SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Trójca Święta
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2011-03-14, 14:54   Trójca Święta

Trójca Święta

Przytoczę wypowiedzi kolegów i moje na Kodze.
17 Grudnia 2009 Rado napisał:
    Co do galionu -
    " As the Spanish Leviathan shuddered under a storm of British shot, its huge figurehead of the Holy Trinity symbolically fell into the sea. By 1:50, Santissima Trinidad was totally dismasted and barely a quarter of its guns were slowly returning British fire. "
    (John Hoyt Williams, Military History Magazine, czerwiec 1986)

    "The four decker Santissima Trinidad had a group figure representative of Trinity, a subject which would have unlikely to invite representation in wood save in the kingdom of his most catholic majesty. This figure was painted white, as apparently was that of San Josef, when she had became an english ship."
    (Old Ship Figure-Heads and Sterns, L. G. Carr Laughton)


Bratek napisał/a:
No to klops. Na tym właśnie polega problem z tym okrętem. Brak jakichkolwiek wiarygodnych planów. Nawet jeśli przyjąć że faktycznie była tam Trójca Święta jako galion (co by było logiczne i zrozumiałe), to niestety nigdy się nie dowiemy jak taka figura mogła wyglądać. Z lwami sprawa jest prostsza. Jakiego byś tam nie umieścił (byleby w koronie) to będzie w granicach dopuszczalnego błędu. Trójcy Świętej jako galionu nie potrafię sobie nawet wyobrazić.

Rado napisał:
    Czy ja wiem... to dość powszechny w baroku motyw ikonograficzny (zakładając oczywiście że galion był w jakiś sposób typowy a nie rozwiązanie awangardowe w dziedzinie rzeźby ale tego akurat nie podejrzewam). Stawiałbym na coś w tym stylu jak w załączniku (nota bene też przykład z dziedziny Habsburgów* [??? - Burbonów; K.], więc można z biedą potraktować dosłownie).



Tomek Aleksiński napisał/a:
Czy to cokolwiek udowadnia? Nie wiem, na ile pan Hoyt jest specjalista historykiem od Santisimy, a pan Carr Laughton nawet nie potrudzil sie o prawidlowe pismiennictwo w nazwie okretu, wiec jak mam mu wierzyc?

Nie watpie, ze na swiecie jest jeszcze wiekszy tlumek tych samozwanczych autorytetow od Santisimy, ale fakt pozostaje faktem, ze do dzis nie zachowaly sie zadne MIARODAJNE ani plany, ani nawet luzne szkice czy obrazy olejne tego okretu (wspolczesne jemu), jak to wspaniale robili np. bracia van der Velde z okretami holenderskimi.
Tak wiec, szumne opisy ST przez tych panow z wybujala wyobraznia, musza niestety pozostac w sferze science fiction, podobnie jak detaliczne opisy latajacych spodkow wg. rzekomych "swiadkow koronnych".

Ale, przeciez zawsze mozna postawic takie pytanie specjalistom z Museo Naval w Madrycie - to chyba ostateczny autorytet? Bo potem to tylko Watykan...

18 Gru 2009, napisałem:
    Rado, to co teraz napiszę nie jest zachętą do żadnej polemiki, bo nie mam na ten temat wystarczającej wiedzy, tylko wyjaśnienie moich wątpliwości.
    Z wiedzy o sztuce (miałem taki przedmiot w szkole :-) ) i historii pamiętam, że w drugiej połowie XVIII w, a przypomnę, że Santisima Trinidad to lata 1769 - 1805, barok zastąpiło rokoko i również pojawił się klasycyzm, więc ustalenie w jakim stylu mógł być galion (czy galiony, bo mogły się zmieniać - pięć przebudów), jest faktycznie dość wątpliwe.
    __________________
    *) Co do Habsburgów, o których pisałeś to chyba jakieś przejęzyczenie z Twojej strony, bo przypomnę linia hiszpańskich Habsburgów wygasła w 1700 roku, wraz ze śmiercią (bezpotomnie i chwała mu za to) Karola II.
    Karol III i Karol IV - to Burbonowie.

___________________
Pozdrawiam
Karol
 
 
REKLAMA

Posty: 16
Wysłany: 2013-12-24, 00:03   

_________________

 
 
eRKa
marynarz


Posty: 16
Skąd: Łódź
Wysłany: 2013-12-24, 00:03   

Ten Michał Archanioł z planów Petersburskich i tych "amerykańskich" nie dawał mi spokoju. Pogrzebałem i znalazłem w ikonografii taką ciekawostkę:



Nazywa się to "scutum fidei" (tarcza wiary) ale też TARCZA TRÓJCY i jest tradycyjnym atrybutem św Michała, a równoczesnie- według ikonografii- "herbem" św. Trójcy. To dość wątły trop, ale na tyle prawdziwy, że nie można go z punktu skreślić (tym bardziej że uzasadnia te wszystkie anioły, pojawiające się z dziwnym uporem w opisach).

_________________
https://www.artstation.com/rkurczewski
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu