SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Ornament
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2014-05-21, 21:03   Ornament

Ornament

Ornament (z łac. ornare - zaopatrzyć, ozdabiać) – motyw lub zespół motywów zdobniczych, stosowanych w architekturze lub sztukach plastycznych. Motywy te, złożone z drobnych elementów, mogą pokrywać całą powierzchnię, występować tylko w określonych polach albo przybierać formę pasową. Mogą także współgrać z tektoniką lub nad nią dominować. Zazwyczaj ornament nie jest elementem niezbędnym dla istnienia struktury danego przedmiotu czy budowli, a jedynie jest stosowany jako element podziału określonej kompozycji.


rmg.co.uk

Każda epoka stawiała ornamentyce inne cele do spełnienia w architekturze. Dekoracja romańska zawierała w sobie ukrytą symbolikę i służyła nie tylko do celów estetycznych, ale także dydaktycznych.
Rozwój dekoracji rzeźbiarskiej w gotyku doprowadził do zatarcia masywności i obronnego charakteru budowli, jej części uległy postępującemu rozdrobnieniu. Wertykalna dekoracja gotyku ujednoliciła formę architektoniczną na zewnątrz i wewnątrz.
Ornamentyka renesansowa była zwiastunem i znakiem nowego stylu, znacznie wyprzedzała zmiany w strukturze przestrzennej budynków. Bogactwo dekoracji w tym okresie było wyrazem społecznej i kulturalnej pozycji właściciela. Formy dekoracyjne były głównie rozpowszechnione przez graficzne wzorniki ornamentów i porządków architektonicznych.
Barokowa dekoracja przyklejona była do bryły i wnętrz, Wypełniała każdą pustą przestrzeń bogactwem materiałów i barw.



Ornamentyka rokokowa przyjęła formę bardziej swobodną, niesymetryczną, łamiącą konwencjonalne schematy podziałów płaszczyzny.
W dekoracji klasycznej dominują dążenia do podkreślenia harmonii, statyki i symetrii bryły. Secesja posługiwała się dekoracją asymetryczną i dynamiczną, inspirowaną światem organicznym.
Moderniści zmienili naturę i skalę ornamentu, podkreślając szerokie, gładkie płaszczyzny w zestawieniu z detalem małej skali. Stosowali ograniczony język form, stworzony raczej przez odbieranie części od formy niż dodawanie do niej. W tradycyjnej architekturze ornament często był używany, aby zasłonić łączenie elementów. Moderniści przeciwnie, „uczciwie“ eksponowali połączenia – to co było wewnątrz stało się widoczne na zewnątrz. W miejsce klasycznego rzeźbienia form, które rzucały cienie przez wystawienie ich na zewnątrz ścian, moderniści stosowali anty rzeźbienie, które stawało się plastyczne przez cienie w dziurach i cięciach ścian.

Formy plastyczne ornamentów są łatwo zapożyczane i przyswajane przez różne dziedziny sztuki, a zarazem swoiste dla danej epoki. Mogą służyć do określania stylu, a nawet datowania przedmiotów. Ze względu na sposób wykonania ornamenty można podzielić na reliefowe (np. rzeźbione ryty wykuwane) lub płaszczyznowe płaskie (malowane, rysowane, inkrustowane, intarsjowane).


/eksponat z CMM w Gdańsku/
Na skrzyni widać połączenie ornamentyki reliefowej z intarsją
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
REKLAMA

Posty: 5606
Wysłany: 2014-05-21, 21:11   Relief / Meander

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2014-05-21, 21:11   Relief / Meander

Relief

Relief - kompozycja rzeźbiarska stosowana we wszystkich okresach historii architektury do zdobienia budowli, dekoracyjna tworzona na płaszczyźnie płyty drewnianej, kamiennej lub metalowej z pozostawieniem w niej tła. Uzyskuje się ją przez rzeźbienie, kucie lub odlewanie. Rozróżnia się reliefy płaskie, wypukłe i reliefy wklęsłe.


wikipedia

Meander

Meander - ornament ciągły utworzony z linii załamujących się rytmicznie pod kątem prostym, występujący w wielu wariantach, od zupełnie prostych do bardzo urozmaiconych, stosowany m. in. w architektonicznej dekoracji wnętrz.


wikipedia
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu