SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Poprawa jakości fotografii, kruki i kruczki.
Autor Wiadomość
Emilius
II Oficer


Posty: 165
Skąd: k/Opola
Wysłany: 2013-01-20, 20:41   Poprawa jakości fotografii, kruki i kruczki.

Poprawa jakości fotografii, kruki i kruczki.

Z racji tej iż fotografia jest również moim hobby przyglądam się czasem jakości fotografii jakie są publikowane tutaj na forum. Chciałbym podpowiedzieć Wam sposób na poprawę kolorystyki zdjęć a dokładniej tzw. balansu bieli. Robiąc fotografie w domu przy sztucznym oświetleniu mamy zwykle zabarwienie fotografii bardzo ciepłe od żółtego do pomarańczy lub zbliżonych kolorów lub też niebieskie jeśli to jest światło od świetlówek.

Bardzo prostym sposobem jest oczywiście ustawienie balansu bieli w samym aparacie na żarówkę lub świetlówkę, nie mniej jeśli już tak się stało, że foto było zrobione wcześniej można poprawić to w prostym programie graficznym do obróbki fotografii korzystając z funkcji korekty balansu bieli.

Przydatną też jest bardzo prosta przeglądarka Irfan View i funkcja -» Automatycznie dopasuj kolory. Na ogół dobrze spełnia zadanie korekty barw i balansu bieli pozwalając ukazać rzeczywistą barwę drewna oraz całego modelu.
Jeśli będzie ktoś zainteresowany więcej tematem postaram się opisać bardziej szczegółowo wraz z przykładami.
_________________
Pozdrawiam
Emil
 
 
REKLAMA

Posty: 733
Wysłany: 2013-01-20, 23:07   

 
 
Hydronik
Admirał


Posty: 733
Skąd: Bieruń
Wysłany: 2013-01-20, 23:07   

Bardzo proszę o dodatkowe informacje, jestem LEŃ a wcale nie mam złego aparatu (CANONSX50HS) wiem, że muszę wejść w opcje ale!!!!

Pozdrawiam Andrzej :roll:
 
 
Pilar200
bosmat

Posty: 41
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-01-21, 22:52   

Również poproszę o ciąg dalszy gdyż w robieniu fotek nie jestem dobry, robię po kilka fotek i wybieram najlepszą/najlepiej odwzorowującą to co chciałem pokazać
 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2013-01-22, 09:21   IrfanView

Jeśli chodzi o ciąg dalszy z programem IrfanView, to mniej więcej jest taki:
 W pliku wchodzisz na "grupowa konwersja".
 Do prawego dolnego okna zrzucasz z góry zdjęcia do przerobienia.
 Po lewej stronie w opcjach ustawiasz format zapisywania zdjęć po czym klikasz "dodatkowe".
 Po lewej stronie ustalasz wielkość obrazków, a na środku klikasz kratkę "Dopasuj kolory automatycznie".
 Zapisujesz ustawienia "OK" i w "przeglądaj" po lewej stronie ustalasz gdzie chcesz zdjęcia zapisać.
 "Konwertuj"

Tyle :lol:
_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Rufi
II Oficer


Posty: 167
Skąd: Berlin
Wysłany: 2013-01-22, 12:56   "Zdjęcia nocne"

Ooo Emilu dobrze wiedzieć, że twa druga pasja jest Fotografowanie, może mi pomożesz. Zdjęcia myślę nie są u mnie najgorszą stroną, jednak nie potrafię na swoim aparacie zrobić zdjęcia nocą - oświetlenia na modelu, może mi jakoś doradzisz.
Tło to ciemnica :-/ jak włączę oświetlenie na statku, a jest ono słabe ale wystarczające czyli ... realnie widzę wszystko i daje fajny półmrok, który jest podobny jak przy słabym blasku świecowym. Biorę aparat i gdy robię zdjęcia bez flesza, to mam na zdjęciu również ciemnice, bawiłem się na różne sposoby i w najlepszym razie mam czerń z punktami światła, znowu jak włączę flesz to jasno jak za dnia. W każdym bądź razie nie mogę ująć tego co naprawdę, myślę fajnie, w realu wyszło...
_________________
Rufi

"... w życiu liczą się tylko chwile..."

 
 
Yemar
Nadkapitan


Posty: 337
Skąd: Łódź
Wysłany: 2013-01-22, 15:13   

cześć,
powinieneś po pierwsze ustawić aparat na statywie (zapewne czas naświetlania będzie co najmniej kilka lub kilkanaście sekund) i gasisz światło, tak, żeby oświetlenie okrętu było jedynym źródłem światła. Następnie ustawiasz pomiar światła na punktowy a nie matrycowy. Wtedy celujesz sobie w miejsce o średnim zaciemnieniu i robisz zdjęcie. Jak nie wyjdzie, to drobna poprawka miejsca albo przechodzisz na manual i zwiększasz czas o oczko.

W mojej relacji są zdjęcia robione w ten właśnie sposób.

Pozdrawiam,
Robert
_________________
Fides & Perseverantia


 
 
Emilius
II Oficer


Posty: 165
Skąd: k/Opola
Wysłany: 2013-01-23, 10:04   Fotografowanie modelu

Dokładnie, podstawa to statyw przy długich czasach naświetleń. Wyzwalanie w zasadzie pilotem lub samowyzwalaczem, gdyż ustabilizowanie się jest istotne, by jasne punkty nie robiły nam drżącej kreski.
Warto pobawić się z manualnymi nastawieniami by dobrać właściwe naświetlenie. Ważne jest też, by nie używać wysokich lub automatycznych czułości, gdyż te powodują ujawnienie się szumów.
Najlepiej najniższe ISO w granicach 100. Kwestia kontrastów i ciemnych partii. Jeśli chciałbyś uzyskać lekkie rozjaśnienie tła, można pobawić się z blendą lekko oświetloną białym światłem np. diodowym, nie każda jednak dioda da białe światło i trzeba sprawdzić jak to będzie działać robiąc próbne ujęcia. Może to być odległe światło by sporadyczna część docierała do modelu lub - blenda z folii aluminiowej, która wykorzysta światło z modelu.
To na razie tyle, wracam się kurować, bo mnie złapał jakiś wirus.
_________________
Pozdrawiam
Emil
 
 
Rufi
II Oficer


Posty: 167
Skąd: Berlin
Wysłany: 2013-01-23, 11:30   

Dzięki Yamer i Emilus będę się bawił :-D Pozdrawiam i zdrówka u nas też choróbsko sieje swą zarazę.
_________________
Rufi

"... w życiu liczą się tylko chwile..."

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu