SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Płaskorzeźby lewków - Rzeźbienie w wosku
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2010-01-15, 21:09   Płaskorzeźby lewków - Rzeźbienie w wosku

Rzeźbienie w wosku

Przedstawię być może archaiczny (w dobie tworzyw i silikonów) materiał rzeźbiarski, z którym zetknąłem się w czasach licealnych, a był wykorzystywany do zrobienia modelu w >>odlewnictwie, w formie piaskowej.
Wosk dentystyczny - w formie płytek o wym. 170 x 85 x 1,6 mm, kolor różowy, niezwykle plastyczny. Do kupienia w sklepach medycznych.
Właśnie z tego wosku zamierzam wyrzeźbić lewki, następnie zrobić formę w modelinie (lub silikonie) i odlać z Distalu (klej epoksydowy dwuskładnikowy).




Zrobiłem próbkę rzeźbienia lwa (format 23 x 18 x 1,6mm)



Dla tych co będą korzystali z tej technologii mały opis i porady.
Do podłoża (wykorzystałem odpad z pawęży - mam obłość pawęży na której będą lwy, chociaż to nie ma znaczenia, gdyż wosk jest plastyczny i da się później uformować do każdego kształtu) przytwierdzam kawałki wosku w których będę rzeźbił. Polega to na tym, że nad płomieniem nagrzanym ostrzem noża delikatnie topi się wosk i przykleja do podłoża (w ten sam sposób łączy się ze sobą płytki, jeżeli potrzebujemy grubsze niż 1,6mm). Przytwierdza się po to, żeby ułatwić sobie operowanie detalem przy rzeźbieniu, a i formę łatwiej oddzielić od modelu.



Po wyrzeźbieniu, detal obsypałem talkiem i wycisnąłem formę w modelinie (oczywiście można zrobić formę z silikonu, wtedy model natłuszczamy lub używamy odpowiedniego separatora).
Przy robieniu odcisku w modelinie może zdarzyć się tak, że model odklei się od podłoża i zostanie w formie, wtedy delikatnie „rozruszamy” formę, aż model się rozluźni,



lekko odginamy formę z jednego lub kilku brzegów i igłą podważamy model.






Gotową formę zalałem Distalem.





Tak to wyszło po pozłoceniu.


___________________
Pełne zmagania z materią w relacji
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu