SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Piraci z Karaibów / Saga

Piraci z Karaibów / Który film podobał się najbardziej?
Piraci z Karaibów. Klątwa Czarnej Perły
37%
 37%  [ 9 ]
Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka
8%
 8%  [ 2 ]
Piraci z Karaibów: Na krańcu świata
50%
 50%  [ 12 ]
Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach
4%
 4%  [ 1 ]
Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara
0%
 0%  [ 0 ]
Głosowań: 24
Wszystkich Głosów: 24

Autor Wiadomość
Tryton
Wiceadmirał
Moderator


Posty: 625
Skąd: 3city
Wysłany: 2011-12-09, 14:33   Piraci z Karaibów / SagaCzarna Perła

Są jednostki historyczne (poparte źródłami historycznymi), są legendarne (i tu już nie wiadomo czy istniały czy są tylko wymysłem) i są jednostki zupełnie fikcyjne, tak jak Czarna Perła, która została wymyślona do scenariusza spektaklu, na którego kanwie powstał w 2003 roku film
Piraci z Karaibów. Klątwa Czarnej Perły
I tu rozpoczyna się prawdziwa historia Czarnej Perły. Jak pamiętam do tego filmu wybudowano tylko atrapę, a dopiero do następnego powstała tzw. pełnowymiarowa replika.Czarna Perła wg Wikipedii to XVII wieczny trójmasztowy East Indiaman czyli "statek wschodnioindyjski" lub "żaglowiec wschodnioindyjski", czasem stosuje się spolszczenie, którego językoznawcy na pewno nie pochwalają, ale które jest bardzo wygodne - istindiaman.
Jest ono nie tylko dużo krótsze, ale na dodatek trafniejsze, gdyż nazwa "żaglowiec wschodnioindyjski" sugeruje jakąś jednostkę hinduskiego lub muzułmańskiego pochodzenia, używaną lokalnie w Indiach. Tymczasem chodzi oczywiście o wielkie statki handlowe całkowicie europejskiej konstrukcji, przeznaczone do tzw. podróży okrężnych (zazwyczaj trwających ponad rok lub lat kilka), tzn. z Europy (rzadko z Ameryki) do Indii i/lub Chin oraz z powrotem. Miały one bardzo ciekawe, swoiste cechy, o których dużo pisał pan Krzysztof Gerlach w rozmaitych artykułach na łamach "MSiO". Mimo tego, trudno uznać te żaglowce za należące wszystkie do jednego typu. Na dodatek zmieniały się w miarę rozwoju konstrukcji okrętów w ogóle, więc te z XVII w. były inne niż z XVIII i całkiem inne niż te z XIX stulecia.

No to poznajmy jej filmową historię ;-) .
  Jack Sparrow pracował dla Kompanii Wschodnioindyjskiej przewożąc towary. Przez lata pracował legalnie. Gdy Lord Cutler Beckett nakazał mu przewiezienie niewolników, ten nie zgodził się i zdecydował się ich uwolnić. Beckett był wściekły i nakazał spalić jego statek – "Złą Wiedźmę", zaś Jacka obwołał piratem i na prawym nadgarstku wypalił mu literę "P". Sparrow spotkał Davy'ego Jonesa. Wynegocjował z kapitanem Latającego Holendra że wyciągnie mu on "Czarną Perłę" z głębin. Zapłatą miało być 100 lat służby na Latającym Holendrze po 13 latach dowodzenia na "Czarnej Perle". Jones podniósł statek z dna i Jack Sparrow używał okrętu do swoich celów.Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl (USA, 2003)
___________________________________________________________
Reżyseria: Gore Verbinski
Scenariusz: Ted Elliott, Terry Rossio, Jay Wolpert
Występują: Johnny Depp, Geoffrey Rush, Orlando Bloom, Keira Knightley, Jonathan Pryce, Jack Davenport

więcej

  Akcja filmu rozgrywa się w XVIII wieku na Morzu Karaibskim. Gdy córka gubernatora Jamajki Elizabeth Swann (Keira Knightley) zostaje porwana przez piratów, na ratunek dziewczynie rusza jej przyjaciel z dzieciństwa Will Turner (Orlando Bloom) od dawna w niej zakochany, nie mający jednak złudzeń co do możliwości małżeństwa ze względu na różniący ich status społeczny.
  Will prosi o pomoc pirata, zawadiackiego i szelmowskiego kapitana Jacka Sparrowa (Johnny Depp). Sparrow zgadza się mu pomóc, mając w tym swój ukryty cel. Pragnie wyrwać Czarną Perłę, swój dawny okręt, z rąk nikczemnego kapitana Barbossy (Geoffrey Rush), który dziesięć lat wcześniej, jeszcze jako pierwszy oficer kapitana Jacka, wzniecił bunt wśród załogi i porzucając Jacka na bezludnej wyspie, zagarnął jego statek.
  Jackowi zostawiono wtedy pistolet z jedną kulą, na wypadek gdyby wolał samobójstwo niż śmierć z głodu i pragnienia. Sparrow poprzysiągł jednak przeżyć i zachować tę kulę, aż nadarzy się okazja do zemsty na Barbossie. I oto teraz wydaje się, że nadszedł stosowny moment.

  Odzyskanie Perły nie będzie jednak proste – na statku i jego załodze ciąży bowiem straszliwa klątwa: są oni żywymi szkieletami, których prawdziwą naturę ujawnia tylko światło księżyca – za dnia przybierają normalną postać. Klątwa została nałożona na znaleziony przez Barbossę i jego załogę skarb Cortéza – osiemset osiemdziesiąt dwa złote medaliony, ofiarowane przez Azteków na okup Hiszpanom, aby zaprzestali rzezi Indian. Gdy Cortéz nie dotrzymał obietnicy, azteccy bogowie przeklęli złoto i każdego, kto weźmie choćby jeden medalion ze skrzyni.
  Aby zdjąć klątwę należy zwrócić wszystkie sztuki złota i złożyć ofiarę z krwi każdego, kto je wziął.
  Piraci oddali już wszystko, z wyjątkiem ostatniego medalionu – tego, który ich towarzysz, Bill Turner, wysłał przed dziesięciu laty swojemu synowi, Willowi.
  Barbossa nie wie, że to właśnie krwi młodego kowala potrzebuje, aby zdjąć klątwę, ale przebiegły Jack Sparrow jest tego doskonale świadomy i zgadza się pomóc Willowi w ratowaniu jego ukochanej, cały czas układając misterny plan odzyskania Czarnej Perły.
______________________________________
informacje zawarte w tekście pochodzą z zasobów Wikipedii, onet.film i Krzysztofa Gerlacha
_________________
Tryton
 
 
REKLAMA
Moderator

Posty: 625
Wysłany: 2011-12-12, 20:54   Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka

 
 
Tryton
Wiceadmirał
Moderator


Posty: 625
Skąd: 3city
Wysłany: 2011-12-12, 20:54   Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka

Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (USA, 2006)
_____________________________________________
Reżyseria: Gore Verbinski
Scenariusz: Ted Elliott, Terry Rossio
Występują: Johnny Depp, Orlando Bloom, Keira Knightley, Jack Davenport, Bill Nighy, Jonathan Pryce, Stellan Skarsgard, Naomie Harris, Geoffrey Rush
więcej


  Fabuła filmu znów obejmuje trzy główne postacie: Williama Turnera (granego przez Orlando Blooma), Kapitana Jacka Sparrowa (w tej roli Johnny Depp) i narzeczoną Willa, Elizabeth Swann (Keira Knightley).

  Akcja filmu rozpoczyna się od aresztowania Willa i Elizabeth przed ich własnym ślubem. Zostają wtrąceni do lochu za pomaganie w ucieczce kapitanowi Jackowi Sparrowowi. Natomiast kapitan Czarnej Perły (właśnie Jack Sparrow) dowiaduje się od jednego z członków załogi Latającego Holendra, którego kapitanem jest demoniczny Davy Jones, że musi spłacić dług zaciągnięty u niego 13 lat temu w zamian za bycie kapitanem Czarnej Perły.

  Spłata długu polega na oddaniu swojej duszy na służbę na 100 lat na statek Jonesa (alternatywą jest zjedzenie Czarnej Perły wraz z kapitanem i załogą przez Krakena, morskiego potwora na usługach kapitana Latającego Holendra). Natomiast Will w zamian za wolność swoją lub ukochanej musi odnaleźć Jacka i zdobyć jego busolę. Will i Jack spotykają się na jednej z wysp Karaibów, którą zamieszkują ludożercy. Jack Sparrow zostaje przez nich uznany za boga w ludzkiej postaci, natomiast Will i załoga Czarnej Perły zostają jeńcami.

  Okazuje się, że tubylcy chcą uwolnić Jacka od jego cielesnej powłoki, którą zamierzają skonsumować. Willowi udaje się uciec i uratować Jacka. Razem wyruszają do czarownicy, która daje im rady co do tego, jak powinni postępować z Davym Jonesem. W drodze powrotnej mają nieszczęście spotkać statek-widmo Latającego Holendra z demoniczną załogą na pokładzie. Will dostaje się na jego pokład, aby ukraść jego kapitanowi klucz do tytułowej skrzyni.

  Na jego pokładzie spotyka swojego ojca, który oddał duszę, aby uchronić swojego syna przed losem pirata. Młody Turner kradnie klucz i ucieka z pomocą ojca, ale statek na którym dostał schronienie zatapia Kraken.

  W tym samym czasie Jack na Czarnej Perle zmierza do Tortugi (portu piratów), by znaleźć tam dusze, które zgodzą się w zamian za niego wstąpić do załogi Latającego Holendra. Równocześnie Elizabeth przybywa także do Tortugi i spotyka Jacka oraz komodora Norringtona, byłego oficera Kompanii Wschodnioindyjskiej, który kiedyś pomógł Jackowi w kolejnej ucieczce. Razem wyruszają na wyspę na której zakopana jest skrzynia.

  Równocześnie Will po zatopieniu okrętu dostaje się znów na Latającego Holendra, ale tym razem bez wiedzy załogi i kapitana. Elizabeth, Jack, Norrington oraz Will (z kluczem) lądują na wyspie, gdzie znajduje się skrzynia. Jednak między wspólnikami dochodzi do kłótni, gdyż każdy chce serca Davy'ego Jonesa, które znajduje się w skrzyni do innego celu. Walczą między sobą o klucz, a równocześnie załoga Latającego Holendra dociera także na wyspę.

  Jackowi udaje się ukraść serce, ale jemu z kolei kradnie je komodor. Ten dostarcza je zarządcy Kompanii, Beckettowi. Natomiast w drodze powrotnej, Czarną Perłę tylko z Jackiem na pokładzie zatapia Kraken wysłany przez rozzłoszczonego Davy'ego. Elizabeth, Will i reszta załogi dostaje się do czarownicy, która proponuje im pewien sposób uratowania Jacka.

  Ich nowym kapitanem zostaje kapitan Barbossa, znany z poprzedniej części „Piratów”. Historia nie kończy się na "Skrzyni umarlaka".

  Pozostawiono otwarte zakończenie, a dalszy ciąg można poznać w trzeciej części "Piratów z Karaibów", której tytuł brzmi "Na Krańcu Świata" ("At World's End").
______________________________________
informacje zawarte w tekście pochodzą z zasobów Wikipedii, onet.film
_________________
Tryton
 
 
Tryton
Wiceadmirał
Moderator


Posty: 625
Skąd: 3city
Wysłany: 2011-12-17, 21:11   Piraci z Karaibów: Na krańcu świata

Piraci z Karaibów: Na krańcu świata
Pirates of the Caribbean: Worlds End (USA, 2007)
__________________________________________
Reżyseria: Gore Verbinski
Scenariusz: Ted Elliott, Terry Rossio
Występują: Johnny Depp, Orlando Bloom, Keira Knightley, Jonathan Pryce, Bill Nighy
więcej


  Akcja rozpoczyna się od egzekucji piratów i ich sojuszników przez wojska Becketta. Will Turner, Elizabeth Swann, Hektor Barbossa i inni piraci udają się do Singapuru, po mapę Sao Fenga, która pokazuję drogę na kraniec świata, jednak podczas próby kradzieży Will zostaje schwytany przez kamratów pirackiego lorda Sao Fenga. Barbossa informuje Sao Fenga o zwołaniu IV Trybunału Braci – obrad dziewięciu pirackich władców, do którego to Trybunału należy również Sao Feng. Podczas pojedynku piratów, do siedziby Sao Fenga wkraczają żołnierze Kompanii Wschodnioindyjskiej rządzonej przez lorda Cutlera Becketa. W czasie walki Sao Feng i Will zawierają umowę, dzięki której piraci dostają mapę i statek z załogą. W tym samym czasie "Latający Holender" na rozkaz Becketa atakuje i niszczy okręty pirackie. Piraci na statku Hai Peng docierają do Luku Jonesa (znajduje się na krańcu świata) i uwalniają Jacka Sparrowa wraz z Czarna Perłą. Tymczasem lord Cutler Becket pozbywa się gubernatora Swanna, ojca Elizabeth. Jego duszę spotykają piraci podczas podróży przez świat umarłych. Po wydostaniu się na zwykły świat, piraci trafiają w pułapkę zastawioną przez Sao Fenga, lorda Becketa oraz Davy'ego Jonesa (musi on służyć Becketowi, który ma jego serce). Muszą z nimi walczyć. Admirał Norrington rozważa zaistniałą sytuację i uwalnia z Holendra Elizabeth wraz z załogą statku "Empress", jednak zostaje zabity przez Billa "Sznurówkę" Turnera.  Kapitan Barbossa zwołuje Bractwo Pirackie – 9 piratów z 9 Talarami. Chcą ustalić aby w powstaniu przeciwko wojsku pomogła im mityczna bogini morza Calypso, która została uwięziona przez pierwszy Trybunał. Czwarty Trybunał chce to zmienić, ale nie wszyscy się z tym godzą. Tia Dalma to Calypso, w której zakochany jest Davy Jones. Podczas zebrania Elizabeth zostaje wybrana Królem Piratów i decyduje się walczyć z Kompanią Wschodnioindyjską. Tuż przed bitwą, Barbossa uwalnia Calypso z cielesnej postaci i przekonuje ją, że jej uwięzienie to zasługa (wina) Davy'ego Jonesa, jednak nie zgładziła armady i Holendra ale wywołała wir wodny. Dochodzi do starcia pomiędzy Czarną Perłą a Latającym Holendrem. Podczas bitwy Will i Elizabeth wyznają sobie miłość i zostają małżeństwem (ślubu udzielił im Hector Barbossa). Chwilę później Will zostaje raniony przez Jonesa, a Jack Sparrow pomaga mu przebić serce Davy'ego złamaną szablą. Jones wpada w morską otchłań a młody Turner zostaje kapitanem "Latającego Holendra" i wraz z Perłą niszczy statek Becketta (a on sam ginie wśród płomieni) HMS Endeavour.
______________________________________
informacje zawarte w tekście pochodzą z zasobów Wikipedii i onet.film
_________________
Tryton
 
 
Tryton
Wiceadmirał
Moderator


Posty: 625
Skąd: 3city
Wysłany: 2011-12-19, 13:25   Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach

Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides (USA, 2011)
______________________________________________
Reżyseria: Rob Marshall
Scenariusz: Ted Elliott, Terry Rossio
Na podstawie książki: Tim Powers
Występują: Johnny Depp, Ian McShane, Penélope Cruz, Geoffrey Rush, Stephen Graham
więcej  Kolejna część przygód Jacka Sparrowa. Po ponownej utracie swojego ukochanego okrętu, Czarnej Perły, ścieżka życiowa kapitana Jacka Sparrowa ponownie krzyżuje się z Angeliką, kobietą z jego przeszłości i córką Edwarda Teacha, szerzej znanego jako Czarnobrody. Jack nie jest jednak pewien czy jest to miłość, czy próba wykorzystania go do odnalezienia legendarnej Fontanny Młodości. Zostaje zwerbowany do załogi statku Zemsta Królowej Anny, który jest własnością legendarnego pirata.

  Okazuje się, że statek ten skrywa wiele tajemnic m.in. żyje i słucha rozkazów kapitana, zieje ogniem, a jego załoga to przede wszystkim posłuszne mu zombie. Sam Czarnobrody kolekcjonuje zdobyte statki i zajmuje się voodoo. Jack odnajduje się w tej nieoczekiwanej przygodzie, jednak sam nie wie czego bardziej się w niej obawia: Czarnobrodego czy kobiety ze swojej przeszłości.  Tymczasem wierny towarzysz pirata, Gibbs, zostaje pojmany przez angielskie władze i zaciągnięty do załogi kapitana Hektora Barbossy, który po kradzieży i straceniu Czarnej Perły został korsarzem. On, a także Hiszpanie, zmierzają do Źródła Młodości. Podczas podróży okazuje się, że Barbossie nie chodzi o Źródło, lecz o zemstę na Czarnobrodym.
________________________________________________
informacje zawarte w tekście pochodzą z zasobów Wikipedii i onet.film
_________________
Tryton
 
 
Wredny
bosman


Posty: 69
Skąd: Reda
Wysłany: 2014-11-07, 10:28   Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

a w 2017 roku wyjdzie 5 część:
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Taleshttps://multikino.pl/filmy/piraci-z-karaibow-zemsta-salazara/trailer
_________________
Semper fidelis
 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 4461
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2017-06-06, 21:21   Piraci z Karaibów: Zemsta SalazaraWredny napisał/a:
...
a w 2017 roku wyjdzie 5 część:
...


To się szczęśliwie doczekaliśmy :-D

https://www.youtube.com/watch?v=FN24pgVpNFc

Czy warto było czekać 6 lat na kolejną odsłonę Piratów z Karaibów? Myślę, że tak, ale to moja subiektywna opinia i nie każdy musi się z nią zgadzać :-P

Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara
Pirates of the Caribbean: Salazar’s Revenge (USA, 2017)
_____________________________________________
Reżyseria: Joachim Rønning, Espen Sandberg
Scenariusz: Jeff Nathanson
Występują: Johnny Depp, Javier Bardem, Geoffrey Rush, Brenton Thwaites, Kaya Scodelario, Orlando Bloom, Keira Knightley oraz sir Paul McCartney jako wujek Jack ;-)"Kapitan Jack Sparrow (Johnny Depp) przez lata pozostaje wierny swojemu oddanemu kompanowi, tj. butelce z mocnym trunkiem. Znany i nieszanowany pirat wciąż nieustannie pakuje się w tarapaty realizując coraz śmielsze pomysły postrzelonej załogi. Tym razem jednak nieudolność Sparrowa doprowadza go do utraty rangi na łajbie. Pech chce, że opuszczony przez załogę Jack uwalnia z Diabelskiego Trójkąta okrutnego Kapitana Salazara (Javier Bardem), który obrał sobie za życiową misję posłanie wszystkich korsarzy do piachu i zemstę na Jacku Sparrowie.

W tzw. międzyczasie syn Williama Turnera, Henry (Brenton Thwaites) przemierza morza w poszukiwaniu tajemniczego Trójzębu Posejdona. Mityczny artefakt ma bowiem posiadać moc będącą w stanie zdjąć klątwę z utraconego ojca. W wyniku splotu wydarzeń Turner Jr. łączy siły ze Sparrowem i ponętną Cariną Smyth (Kaya Scodelario), by zdobyć potężny artefakt i pokonać nikczemnego Salazara... "

W filmie poza "Czarną Perłą" (wydobytą z butelki), "Latającym Holendrem" i "Zemstą Anny" pojawiają się nowe łajby, m.in. "Silent Mary".
https://www.youtube.com/watch?v=475qqJ4LYzk


"Silent Mary"

_________________
Pozdrawiam
Karol 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu