SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Kleje w modelarstwie
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
  Wysłany: 2014-09-29, 14:44   Kleje w modelarstwie

WIKOL

W zasadzie od zawsze (odkąd pierwszy raz wpadł mi w ręce) kleję drewno i karton Wikolem, aż do tej pory (i tak przeszedł u mnie również do modelarstwa). Mam też epizody z klejami stolarskimi (prehistorycznymi ;-) ), jak klej kostny czy skórny, ale Wikol był o wiele wygodniejszy w użyciu. Spoina Wikolu jest mocna, elastyczna. Gdy trzeba odkleić detal lub np. poszycie, można spoinę rozpuścić denaturatem (po długim nasączaniu i nawet po długim czasie od klejenia) lub termicznie.

Wielokrotnie musiałem coś odkleić (opisywałem to w relacji ST), więc wszystkie techniki odklejania o których piszę, przetestowałem.

Obecnie są kleje nowej generacji (profesjonalne np. Kleiberit 3D, 4D z utwardzaczem i bez, kleje epoksydowe, polimerowe, poliuretanowe - szeroka oferta w Google - jak napisał kolega Sławek, może kiedyś napisze coś więcej).

DISTAL

Kolejnym klejem, który znalazł u mnie jednak dość nietypowe zastosowanie jest klej epoksydowy (dwuskładnikowy) Distal. Występuje w dwóch wersjach Distal Classic (długo wiążący - przydatność masy do klejenia - 2 godziny; pełna wytrzymałość spoiny po 7 dniach) i Distal Rapid (klej szybkowiążący - przydatność masy do klejenia - 10 min.; pełna wytrzymałość spoiny po 4 godzinach). Wszelkie dane na stronie www.libella.com.pl
Spoina jest mocna, sztywna, trwała, nie deformuje się, nie kurczy i nie rozciąga (nie nadaje się na łączenia elastyczne).

Nietypowość zastosowania to odlewy detali ozdób.
» Dekoracje i zdobnictwo » Odlewnictwo - domowym sposobem
http://santisimatrinidad....topic.php?t=554


BUTAPREN

Mam też epizod z klejami "butaprenowymi" - próbowałem Pattex - Universal Classic - Moment klej kontaktowy. Można stosować na drugie poszycie fornirowe. Mankament to nakładanie kleju, trzeba smarować obie klejone płaszczyzny, odczekać aż klej przeschnie (ok. 15 min.) i mocno docisnąć. Zdarza się "upaprolenie" z właściwej strony, wtedy dać wyschnąć i "zwałkować" klej. Planki trzeba kleić bardzo dokładnie, nie ma miejsca na błędy, gdyż nie ma możliwości korekty czyli odklejenia jeśli coś zacznie krzywo iść. Spoina mocna, trwała, elastyczna. Można rozpuścić toluenem i bodajże acetonem.

CYJANOAKRYLANY (CA)

Kolejne kleje to cyjanoakrylany, cyjanoakryle (CA w relacjach), sekundowe, szybkoschnące np. Cyjanopan (do połączeń twardych i elastycznych [CyjanopanE]), Kropelka, SuperGlue itd. itp. w płynie i żelu. Przydatne tam gdzie inne kleje sobie nie radzą ;-) . Służą do szybkiego klejenia małych elementów, drewna z metalem i na lakierowanym drewnie. Czasem do utwardzania materiałów chłonnych, krawędzi papieru, kartonu. Nie stosować do klejenia dużych elementów.
Żele nieco dłużej wiążą i jest czas na ewentualną korektę. Spoina, twarda, mocna, trwała (z mojego doświadczenia). Niektóre CA pozostawiają wokół spoiny biały nalot (głównie na lakierowanych powierzchniach) - można go zmyć (bodajże acetonem), jest też płyn do rozpuszczania spoiny DEBONDER CA czy Rozklejacz do cyjanoakrylu - myją nalot, również skutecznie rozklejają CA.
Kleje CA wydzielają opary szkodliwe dla oczu i skóry - używać jak najmniej, tylko niezbędne spoiny, najlepiej na zewnątrz lub w wentylowanym pomieszczeniu.



jakieś przykładowe Debondery z neta

Ja używam SuperGlue, gdyż nie ma często tego nalotu (bardzo sporadycznie, jak jest za dużo kleju). Standardowe aplikatory zazwyczaj dozują za dużo kleju i dość szybko zatyka się światło wylotu - dopóki się udaje przetykam igłą.
Aby nie było "za dużo kleju" to dozuję w inny sposób: kroplę lub dwie napuszczam na plastikową kartę czy metalową blaszkę (nie wsiąka i nie wchodzi w reakcję, chyba ;-) ) i dopiero szpilką w uchwycie lub drucikiem, nabieram niewielką ilość kleju, i nakładam na detal.

Na standardowe aplikatory można nakładać igły lekarskie (stępione iglakiem, kamieniem czy innym materiałem ściernym) tu potrzeba wprawy w dozowaniu.

Zobacz tematy
» » Kleje CA / Cyjanoakryl
http://santisimatrinidad....php?p=8959#8959
» [DeAgostini] SEKRETY TECHNIKI » Kleje cyjanoakrylowe
http://santisimatrinidad....p?p=16091#16091
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu