SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Kleje CA / Cyjanoakryl
Autor Wiadomość
koziobrody
mat


Posty: 39
Skąd: GRUDZIĄDZ
  Wysłany: 2014-05-03, 21:31   Kleje CA / Cyjanoakryl

Witam.
Nie wiem co fachowcy powiedzą na klejenie części wyposażenia pokładowego: knagi, kołkownice i inne do pomalowanych lakierem czy olejem burt i pokładów. Klej Patex i Wikol o ile wiem nie klei się do farbki, lakieru, oleju. CA z czasem się krystalizuje.
Strach będzie tykać nasze cudo. Chyba, że strach ma wielkie oczy?
Co na to budowniczowie ST, Vitka i innych składaków. Nie żebym miał coś przeciwko. Wolałbym jednak mieć swoje wypociny w całości.
Pozdrawiam.
_________________
koziobrody


 
 
REKLAMA

Posty: 5606
  Wysłany: 2014-05-03, 22:23   Cyjanoakrylan / cyjanopan, Kropelka, Super Glue

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2014-05-03, 22:23   Cyjanoakrylan / cyjanopan, Kropelka, Super Glue

koziobrody napisał/a:
...
CA z czasem się krystalizuje. Strach będzie tykać nasze cudo. Chyba, że strach ma wielkie oczy?
...


Cyjanoakrylan / cyjanopan, Kropelka, Super Glue


Powiem szczerze, że już się spotkałem z negatywną opinią dot. trwałości klejów CA.
Moje najstarsze spoiny CA (cyjanoakryl, cyjanoakrylan) w Galeonie mają 9 ÷ 10 lat i niektóre nastręczyły mi niemałego problemu, żeby oderwać jakiś element (niektóre nawet wolały się połamać niż puścić, pisałem w relacji, że z bodajże ośmiu wyciąganych szpilek oczkowych z drutu mosiężnego trzy się urwały, a nie puściły, podobnie miałem z tralkami czy podporami marsów), więc ja gwarantuję przynajmniej 10 lat (za następne lata odpowiedzialności nie biorę ;-) :lol: ).
Jak masz wątpliwości, to np. knagi nawiercaj i gwoździuj, inne detale jak słupki kołkownic klej na kołki.



Jak już jestem przy kleju CA, to mała uwaga - należy kleić czysto (usuwać nadmiar kleju). Drewno w miejscu zabrudzenia klejem nie przyjmuje bejcy wodnej (nie barwi się - jasne plamy), natomiast przy bejcy nitro czy spirytusowej barwi ciemniej (brudne plamy).
Przy klejeniu detali lakierowanych pojawia się biały osad wokół spoiny. Można go zmyć (bodajże acetonem), jest też płyn do rozpuszczania spoiny DEBONDER CA czy Rozklejacz do cyjanoakrylu.

» Kleje w modelarstwie
http://santisimatrinidad....opic.php?t=1633
» [DeAgostini] SEKRETY TECHNIKI » Kleje cyjanoakrylowe
http://santisimatrinidad....p?p=16091#16091
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Hydronik
Admirał


Posty: 733
Skąd: Bieruń
Wysłany: 2014-05-04, 09:51   

Co do cyjanopanu moje modele plastikowe stoją ponad 20 lat - klejone cyjanopanem i nie rozpadły się - cała sztuka w klejeniu.
Nieumiejętnym obchodzeniem się z tym klejem można zrobić więcej szkód niż pożytku.

Andrzej :roll:
_________________
Damy Rade!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2014-05-04, 18:46   

Większość albo wszystkie elementy o małej powierzchni styku do lakierowanych podłoży kleiłem żywicą dwuskładnikową.
_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu