SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Lustro ST / Jaką dekorację wybrać?
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-05-30, 12:19   Lustro ST / Jaką dekorację wybrać?

W Muzeum Marynarki Wojennej w Madrycie nie ma oficjalnego modelu Santisima Trinidad, ale są dwa modele,
które mogą być przypisywane oryginałowi ST, jeden w wersji 112-działowej (przypisywany Mathew Mullan - model pokazowy z 1766*) i drugi Real Borbon 140-działowy, który ponoć powstał w oparciu o ST.

Ozdoby rufy modelu pokazowego.
(patrz też Historia ).





I rufa drugiego modelu (ST?**) z tegoż Muzeum.






Na mój gust powinna wyglądać tak.


fotki pochodzą ze strony poświęconej Santisimie
I plan z tejże strony:



Rufa modelu ST do Dioramy Trafalgar:



Na Kodze są fotki repliki ST pływającej restauracji z Malagi i bardzo bogata (fantazyjna wręcz) ornamentyka. Do naszej skali, trzeba byłoby trochę przeprojektować ;-) .




Rufa modelu do muzeum w Hawanie



Rufa modelu, którego autorem jest Felix Morano Sorli



Odlew z zestawu:



Z OcCre



Z DeAgostini (po malowaniu)



Zgadzam się z Darkiem, też mam dylemat jaką opcję wybrać. Pawęż mam o kształcie jak z zestawu (i jak model z Hawany ), więc wybór mam trochę ograniczony.
_______________
*) patrz Historia
**) Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale jest to prototyp okrętu 140-działowego (San Carlos), który nie został zrealizowany, wzorowany na ST lub pierwowzór ST.
Navío del siglo XVIII San Carlos, prototipo de 140 cañones que nunca se llego a construir, posiblemente basado en el Santísima Trinidad.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
REKLAMA

Posty: 165
Wysłany: 2009-05-31, 11:35   

_________________

 
 
Emilius
II Oficer


Posty: 165
Skąd: k/Opola
Wysłany: 2009-05-31, 11:35   

Chłopaki, hm, w gruncie rzeczy zdobienie i wszelkie ornamenty z zestawu są wyjątkowo ascetyczne, i ja traktuje je wyłącznie jako najprostszą propozycję do wykonania dla mało zaawansowanych albo wręcz początkujących. W moim odczuciu ornament repliki tej na wodzie jest zupełnie fantazji i chyba zbyt czasochłonną. Najbardziej przemawia do mnie wzór z muzeum. Co do kształtu pawęży - nikt nie powiedział, że nie można dobudować go i choćby wklęsły łuk nie wykonać /obrobić listwą płynnym łukiem na całej długości. W późniejszym etapie budowy wklęśnięcia na obu krawędziach jak i całą krawędź w prawdzie będzie należało obłożyć listwą zgodnie z kształtem krawędzi pawęży ale...ja chyba pociągnę cały łuk wokół krawędzi bez wgłębienia,. Samo wgłębienie nieco pogłębię i zostawię prześwit - taką łezkę.
To taka moja wizja ;-)
_________________
Pozdrawiam
Emil
 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
  Wysłany: 2009-12-11, 11:37   Kartusz / Płaskorzeźba na balkonie

Zanim się zdecyduję, którą opcję wybiorę, trzeba rozszyfrować co widnieje na rufie "modelu pokazowego".



Opiszę co odczytuję na lustrze: herosi - dolni podtrzymują być może Neptuna i Marsa, natomiast ci podtrzymują alegorię męstwa, siły - lew, muszla (rocaill, kartusz), dwie chorągwie (powtórzone po drugiej stronie), w centrum herb - kartusz w wieńcu popiersie króla Karola III, trzymają obnażone kobiety - alegorie czegoś ??? (nie chwały, bo by miały atrybut chwały - trąbki).

Ale tu potrzebuję lepszych zdjęć lub rysunków i lepszego opisu co przedstawiają te alegorie. Jeżeli dysponujecie jakimiś materiałami dotyczącymi galerii rufowej (najlepiej) Santisima Trinidad lub innych hiszpańskich jednostek dwu-, trójpokładowych (Santa Ana, San Juan Nepomuceno), tego okresu lub między 1700 a 1805 rokiem, to będę wdzięczny za informacje.

Chciałbym się jeszcze upewnić czy popiersie, które jest na kartuszu, (medalionie) przedstawia Karola III.

Jeżeli przyjmiemy, że widnieje popiersie władcy, to będzie to Carlos III de Borbón,
Rey de España, Rey de Nápoles y Sicilia, Duque de Parma, Piacenza y Castro, ur. 20 stycznia 1716 w Madrycie, zm. 14 grudnia 1788 w Madrycie; król Hiszpanii w latach 1759-1788.

Natomiast po roku 1788 (po przebudowie w 1795-96) za panowania Karola IV (1788-1808), jeżeli było popiersie, to całkiem możliwe, że mogło przedstawiać Karola IV (lub Godoya ;-) ).

Opis do modelu z oficjalnej strony (po hiszpańsku, bo po angielsku tych danych nie ma):
...Es de maderas nobles completamente aparejado. Este modelo fue diseñado y construido en La Carraca por el Constructor Mateo Mullan en 1759 y enviado a Madrid en abril de 1767. ...
...Modelo de tres puentes y 112 cañones (1760) A pesar de lo indicado en la peana (REAL CARLOS) se cree que fue el primer diseño de Mateo Mullan del ST. ...

Rok 1759 widnieje na projekcie Sistema inglés, który zamieściłem w Dyskusjach.

Mam jeszcze pytanie do kolegów, czy ma ktoś fotki, ryciny lub informacje na temat płaskorzeźby na górnym balkonie?
Ten motyw gdzieś mi się obił o oczy, gdzieś widziałem rycinę, ale nie pamiętam gdzie, ani przy jakiej lekturze.



Ja odczytuję dwie półkule ziemi, szarfę z napisem EL RL CARLOS 1766 KRÓL KAROL i koronę.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
  Wysłany: 2009-12-13, 19:50   Numizmatyka - monety hiszpańskie

Pisałem:
Cytat:
...Ten motyw gdzieś mi się obił o oczy, ale nie pamiętam gdzie, ani przy jakiej lekturze.
Ja odczytuję dwie półkule Ziemi i (chyba) koronę...

Nie dawało mi to spokoju, szukałem i znalazłem :lol: . Jak pisałem w poście Hobby zajmowałem się też numizmatyką, więc poszedłem tym tropem i znalazłem ten motyw na monetach hiszpańskich, kolonialnych.

Srebrne monety kolonialne o nominale 8 reali:



bite w mennicy w Limie - Peru z 1761 i Meksyku 1767, 1769, czyli z okresu w którym powstał model - pierwowzór do realizacji. Przypomnę, stępkę położono w 1767 a w 1769 r. zwodowano ST.
Wyjaśnienie znaczenia tej symboliki też mnie interesuje :lol: .

Przy okazji wyjaśniło mi się czyj wizerunek jest na kartuszu - herbie, o który pytałem w poście powyżej.


Złota moneta z 1778 o nominale 1/2 escudo.


Złota moneta z 1788 o nominale 4 escudos.


Srebrna moneta z 1788 o nominale 8 reali.

Nie mam już wątpliwości, że na kartuszu jest wizerunek Karola III.

Po śmierci Karola III, właśnie w 1788 roku, monety w koloniach dalej były bite z jego wizerunkiem, z powodu problemów związanych z produkcją i transportem nowych matryc do kolonialnych mennic, jedynie do III dodano I - Carolus IIII, na mniejszych Carol IIII, a nawet Carolus IV. Dopiero w 1791 roku, zaczęto bić monety z wizerunkiem Karola IV.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
  Wysłany: 2009-12-15, 00:33   Moneta 8 Reali - Columnarios

Moneta 8 Reali - Columnarios

Idąc tropem monety, zrobiłem wirtualną wycieczkę do kolonii hiszpańskich w XVIII w, a nawet do XVI w, Hiszpanii Karola I, gdzie zrodziła się ta symbolika.

Były to srebrne monety, popularnie zwane columnarios bite w Hiszpanii od 1732 do 1773 oraz w mennicach Nowego Świata - kolonie w dzisiejszej Ameryce Łacińskiej. Choć większość monet było bite w Meksyku, mniejsze mennice istniały w Gwatemali, Peru (Lima), Chile (Santiago) i Boliwii (Potosí). Nominały srebrnych monet to 8 reali, 4 reale, 2 reale, 1 real, 1/2 reala i 1/4 reala. Jako ciekawostkę podam, że monety te były prawnym środkiem płatniczym w Stanach Zjednoczonych do 1857 roku.


Znalazłem opis monet co jednocześnie wyjaśnia symbolikę tego motywu.

Wzór na awersie monety, przedstawia w centrum dwie półkule Starego i Nowego Świata unoszące się nad falami (symbolizujące ocean), zwieńczone koroną. Po obu stronach, również zwieńczone koronami Słupy Herkulesa (znajdujące się po obu stronach Cieśniny Gibraltarskiej. Opanowanie tych terenów miało znaczenie strategiczne z punktu widzenia żeglugi morskiej). Słupy symbolizują siłę Hiszpanii. Wokół słupów wiją się wstęgi z napisem łac. "PLVS VLTRA" "dalej poza" lub "wciąż dalej", co było mottem młodej monarchii hiszpańskiej Karola I (1516-1556)*. Po owalu widnieje napis łac. "VTRAQUE VNUM" (różne tłumaczenia: "zarówno jedno jesteśmy", - "stanowimy jedność", - unia dwóch światów) co oznacza, że oba światy, (Nowy Świat - obu Ameryk oraz Stary Świat - Europy, Afryki i Azji) pokazane na dwóch globusach, w rzeczywistości są jednym Światem. Na awersie znajdują się również znaki mennicy LM (Lima) i rok emisji 1762 na dole.

Na rewersie centrum wypełnione przez herb Bourbonów zwieńczony koroną - tarcza z herbów królestw Kastylii (zamek) i Leon (lew). U dołu tarcz herbowych - kwiat granatu, symbol Grenady, która była ostatnią twierdzą Maurów, zdobytą przez Hiszpanów w roku 1492. Owalna tarcza w środku godła zawiera herb hiszpańskiej panującej dynastii z rodu Bourbon-Anjou (Burbonów-Andegawenów). Napis po owalu "CAROLUS III D G HISPAN ET IND REX" to w tłumaczeniu: " Karol III, z łaski Bożej król Hiszpanii i Indii" (Indie jest to oryginalna nazwa odkrytej przez Kolumba Ameryki w 1492).

*) Panowanie Karola I to również okres największego rozwoju hiszpańskiego imperium kolonialnego. W latach 1519-1521 miała miejsce wyprawa Magellana oraz Hernán Cortés podbił państwo Azteków w Ameryce Środkowej tworząc podwaliny wicekrólestwa Nowej Hiszpanii. W latach 1531-1533 inny konkwistador, Francisco Pizarro, podbił królestwo Inków w Andach tworząc wicekrólestwo Peru. W efekcie innych, mniejszych wypraw i podbojów hiszpańskie imperium kolonialne objęło swym zasięgiem tereny od Kalifornii na północy do Chile i Argentyny na południu i po puszczę amazońską na wschodzie. Łupem hiszpańskich zdobywców padły również Filipiny.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu