SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
[La Belle] SZALUPA
Autor Wiadomość
piotras
Kapitan


Posty: 254
Skąd: Ustka
Wysłany: 2012-10-31, 12:09   [La Belle] SZALUPA

SZALUPA

W przerwach pomiędzy szlifowaniem wręg chciałem pokazać jak i co do tej pory zrobiłem z kopytem do szalupy, które robiłem po raz pierwszy, więc nie mam pojęcia czy to co tu opisze jest zgodne z tym jak zrobione być powinno ;-) .
Materiał na kopyto to lipa którą dostałem od kol. Przemka (PLzM), pierwszy raz miałem z tym drewnem do czynienia i jest bardzo fajne do obróbki. Deska miała ok. 20 mm grubości, więc na kopyto skleiłem ze sobą dwa kawałki coby grubość była większa.
Następnie wyciąłem i oszlifowałem wstępny kształt, zarys szalupy i naniosłem na to co powstało linie gdzie będą znajdowały się wręgi szalupy




Następnie znowu od Lipy ( Przemek) dostałem karton na wykonanie szablonu szalupy ( dzięki ) żeby mieć wzornik ile jeszcze i gdzie muszę spiłować kopyto żeby uzyskać kształt szalupy.



Przy szlifowaniu i tak nie używałem tego szablonu bo było to dość nie wygodne i przykładałem do danej linii na kopycie dany numer wręgi i szlifowałem do uzyskania gotowego kształtu. Wstępny kształt szlifowałem przy pomocy Proxxona z papierem ściernym o gradacji 60, a później papier ścierny na małym "klocku" i na koniec już szlifowanie z "wolnej ręki" :-D
Pierw wyszło mi takie kopyto:




Już się nawet cieszyłem że jako tako coś wyszło, ale u Awasa w relacji się dopatrzyłem że kopyto mam źle zrobione i wszystko zacząłem od nowa. Za drugim podejściem powstało takie kopyto różnice są dość spore.



Wpust pod ( nie znam fachowej nazwy tego elementu :oops: ) wykonałem przy pomocy naostrzonego pilnika iglaka i jakoś to wyszło.

_________________

 
 
REKLAMA

Posty: 254
Wysłany: 2013-04-16, 13:48   [La Belle] Szalupa

 
 
piotras
Kapitan


Posty: 254
Skąd: Ustka
Wysłany: 2013-04-16, 13:48   [La Belle] Szalupa

Wczoraj udało mi się wykonać pierwsze elementy kilu szalupy. Materiał to grusza od pana Mirka o grubości 3 mm.


Listewkę lekko podginałem na gorąco, grusza się bardzo lekko poddaje na gięcie i bez problemu można to zrobić na mokro przy pomocy palców.


Wpust na przyszłe poszycie też wykonałem przy pomocy odpowiednio naostrzonego iglaka.


http://imageshack.us/a/img819/6431/dsc0225tz.jpg

Kolejne moje poczynania nad szalupą:
Nie miałem listewek na wręgi więc wykonałem je z listewek gruszy 2 mm x 5 mm. Potrzebowałem listewki 2 mm x 2 mm więc listewkę o szerokości 5 mm przeciąłem na pół wzdłuż:



Następnie szlifowanie do wymiaru 2 mm:



Elementy kilu szalupy:



Początek montażu szalupy:


Listewki gruszy namoczone w wodzie i gięte bezpośrednio na kopycie. Raz jeszcze powiem, napisze, że grusza jest rewelacyjna.

_________________

 
 
piotras
Kapitan


Posty: 254
Skąd: Ustka
Wysłany: 2013-04-16, 18:17   [La Belle] Szalupa cd.

Następnie wręgi szalupy. Docelowo chciałem wręgi zrobić na łatwiznę z jednego elementu, ale że Karrex z góry (chyba) to przewidział, to wręga składa się z 3 elementów.
Moje pierwsze "ości"






Po oklejeniu rufy (pawęż?) i pierwsza listwa ozdobna też już na swoim miejscu. Użyte materiały to oczywiście grusza. Listwy ozdobne wykonałem z listewek od pana Mirka 2 mm x 5 mm, a poszycie to fornir 0,6 mm też grusza ale różnica w kolorze znaczna (i dobrze ;-) )



_________________

 
 
piotras
Kapitan


Posty: 254
Skąd: Ustka
Wysłany: 2013-04-16, 18:31   [La Belle] Szalupa cd.

Nie mogłem wytrzymać i musiałem zdjąć "to" co powstało do tej pory. Kopyto przed klejeniem szkieletu pokryłem impregnatem do drewna od pana Mirka i całość zeszła beż żadnych przeszkód.






Przymiarka na poszycie fornir gruszki ale jednak się wstrzymałem i dam listewki gruszy 1 mm grubości.



Poszycie z listewek gruszy, a nie jak miałem w planach wykonać z forniru (dzięki za namówienie mnie na listewki, bo o wiele lepiej mi się podoba niż fornir który miał być).
Listewki grubości 1,2 mm, kołkowanie drut miedziany 0,5 mm.


_________________

 
 
piotras
Kapitan


Posty: 254
Skąd: Ustka
Wysłany: 2013-07-31, 21:56   [La Belle] Szalupa cd.

Poszycie szalupy skończone choć nie bez problemów, wkradł się mój błąd ale już tak zostaje jak jest. Jeszcze muszę to domiziać do końca ;-)








Chodzi mi o te "parapety" te czarne, prawie czarne. Czy to było kołkowane np. do wręg?

_________________

 
 
piotras
Kapitan


Posty: 254
Skąd: Ustka
Wysłany: 2013-08-24, 21:40   

cd. szalupy






Powoli kończę szalupę i zrobiłem małą gablotkę dla niej bo zanim trafi na pokład to jeszcze dużo czasu upłynie.
Ramka z sosny pobejcowana na kolor teak i polakierowana lakierem bezbarwnym:



Do wykonania podstawek pod szalupę użyłem przyrządu do ściągania kształtów - sprawdził się rewelacyjnie.





Robiłem też najważniejszy element gablotki, ale szklarz ze mnie żaden to tylko zmarnowałem szkło, które miałem i chyba będę musiał udać się do prawdziwego szklarza żeby mi dociął szkło i to skleił do kupy. Mam też plexi o grubości 1 mm i po próbie sklejenia silikonem nie jestem zadowolony z efektu (praktycznie się nic nie trzyma, połączenie jest wiotkie i niechlujne :oops: ) zdecydowanie jest za cienki żeby go skleić.
    Andrzej1 napisał:
    Do klejenia plexi rewelacyjne są kleje z rodziny Acrifix. Np Acrifix 116.
    Kleje te kleją z równą ochotą PCV i polistyren.
    Da radę zrobić chlujną gablotę z jednomilimetrowego plexi.
_________________

 
 
piotras
Kapitan


Posty: 254
Skąd: Ustka
Wysłany: 2013-08-24, 22:43   [La Belle]

C.d szalupy.




W końcu zrobiłem "akwarium", szkło gr. 3 mm.



Szalupę pokryłem Mirkowym (najlepszym) specyfikiem do drewna. Szalupa nabrała świetnego koloru co nie za bardzo widać na zdjęciach, ale jest ładniej jak przed impregnatem.




_________________

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu