SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
[Sovereign of the Seas] oligator / Dyskusje
Autor Wiadomość
Robert36
Porucznik


Posty: 113
Skąd: Skołyszyn
Wysłany: 2013-03-24, 12:18   -Sovereign of the Seas-

Witam, cieszą mnie innowacje i indywidualne wyobrażenie swojego pomysłu ale wybacz mi wygląd Twojej pawęży nie przypadł mi do gustu i nie podoba mi się. <beer>
_________________


____________________
- Pozdrawiam Roberto -
 
 
REKLAMA

Posty: 5606
Wysłany: 2013-03-24, 15:56   [Sovereign of the Seas] Pawęż

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-03-24, 15:56   [Sovereign of the Seas] Pawęż

Mnie też cieszą, ale... mam inne ale ;-)

Nie wiem z czego brałeś wzór kształtu pawęży, ale mam wrażenie, że zjechałeś za bardzo w dół, skracając (optycznie) znacznie stewę rufową (między zielonymi kreskami), obniżając dno.
Obecnie nie mam możliwości wglądu w plany Mantua (gdzieś mi wcięło :-/ ), żeby zobaczyć jak to tam wygląda.
Co prawda podobny kształt da się zauważyć w kolekcji galeonu (na zdjęciach na dole), ale zakończenie wychodzi powyżej połowy stewy.



Wg mnie kształt pawęży mógłby być podobny do ostatniej wręgi z kolekcji tylko pomniejszony o to przesunięcie (5 mm od końca podłużnicy). Tak przynajmniej czytam na modelu Doris.
Jak widzę zrobiłeś doklejki na wrędze - myślę, że powinny być znacznie cieńsze (ale to jest tylko moja opinia).

Na podłużnicy (stewa rufowa) zauważyłem lekkie przeszlifowanie boków, zapewne w momencie skosowania - zwracam na to uwagę, gdyż widziałem modele, w których już po końcowym poszyciu pozostawały takie wgłębienia i zaokrąglenia dolnej części stewy.

Przy okazji (na wszelki wypadek) przypominam, że końcowe poszycie na pawęży układa się po skosie - gdzieś w relacji Czarnej Perły widziałem deski w poziomie, więc żeby się nie sugerować.



I też często popełnianym błędem jest poszywanie pawęży po końcowym poszywaniu dennoburtowym - najpierw pawęż potem listwy na burty (kolor niebieski - analogicznie jak przy pierwszym poszyciu.


dobrze to ilustruje rycina

Chociaż przy poszyciu fornirowym i tak słabo to jest widoczne ;-)


_________________________
Pozdrawiam
Karol

 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2013-03-24, 16:58   [Sovereign of the Seas] Pawęż

Według mnie rozwiązanie inne i z ciekawością będę obserwował co dalej. Pewnym jest, że przy tym rozwiązaniu łatwiej Ci będzie poszywać połączenie burt z pawężą niż w wersji instrukcji DeA.
_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
oligator
sternik

Posty: 28
Skąd: Prudnik
Wysłany: 2013-03-24, 20:59   

Witam
Dzięki za wszelkie opinie i uwagi, im więcej tym lepiej, bo ponoć człek się uczy całe życie :-)
Nawiązując do słów Karrexa, faktycznie pawęż mogłaby być ciut wyżej zakończona, ale nie miałem za bardzo do czego się odnieść, wzorem jakim się posłużyłem był model Doris.
Deskowanie jest dopiero pierwszym poszyciem i dokładnie w miejscu gdzie Karrex zaznaczył deskowanie pod ukosem mam zamiar zrobić go identycznie z Jego wzorem. :-D
Przy dokładnym obejrzeniu zdjęcia jest widoczna prosta linia odcięcia, ale do powyższych uwag obiecuję się dostosować :mrgreen:
Pozdrawiam i CDN na pewno nastąpi ;-)

Oli
 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-11-24, 23:59   

Nie wiem czy zwróciłeś uwagę na posty Dziadka w sprawie błędnego w instrukcji użycia listewek do "ramek" w ambrazurach (wg instrukcji listewki są za szerokie i za grube - zmniejszają światła ambrazur),



bo mam wrażenie, że użyłeś tych grubszych (dość małe światło), ale mogę się mylić.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
oligator
sternik

Posty: 28
Skąd: Prudnik
Wysłany: 2013-11-25, 09:37   

Wprawne oko profesjonalisty wychwyci każde uchybienie ;-) Na szczęście wziąłem sobie do serca rady Dziadka i ambrazurki zostały powiększone o milimetr na każdym boku.
Listewek używałem własnych, korzystając z pomysłu yetislavo. Fotki postaram się wrzucić wieczorkiem.

Pozdrawiam
Oli
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu