaokrąglając część dziobową.


po doklejeniu ostatniej listwy burta zrównała się ze stewą dziobową, stąd potrzeba "doklejki"

Odkleiłem listwy imitujące wręgi i wyszlifowałem wnętrze oraz zewnętrze, które zabejcowałem na kolor jaki był




Po zmianie kształtu stary parapet już nie pasuje, ale zamierzam wykorzystać część rufową



cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-07-09, 22:22   [Galeon] Szalupa / przebudowa

kontynuacja

Ławki (orzech afrykański) po przycięciu i dopasowaniu do nowych gabarytów łodzi, wklejam w te same miejsca, nadałem im też lekką krzywiznę.




Zdecydowałem się jednak na nowy parapet,



wklejając równocześnie nowe wręgi i listwę pod ławki.
Wspomniana doklejka stewy dziobowej (na wpust).






cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-07-10, 23:23   [Galeon] Szalupa / parapet

kontynuacja

Parapet wyciąłem podobnie jak pierwszy (dodałem nieco większy pokład - z listewek), uformowałem na parze do kształtu burt i wkleiłem.











Doszedłem do stanu wyjściowego i gdy zdecyduję się wymienić na bardziej stylową, to z czystym sumieniem tę szalupkę będę mógł wykorzystać do innego projektu :lol:

cdn.

[EDIT 2022-03-20]

Patrząc obecnie z perspektywy kolejnych lat, to dałbym pięć ławeczek nieco węższych.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-07-11, 23:33   Szalupa - ozdoby

kontynuacja

Mimo oporów postanowiłem wykonać detale dekoracyjne (jak już pisałem barok zobowiązuje ;-) ) czyli nadburcia rufowe (mocnice). Na burcie 3 mm, na pawęży ok. 4,5 mm w najszerszym miejscu z forniru brzozy. Pomalowałem matowym akrylem (Renesans 08 cynober), następnie brązą (w proszku z medium malarskim) namalowałem ornamenty - podcienie kolorem brązowym (brązowy akryl mi się skończył więc zrobiłem mix cynobru z czarną - maty).









cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-07-13, 23:33   [Galeon] Szalupa - malowanie pasów

kontynuacja

Malowanie pasów

Na burtach namalowałem czerwone pasy. Nie malowałem bezpośrednio na ciemnym drewnie, tylko dałem podkład białym akrylem (naniosłem jedną warstwę, a po wyschnięciu lekko jeszcze przetarłem gąbką ścierną, gdyż nie chciałem uzyskać zbyt jaskrawej czerwieni).

Gdybym malował na ciemnej burcie czerwień byłaby ciemna, zgaszona (nałożenie kilku warstw, tylko nieznacznie rozjaśniłoby kolor).
Czerwień naniesiona na bardzo jasną biel (dwie, trzy warstwy), byłaby bardzo jasna, nawet jaskrawa.
Optymalnie najlepszym rozwiązaniem byłoby naklejenie ostatniej planki z jasnego forniru (takiego jak na detalu), wtedy intensywność nasycenia czerwieni byłaby taka sama jak detalu na rufie.





Malowanie pasów robiłem "z ręki" bez żadnych taśm maskujących, gdyż na łączeniu z drewnem nakleję jeszcze cienką listewkę, pomalowaną w kolorze złota, która przysłoni wszelkie nierówności... ale to już pokażę w następnej odsłonie :lol:




cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-07-14, 14:44   [Galeon] Odbojnica

Odbojnica

Nakleiłem jedno-milimetrową listewkę (pomalowaną brązą) spełniającą rolę odbojnicy







Inspekcja





i po inspekcji :oops: ;-)

_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu